Prosvetni sindikati: Od sledeće nedelje sve školske uprave u Srbiji u cirkularnom štrajku

Beta pre 31 dana

Četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika najavila su danas da će od naredne nedelje sve školske uprave u Srbiji ući u štrajk koji podrazumeva skraćenje časova na 30 minuta.

"S obzirom da nema najave pregovora (sa Vladom Srbije oko izjednačavanja plata zaposlenih u prosveti sa republičkim prosekom), mi ćemo ovaj proces nastaviti, možda i na radikalniji način", rekao je novinarima ispred Skupštine Srbije predsednik Granskih sindikata prosvetnih radnika Srbije "Nezavisnost" Srđan Slović.

On je naveo da su u cirkularnom štrajku, koji je počeo 4. novembra, do sada učestvovali Kragujevac, Kraljevo, Čačak, Užice, Novi Sad, Zrenjanin, Sombor, Valjevo, Požarevac i Beograd, dok ove nedelje, prema prvim informacija, u štrajku učestvuje oko 95 odsto škola u školskim upravama Niša, Kruševca, Zaječara, Leskovca i Jagodine.

Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Dobrivoje Marjanović kazao je da će, ukoliko ne bude volje da se razgovara o zahtevima sindikata, i ukoliko se ispune najave mogućih umanjenja zarada prosvetnih radnika za vreme zakonitog štrajka, to "možda ugušiti štrajk, ali ne i nezadovoljstvo".

"Sa druge strane, budu li se drznuli na takav jedan korak, mi ćemo sigurno svoje članstvo pozvati na jedan radikalniji vid brobe, a to će biti potpuna obustava na više dana i do ispunjenja tog našeg protokola (potpisanog prošle godine sa Vladom Srbije, koji podrazumeva izjednačenje plata prosvetnih radnika sa republičkim prosekom)", rekao je Marjanović.

Rekao je i da im u četvrtak predstoje razgovori u Vladi Srbije oko kolektivnih ugovora koji bi mogli da definišu problematiku oko plata, koji ističu u martu 2025. godine.

Naveo je da je inicijativa o kolektivnim ugovorima nije potekla od ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović, već od sindikata koji je predložio tekst kolektivnog ugovora, koji bi jednom zauvek rešio problem izjednačavanja plata, proverama koje bi se vršile više puta godišnje.

"Spreman predlog izmena i dopuna kolektivnog ugovora šaljemo danas, i očekujemo da će država, to što nije uradila ove godine i nije ispunila svoje obećanje, pečat i potpis, da će to uraditi u narednoj godini", rekao je Marjanović.

Govoreći o povećanju budžeta za obrazovanje, koje je predviđeno predlogom državnog budžeta koji je trenutno u Skupštini, naveo je da je budžet povećan za 30 milijardi dinara, a za osnovno obrazovanje skoro 40 milijardi.

"Da bi se povećanje koje je potrebno da nastavnik početnik dođe na republički prosek, potrebno je u budžetu dodati 20 milijardi dinara. Mi smo poslanicima dali te podatke i očekujemo da podnesu amandmane. Možda amandmani nisu ni potrebni, jer mi sa jedne strane kažemo da nam fali 20 milijardi, a mi imamo višak 30 milijardi i pitamo gde će taj novac da završi", kazao je Marjanović.

Dodao je da su to pitanje želeli da postave na današnjoj sednici Skupštine Srbije, ali da nisu dobili odobrenje od predsednice parlamenta Ane Brnabić, kao ni od skupštinskog Odbora za finansije.

Marjanović je, sa druge strane, pozdravio što su se u skupštinskoj procedure našle izmene krivičnog zakonika koje se odnose na napade na prosvetne radnike, navodeći da očekuje da svih 250 poslanika, i vlast i opozicija, podrže taj predlog.

Članovi sindikata, u narandžastim reflektujućim prslucima, raširili su ispred Skupštine Srbije, gde je u toku rasprava o republičkom budžetu kojim nisu predviđena povećanja plate koje sindikati traže, transparent na kome je bio istaknut odnos osnovne zarade u prosveti u odnosu na prosečnu platu u Srbiji kroz godine.

Tako je, prema njihovim rečima, 2016. godine plata nastavnika iznosila 0,93 odsto prosečne plate, 2017. godine 0,94 odsto, 2018. je bila jednaka, dok je od tada padala na 0,89 odsto 2022. godine, 0,884 odsto 2023. godine i 0,889 odsto 2024. godine. {Video1:}

(Beta, 25.11.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Društvo, najnovije vesti »