BBC vesti na srpskom

Ко је председник Екваторијалне Гвинеје који је посетио Србију

Теодор Обијанг Нгем Мбасог на власти је дуже од 40 година и важи за једног од најбруталнијих диктатора у Африци.

BBC News 27.11.2024  |  Наташа Анђелковић - ББЦ
Teodor Obijang Ngem Mbasog nosi naočale i gleda u kameru uz smešak
Реутерс
Бивши председник Србије Томислав Николић доделио је орден лидеру Екваторијалне Гвинеје Теодору Обијангу Нгему Мбасогу, који је на мети критика поједних организација за кршења људских права

Лидер са најдужим стажом у Африци, кога поједине организације за људска права описују као „једног од најбруталнијих диктатора на континенту&qуот;, био је у званичној посети Србији крајем новембра.

Теодор Обијанг Нгем Мбасого, председник Екваторијалне Гвинеје, пуних 45 година влада овом малом западноафричком државом, богатом нафтом.

Мбасого је власт преузео 1979. од рођака, чија је владавина изазвала масовни егзодус и хиљаде мртвих.

Ублажио је нека од строгих правила претходника, попут забране Католичке цркве, али је задржао апсолутну контролу коју је наследио.

Током званичног дела посете домаћин му је председник Александар Вучић.

Мбасого се захвалио на позиву да посети, како је рекао, историјску земљу Србију.

„Поносни смо што ће наше сигурно савезништво бити корисно за обе стране&qуот;, рекао је.

Двојица лидера су и учествовала на округлом столу „Србија и Екваторијална Гвинеја - партнерство за будућност”.

Екваторијална Гвинеја је смештена у средњој Африци, између Камеруна на северу и Габона на југу, а запљускују је таласи Атлантског океана.

Састоји се од копненог дела Рио Муни и пет острва, међу којима је и Биоко, где је главни град Малабо.

Откада су у њој откривена значајна налазишта нафте 1995. важи за школски пример „проклетства ресурса” или парадокса изобиља.

Ова бивша шпанска колонија сада је један од највец́их произвођача нафте у подсахарској Африци, али већина од 1,7 милиона становника и даље живи у сиромаштву.

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić je dočekao lidera Ekvatorijalne Gvineje
Фонет
Министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић је дочекао лидера Екваторијалне Гвинеје на аеродрому

Шта су рекли званичници?

Мбасого се захвалио и што студенти његове земље уче у Србији и позвао српске привреднике да дођу у Екваторијалну Гвинеју, где ће добити сву подршку и олакшице.

Привредницима из Србије који буду хтели да извозе, али и да инвестирају у Екваторијалној Гвинеји, држава мора да пружи стопостотну помоћ, јер је то „у интересу наше земље&qуот;, рекао је Вучи'.

„Африку волимо још из времена Покрета несврстаних. Наше братство и пријатељство према афричким народима никад није престало&qуот;, нагласио је председник Србије.

Две државе су потписале споразум у области безбедности и јавног реда којим се ствара основа за успостављање полицијске сарадње две земље.

Овим споразумом се предвиђа сарадња у областима попут сузбијања миграција, одржавања јавног реда и мира, борбе против тероризма, транснационалног криминала, кријумчарења људи и дроге.

Поред овог, потписани су и документи о економској и трговинској сарадњи, јавним улагањима и образовању и признавању диплома.

Mbasogo i Vučić
Фонет
Мбасого је био у посети Србији 25-27. новембра

Шта спаја Србију и Екваторијалну Гвинеју?

Иако је режим Мбасога на мети бројних критика због кршења људских права, попут произвољних убистава и мучења, како пише у извештају америчке владе, овај владар је раније добио орден од бившег председника Србије Томислава Николића.

Одликован је за заслуге у развијању и учвршћивању мирољубиве сарадње и пријатељских односа две земље, који су званично почели још 1970. године.

Екваторијална Гвинеја није признала Косово, што је изгледа утицало и на раст иначе скромне трговине.

Спољнотрговинска размена је учетворостручена 2023. у односу на претходну годину и износила је 5,2 милиона евра, подаци су Привредне коморе Србије.

Србија у Екваторијалну Гвинеју највише извози војну робу која је прошле године чинила више од трећине укупног извоза.

Увоз је био занемарљив - тек око 15.000 евра и то највише такозвана неразврстана роба.

У Србији је у званичној посети пре две године био и син председника Теодор Нгема Обијанг Манге, који је потпредседник државе познат по раскошном начину живота.

Тада је потписан Споразум о сарадњи две земље у области одбране, а Манге се захвалио Београду на вакцинама против корона вируса.

Био је у средишту бројних скандала широм света и на листи санкција, а подношене су и кривичне пријаве против њега.

Власти Јужноафричке Републике заплениле су му суперјахту и две раскошне куц́е током трајања једног судског поступка.

Британска влада га је 2021. године ставила под санкције, оптужујући га за корупцију и узимање мита да би водио раскалашан живот, што он негира.

Лондон је тада оптужио Теодора Обијанга Мангеа да је купио вилу од 100 милиона долара у Паризу, приватни авион вредан 38 милиона долара, јахту и десетине луксузних возила, пренео је Ројтерс.

Британске власти су објавиле и да је купио „колекцију ствари поп певача Мајкла Џексона, међу којима и рукавицу прекривену кристалима од 275.000 долара&qуот;.

Династија и мањак слободе медија

zastava Ekvatorijalne Gvineje
ББЦ
На застави Екваторијалне Гвинеје је шест звездица које симболизују копно и пет острва, као и парола „Јединство, мир, правда&qуот;

За пола века од стицања независности, Екваторијалном Гвинејом су владала двојица лидера за које организације за људска права кажу да су међу најгорим насилницима у Африци.

Владавина терора првог председника Франсиска Масијаса Нгеме, од 1968. до војног пуча 1979. године, натерала је трећину становника да побегну из земље.

Са власти га је свргнуо нећак, Теодор Обијанг Нгем Мбасог, актуелни председник државе.

До данас, ова земља има историју онога што критичари зову лажним изборним резултатима, писао је ББЦ.

Према званичним резултатима, председник Обијанг Мбасого освојио је више од 97 одсто гласова на председничким изборима у децембру 2002.

Опозициони кандидати су се повукли са гласања, жалећи се на преваре и неправилности.

Слични резултати избора били су и 2009. и 2016. године.

Чини се да у последње време председник, који негира злоупотребе и намештање избора, настоји да поправи углед у међународној заједници.

У септембру 2022. је влада укинула смртну казну, што је потез који су похвалиле УН.

У Екваторијалној Гвинеји не постоји права слобода медија - главни извор вести су радио и ТВ станице које контролише влада.

Међутим, последњих година су се развили онлајн медији чије вести делимично измичу владиној контроли.

Није могуће критички извештавати о председнику и снагама безбедности, кажу из организације Репортери без граница.

Пре осам година, Влада Екваторијалне Гвинеје преместила је седиште из Малаба у Сијудад де ла Паз или Џиблохо, недовршени град дубоко у прашуми.

Сарађују и с Русима

Na sastanku s Putinom novembra 2023.
Реутерс
На састанку с Путином новембра 2023.

Земља покушава да посредује у војним, као и у споразумима о истраживању гаса и минерала са Русијом и Белорусијом.

Раније су склапали сличне послове и са Кином.

Минулог лета, Русија им је наводно послала 200 војника да обучава обезбеђење председника - елитну јединицу гарде, док Москва наставља да шири присуство у Африци.

Повезано

Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 11.27.2024)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »