Повереница: Под хитно рећи не насиљу и агресивној комуникацији као нормалном понашању

Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић оценила је данас, говорећи о ученику (17) кога је у Лесковцу убио вршњак, да је у Србији дошло до тога да буде нормализована агресивна комуникација и насиље, које се нужно прелива на децу и младе.
"Овај, још један изузетно страшан и узнемирујући догађај, симптом је дубоко укорењеног проблема насиља које се манифестује на свим нивоима, било да је реч о младима, политичарима, грађанима или активистима на улицама", навела је Јанковић у саопштењу.
Физичко насиље, како је додала, као најекстремнији облик насиља постаје све прихваћенији образац понашања у друштву, негирајући толеранцију, разумевање и међусобно поштовање.
Повререница наводи и да се последњих месеци све више чује и да је дошло до дискриминације и насиља међу ученицима и вршњацима, док није редак случај ни да су наставници и школски радници мета напада и претњи.
"Да апсурд буде већи, пример је школа у Инђији, која је организовала активности у циљу промовисања толеранције и нормалне комуникације, чији су наставници због тога постали жртве мржње, претњи, вербалног и психичког насиља и преиспитивања њиховог рада од стране ненадлежних институција, појединих родитеља и екстремних појединаца", навела је Јанковић.
Према њеним речима, дозвољено је да се нормализује агресивна комуникација и насиље, а само у неколико дана виђене су сцене насиља и у институцијама попут Скупштине Србије, улицама, јавним местима, као и у вези са спортским догађајима.
Јанковић је навела да ни друштвене мреже нису заостале у промоцији и дељењу садржаја који шире мржњу и подстичу насиље.
"Тако смо били сведоци различитих примера писања у којима се исмева и омаловажава старија особа, жртва пребијања или се, у другом случају, упире прстом у националну припадност и захтева од државних органа, полиције и тужилаштва да различито реагују у зависности од националне припадности, у последњем случају румунске и српске", наводи повереница.
Оценила је да је сада тренутак за озбиљно преиспитивање негативних друштвених образаца понашања који су постали реалност.
"Свако од нас треба својим примером у кући, школи, на послу, у јавном простору да покаже поштовање, уважавање и толеранцију и каже 'не' насиљу и дискриминацији. Насиље рађа ново насиље, оставља несагледиве последице и руши темељне вредности сваког друштва", нагласила је Јанковић.
(Бета, 28.11.2024)