Пронађен први лек против напада астме после пола века
Око два милиона напада узрокованих астмом и хроничном опструктивном болешћу плућа догоди се сваке године у Великој Британији.

Откривена је нова врста терапије против напада астме, први пут у 50 година, саопштили су научници.
Лек бенрализумаб, који се даје ињекцијом, умирује делове имуног система који могу да се претерано надраже током напада астме и хроничне опструктивне болести блућа.
Већ се користи код најтежих случајева, али недавно завршено истраживање је показало да би рутиски могао да се употребљава за око два милиона напада који се у Великој Британији догоде сваке године.
Лек је прекретница која би могла да донесе револуцију у лечење ових болести, кажу истраживачи са Краљевског колеџа у Лондону.
- Астма: Научници пронашли нови узрок оштећења плућа
- Шта је азбест и да ли је опасан
- Како се заштитити од утицаја смога
Открића се темеље на сазнању да нису сви напади астме и хроничне опструктивне болести плућа исти.
Код различитих пацијената долази до пренаглашене реакције различитих делова имуног система.
„Сада видимо да постоје различити типови упале, па можемо да поступимо паметније и одредимо праву терапију за пацијента у право време&qуот;, каже професорка Мона Бафадел са Краљевског колеџа у Лондону.
Лек бенрализумаб утиче на једну врсту белих крвних зрнаца, који се називају еозинофили и који могу да изазову упалу и оштећење плућа.
Еозинофили су међу узроцима око половине напада астме и трећине упала код пацијената са хроничном опструктивном болешћу плућа (ХОБП).
Код тих напада пацијенти тешко дишу, долази до шиштања у плућима, кашља и стегнутости у грудима, а уколико не могу да се исконтролишу инхалацијом, доктори преписују терапију стероидима.
У истраживању научника из Лондона учествовало је 158 пацијената, чије је стање праћено три месеца после упале.
Резултати су објављени у научном магазину Лансет и откривају да ова терапија у 45 случајева не даје резултат, док је терапија стероидима неуспешна у чак 74 одсто случајева.
Забележена је и мања вероватноћа да ће људи који су примили иновативну терапију завршити у болници, морати да приме још једну туру терапије или умрети од последица напада.
Како се у Великој Британији годишње догоди око два милиона напада ове врсте, „што није мали број”, терапија би помогла огромном броју људи, сматра професорка Бафадел.
„Ово је прекретница, јер нисмо мењали терапију 50 година - то ће увести револуцију у лечење људи у тренуцима када су заиста лоше&qуот;, додаје.
Пацијенти који су учествовали у истаживању казали су да су им симптоми блажи и да им се живот побољшао од када узимају нови лек.

Алисон Спунер, 55-годишњакиња из Оксфродшира, једна је од пацијената који су добровољно учествовали у испитивањима.
Има астму од детињства, али се током претходних година њено стање погоршало и имала је три велика напада у том периоду.
„Чинило се да се симптоми погоршавају, озбиљан недостатак даха је био застрашујућ, посебно када дахћете, а ништа не удишете”, препричава Алисон.
Осетила је „драстичну разлику” после примања ињекције, иако и даље користи инхалатор, али „само зато што су јој тако рекли&qуот; лекари.
„Нажалост, нема лека који ће нас потпуно излечити од астме, али ово је нешто најближе.
„Заправо, ово је мало чудо”, сматра Алисон.
'Велика нада'
Бенрализумаб још није припремљен за ширу употребу.
Биће потребно истраживање на већем броју пацијената, које ће почети 2025. и трајати две године, како би научници били сигурни да доноси бољитак.
Они који су досад добили ову терапију, требало би да наставе да је узимају.
Истраживачи ће се позабавити и односом ефикасности и цене овог лека, јер су терапије моноклонским антителима попут ове врло скупе.
Али, досадашњи рад на леку улива велику наду, јер је претходно терапија за ХОБП била „заглављена у 20. веку&qуот;, иако је та болест један од главних узрока смрти широм света, каже доктор Санђај Рамакришнан са Универзитета у Оксфорду.
Дугогодишња употреба стероида је повезана са нуспојавама попут дебљања, дијабетеса и слабих костију.
Џефри Поинтинг, 77, из Оксфродшира, који је такође био део истраживања, каже: „Нисам имао никакве нуспојаве, као кад сам користио таблете са стероидима.
„Кад год бих узимао стероиде нисам спавао целу ноћ, али први дан пробе новог лека сам спавао и могао сам да функционишем без проблема.”
Процењује се да сваког дана у Великој Британији умре четворо асматичара и 85 људи са ХОБП.
Због тога су резултати истраживања „сјајне вести&qуот;, каже Саманта Вокер из добротворне организације Астма+Плућа из Велике Британије.
„Али је и ужасавајуће што је ово прва терапија за пацијенте са астмом и ХОБП у претходних 50 година&qуот;, додаје.
- Како вештачка плућа помажу у лечењу тешких ковид пацијената
- Упала плућа: Од безазлене до смртоносне болести
- Зашто цела Србија кија, кашљуца и трља очи
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 11.29.2024)
