Njujorški Komitet za zaštitu novinara traži od vlasti Srbije bezbednost za izveštače sa protesta

Beta pre 12 sati

Komitet za zaštitu novinara (CPJ), nevladina organizacija sa sedištem u Njujorku, zatražila je danas od vlasti u Beogradu da hitno preduzmu efikasne korake za osiguranje bezbednosti novinara koji izveštavaju sa protesta u Srbiji.

U saopštenju koji je objavio na svom sajtu, Komitet je naveo da taj poziv vlastima Srbije upućuje posle nedavnih fizičkih napada na novinare televizije N1 i portala Nova.

Predstavnik CPJ za Evropu Atila Mong, mađarski novinar, rekao je da CPJ "pozdravlja brzu reakciju srpskih vlasti na nedavne fizičke napade na novinare koji su pratili proteste i poziva ih da brzo privedu odgovorne pravdi".

"Okruženje za novinare u Srbiji je sve više neprijateljsko i moraju biti preduzete efikasne mere kako bi novinari mogli da rade svoj posao bez straha od zastrašivanja ili nasilja", kazao je Mong.

Novinarka kanala N1 Jelena Mirković udarena je u rame, od čega je zadobila lakše povrede, a mikrofon joj je izbijen iz ruke dok je 27. novembra pratila demonstracije, čiji su učesnici vređali njenu ekipu, navodi se i dodaje da je kamera reportera Aleksandra Cvrkotića takođe udarena dok je snimao scenu.

Ana Marković, reporterka portala Nova, 22. novembra je takođe fizički napadnuta dok je izveštavala sa demonstracija, čiji su učesnici tražili odgovornost za smrtonosni pad nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu, piše u saopštenju. Marković je zadobila lakše povrede kada joj je telefon izbijen iz ruke dok je izveštavala.

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) saopštilo je da je u novembru povećan broj pretnji i napada na novinare zbog neprijateljske retorike predstavnika vlade i vladajuće stranke, podseća CPJ.

Srpski novinari su u maju rekli Komitetu da osećaju da su sve više na meti javnih zvaničnika, provladinih medija i njihovih pristalica otkako je populistički predsednik Aleksandar Vučić ubedljivo pobedio na parlamentarnim izborima prošlog decembra, navodi se.

Dodaje se da je aprilsko istraživanje NUNS-a i Univerziteta u Novom Sadu pokazalo da 90 odsto novinara misli da su vlasti neadekvatno reagovale na pretnje novinarima.

(Beta, 04.12.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »