Румунија и Бугарска од 1. јануара без граница
Седамнаест година од уласка у Европску унију, две државе добиле зелено светло за улазак у Шенген зону.

Румунија и Бугарска, после 17 година од како су приступиле Европској унији, добиле су зелено светло да постану део шенгенске зоне путовања без граница.
Одлука других држава чланица ЕУ значи да ће од 1. јануара 2025. бити могуће возити до Француске, Шпаније или Норвешке без пасоша.
То је велико олакшање за 25 милиона људи који живе у Румунији и Бугарској и који ће се коначно осећати прихваћено као пуноправни чланови ЕУ.
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен је рекла да је то „дан радости&qуот;.
Иако су у марту прошле године укинуте граничне контроле за путовања ваздушним путем и морем за ове две земље, све до прошлог месеца Аустрија је имала отпор да се укине гранична провера копненим путем.
- Шта се за Србију и Балкан мења избором нове Европске комисије
- Још пет година за Урсулу фон дер Лајен, комплетирање ЕУ „кључни приоритет&qуот;
- Шта је План раста Европске уније за Западни Балкан
За возаче камиона бирократија на граничним прелазима још није готова.
Изгледа да ц́е Мађарска наставити да проверава сваки камион и његову документацију најмање шест месеци на главном румунско-мађарском граничном прелазу Надлац.
Бугарска је изградила нови камионски парк и електронску баријеру у Русеу, поред моста преко Дунава до Румуније, наплац́ујуц́и 25 евра по камиону.
И „привремене&qуот; граничне контроле су наметнуте широм континента, од стране земаља које се плаше пораста илегалних миграната.

Шенгенска зона, 1985. године, данас укључује вец́ину земаља ЕУ, као и неке државе које нису чланице ЕУ, као што су Норвешка и Швајцарска.
Велика Британија никада није била у Шенгену, иако њени држављани тренутно могу да посец́ују зону без визе до 90 дана сваких 180 дана.
Мађарска и румунска гранична полиција биле су уздржане када сам прешао из Мађарске у Румунију неколико сати пре објаве ЕУ.
„Детаље ц́емо сазнати сутра&qуот;, рекао је мађарски званичник уз осмех.
А ђаво је тај који може да лежи у детаљима.
Овидиу Дабија је кренуо ка граници у зору након што је извезао своје теренско возило са Стерк моторним чамцем из дворишта у Темишвару, главном граду западне Румуније.
Он вози моторни чамац места где је смештен у Немачкој до изложби.
Прошле недеље је био у Атини.
Следец́е недеље ц́е се упутити у базу произвођача у близини Нирнберга.
„Улазак Румуније у Шенген уштедец́е ми сате на сваком граничном прелазу&qуот;, каже ми он на одморишту поред прелаза Надлац.
„Наши возачи губе најмање 12 сати на сваком граничном прелазу.
„На граници Мађарске и Румуније чекало се и по пет дана&qуот;, каже Раду Динеску, председник Удружења румунских друмских превозника.
Он процењује да је румунска индустрија друмског саобрац́аја изгубила 19 милијарди евра између 2012. и 2023. због кашњења на границама.
То је подигло цене које су потрошачи на крају плац́али.
„Главни корисници од 1. јануара биц́е аутомобили и фирме&qуот;, каже Динеску, иако ц́е и даље бити насумичних контрола.

За камионе, он не верује да ће бити много промена.
Велики проблем за возаче камиона, како каже, јесте то што се све провере обављају на граници, од мерења до дозвола и контрола терета, санитарних и еколошких прегледа, као и претраге због илегалних миграната.
У другим земљама које су већ у Шенген зони, такве провере се одвијају брже и ефикасније на посебним паркинг просторима за возила на аутопутевима далеко од границе.
Раду Динеску криви више влада у Румунији што нису успеле да договоре са суседним земљама, како би се смањио притисак на границама.
Он наводи ЕУ регулативу из 2008. године која позива на уклањање контроле тежине и димензија камиона са граничних прелаза између држава чланица ЕУ.
То никада није спроведено на румунској граници са Мађарском нити на румунској граници са Бугарском, због конкуренције између супарничких инспектората.
„Није само реч о трговини, већ и о инвестицијама&qуот;, каже председник Асоцијације румунских друмских превозника.
Када је БМВ покушавао да изабере између Мађарске и Румуније место за нову фабрику аутомобила, чекање на граници између Румуније и Мађарске се мистериозно повећало.
БМВ је касније изабрао мађарски град Дебрецин.
Дациа Ренаулт, највећи произвођач аутомобила у Румунији, суочава се са константним кашњењима у испоруци делова преко шенгенских граница.
„Не желим да потценим вредност наших копнених граница које се придружују Шенгену, али још увек има посла који треба да се уради&qуот;, каже Динеску.
У Темишвару, Филип Кокс, представник румунског извозника вина Црамеле Рецаș, је оптимистичнији.
„Граничне контроле ће полако нестајати,&qуот; верује он, „али ће се то догодити, можда за шест месеци, јер је то у интересу свих&qуот;.
То ће, како верује, учинити његова вина конкурентнијим на западним и северним тржиштима Европе.
- Ко све није део „Отвореног Балкана&qуот; и зашто
- 'Мали Шенген' - ствара ли се нова Југославија и шта Србија има од тога
- Миграције „угрожавају слободан проток људи“
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 12.12.2024)
