Истраживање РЦЦ:Готово половина грађана Западног Балкана сматра реалном могућност рата у региону

Готово половина грађана Западног Балкана сматра да постоји реална могућност рата у региону, показало је годишње истраживање јавног мњења о перцепцији безбедности Савета за регионалну сарадњу (РЦЦ), СецуриМетер 2024.
Генерална секретарка РЦЦ-а Мајлинда Брегу рекла је данас новинарима у Тирани, на представљају извештаја, да је забринутост због потенцијалних конфликата широко распрострањена међу грађанима земаља Западног Балкана.
"Ове анксиозности су најизраженије у Србији - 58 одсто, у Босни и Херцеговини 51 одсто и у Црној Гори 49 одсто", казала је Брегу.
Према истраживању, како је додала, мање од 40 одсто становника Западног Балкана сматра да је регион безбедан за живот.
"Ова забринутост за регионалну безбедност је највероватније последица текућих питања, укључујући и тензије између Србије и Косова које се преносе и на Албанију, као и етнички антагонизам у Босни и Херцеговини који је у порасту и у Србији", навела је Брегу.
Супротно регионалној безбедности, истраживање је показало да се грађани безбедније осећају на нивоу својих земаља, као и на индивидуалном нивоу - 52 одсто испитаника сматра да су њихове земље безбедне.
Брегу је као посебну забринутост истакла да грађани Западног Балкана не виде оптимизам за безбедносну ситуацију у будућности.
"Само 31 одсто испитаника сматра да ће регион бити безбедније место у наредних 12 месеци", додала је.
Када су у питању миграције, навела је да 21 одсто популације Западног Балкана живи у иностранству, што је најизраженије у Босни и Херцеговини (49 одсто) и Албанији (41 одсто).
"Сваки четврти становник Западног Балкана размишља, или је већ у процесу напуштања своје земље", рекла је Брегу.
Додала је и да је 83 одсто испитаника као један од највећих проблема навело широко распрострањену корупцију, док је 77 одсто забринуто због високих цена становања и инфлације - највише у Србији, 81 одсто, а потом у Албанији, 71 одсто испитаних.
"Прихватање реалности, у контексту ових података, увек је добра полазна тачка у процесу доношења одлука. Али веома често, прихватање реалности на Западном Балкану није лак посао", навела је Брегу.
Годишње истраживање СецуриМетер ради се од 2021. и пружа увид у ставове и искуства јавности у вези са безбедношћу, управљањем и поверењем у региону Западног Балкана.
(Бета, 16.12.2024)






