BBC vesti na srpskom

Изненадни крај полугодишта: Родитељи љути, синдикати поручују да неће закључивати оцене

Просветни синдикати сложни у ставу да неће закључивати оцене и да је изненадна одлука Министарства просвете „створила хаос у школама".

BBC News 23.12.2024  |  Милица Раденковић Јеремић и
znak za školu
ББЦ

После најаве да ће Београд добити „динамички ред вожње&qуот;, ђаци и просветни радници добили су „динамички школски календар&qуот;.

Надлежни су донели изненадну одлуку да се прво полугодиште заврши недељу дана раније за ђаке у централној и јужној Србији и да ће и њима, баш као и њиховим вршњацима у Војводини, зимски распуст почети 24. децембра.

Иако је потез образложен „интересом ученика, запослених и ширег друштва&qуот;, поједини родитељи кажу да су очајни и љути.

„Ово је други пут да се на тај начин прекида настава и сече незадовољство&qуот;, каже Сандра Ракичевић, мајка ученика четвртог разреда, за ББЦ на српском.

„Када је школска година завршена раније 2023, због масовног убиства у Основној школи Владислав Рибникар, остао је део градива који деца уопште нису прешла&qуот;, указује она.

Од почетка школске године, настава у великом броју школа не функционише како би требало - због протеста просветних радника који траже повећање зарада од јануара 2025, а потом и због прикључивања средњошколаца студентским блокадама.

Безбедност и квалитет образовања деце тренутно су нарушени и распуст је зато пожељан, казала је министарка просвете Славица Ђукић Дејановић.

Ова „далекосежно штетна&qуот; одлука је попут „измицања столице просветним радницима&qуот;, каже Зорица Јовановић, мајка ученице трећег разреда из Београда.

„У нижим разредима, учитељи се пуно труде да деци објасне шта су обавезе и зашто је важно да се стално ради.

„Сад се испоставља да су заказани контролни и закључивање оцена потпуно небитни, да спадају у пет одсто програма који може и не мора&qуот;, говори за ББЦ на српском.

Зимски распуст ће трајати до 20. јануара 2025. године за све ученике у Србији, недељу дана дуже него обично, пише у одлуци Владе.

„Ми као да смо имали журку, а не школску годину, па је неко рекао: 'Сада је крај, идите кућама&qуот;, каже Снежана Романдић, из Уније синдиката просветних радника (УСПРС), за ББЦ на српском.

„Ова одлука је неозбиљна, неодговорна, насилна и незаконита&qуот;, додаје.

Закон дозвољава да школски календар буде за пет одсто измењен, тврди министарка просвете, позивајући се на Правилник о школском календару за 2024-2025.

Школски календар може да се промени када се догоди елементарна непогода, ратно стање, епидемија, упозорава Романдић.

„Ниједна од те три ствари није тренутно присутна.

„Рекла бих да једино имају епидемију незадовољства. Да би је угушили, они су одлучили да прекроје школски календар&qуот;, каже.

Четири синдиката просветара организовала су 20. децембра раније најављену једнодневну обуставу рада „у знак солидарности и подршке студентима&qуот;.

Неизвесност уноси и најава синдиката о могућој потпуној обустави рада од 25. јануара 2025.

deca u školskim klupama
Реутерс
Други пут у последњих годину и по дана изненада се мења школски календар

Просветни синдикати сложни: 'Нема закључивања оцена'

Пошто се последња недеља пред распуст користи за закључивање оцена, одлука владе унела је недоумице о бележењу успеха ђака.

„Мој син је наредне недеље требало да има писмени из математике, сад не знам шта ће бити са тим&qуот;, каже Сандра Ракичевић.

Министарка просвете позвала је наставнике да омогуће ученицима да поправе оцене уколико желе, а да ђачке књижице буду готове до 27. децембра.

Продужени боравци за ученике млађих разреда ван Војводине требало би да буду организовани до краја следеће недеље, рекла је Ђукић Дејановић.

Међутим, просветни синдикати су поручили да закључивања оцена неће бити, да неће бити одржана одељенска и наставничка већа и да се све активности преносе на друго полугодиште.

Одлука се не односи на школе у Војводини, где је полугодиште завршено како је и планирано школским календаром, наводи се у заједничком саопштењу Уније синдиката просветних радника Србије, Синдиката образовања Србије, ГСПРС Независност и Синдиката радника у просвети Србије.

Навели су и да је због одлуке Министарства просвете „настао хаос у школама&qуот; и да разумеју „ставове појединих школа, које на захтев ученика, родитеља и запослених желе да наставе школску годину&qуот;.

Упутство Министарства просвете слично је прошлогодишњем, када је две недеље раније завршена школска година због масовног убиства у ОШ Владислав Рибникар.

„Тада је владала конфузија, али је то прошло због изузетне трагедије која се десила&qуот;, каже Снежана Романдић.

„Ми ћемо да урадимо све тако да изађемо у сусрет родитељима и да деца не буду колатерална штета&qуот;, додаје.

Син Сандре Ракичевић је био срећан кад је чуо да не иде више у школу.

„Покушала сам да му објасним да је то лоша одлука и да ће морати да учи и током распуста.

„Ово показује да је образовање последње на списку приоритета јер их не занима са којим ће знањем деца изаћи из клупе&qуот;, огорчена је Ракичевић.

Зорица Јовановић је „некако&qуот; објаснила ћерки да школе нема.

„Више смо се бавили логистиком, ко ће да је чува тог дана&qуот;, каже.

žene u muškarci drže transparente na protestu prosvetnih radnika
ББЦ
Просветни радници од септембра протестују тражећи, између осталог, повећање зарада од јануара

Откуд ранији распуст?

Циљ ранијег краја полугодишта је да се „очува здравље, безбедност и добробит свих учесника у образовном процесу&qуот;, пише у образложењу Владе.

„Ова административна заврзлама показатељ је опште конфузије која влада&qуот;, каже Романдић.

Ученици више средњих школа у Србији прикључили су претходних недеља 15-минутном одавању поште погинулима и повређеним на које се обрушила надстрешница на Железничкој станици у Новом Саду.

Представници власти, међу њима и председник Србије Александар Вучић, протесте ђака описали су као политичку злоупотребу деце.

„Дете је власништво државе до свог пунолетства&qуот;, поручио је посланик СНС-а Владимир Ђукановић, позивајући „надлежне институције&qуот; да реагују.

У знак подршке студентским захтевима, матуранти су обуставили наставу у око 20 градова Србији.

„У школама у Србији су незадовољни сви – деца, њихови родитељи и наставници.

„Школе су огледало онога што је ситуација у друштву, а очигледно да у овом друштву нешто није добро када се његов темељ, а то је образовање, тресе&qуот;, каже Романдић.

Просветни радници протестују од септембра тражећи, између осталог, повећање зарада.

После неуспелих преговора са Владом Србије, организован је циркуларни штрајк, тако да су наизменично били скраћени часови на 30 минута у различитим деловима земље, а одржане су и једнодневне обуставе раде.

Преговора тренутно нема, а синидикати су у саопштењу поручили да ће одлучити да ли ће друго полугодиште почети 20. јануара или ће ступити у генерални штрајк до испуњења свих захтева, међу којима и смењивање министарке просвете и свих њених сарадника у Министарству.

ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.

Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 12.23.2024)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Региони, најновије вести »