BBC vesti na srpskom

Istorijski trenutak: Nasina svemirska letelica skoro dotakla Sunce

Lansirana je 2018. godine kako bi se što više približila Suncu i pomogla naučnicima da bolje razumeju na koji način funkcioniše najvažnija zvezda našeg univerzuma.

BBC News pre 14 sati  |  Rebeka Morel i Alison Fransis
Parker letilica, sunčeva površina (ilustracija)
NASA
„Najvreliji let" svih vremena - sonda Parker prišla nikad bliže Suncu

Svemirska letelica američke svemirske agencije NASA ušla je u istoriju tako što je prišla Suncu najbliže u istoriji istraživanja svemira.

Naučnici su dobili signal od solarne sonde Parker u četvrtak nešto pre ponoći, pošto nekoliko dana isu imali komunikaciju.

NASA je saopštila da je sonda „bezbedna" i da radi normalno nakon što je prošla samo 6,1 miliona kilometara od površine Sunca.

Sonda je zaronila u spoljašnju atmosferu Sunca na Badnje veče, izdržavši brutalne temperature i ekstremno zračenje.

U NASA-i su nervozno čekali signal sonde.

Krećući se brzinom od 692.000 kilometara na sat, svemirska letelica je izdržala temperature do 980 stepeni Celzijusovih, navodi se na sajtu NASA.

Naučnici se nadaju da će im sonda pomoći da se bolje razume šta se dešava na Suncu.

„Ljudi su vekovima proučavali Sunce, ali ne možete da doživite atmosferu nekog mesta dok ga zapravo ne posetite", rekla je za BBC dr Nikol Foks iz NASA-e.

„I tako ne možemo zaista da doživimo atmosferu najsjajnije zvezde našeg univerzuma ako ne proletimo kroz nju".

Prethodno je rekla da je letelica projektovana da izdrži sve brutalne uslove.

„To je veoma žilava mala svemirska letelica", rekla je ona.

Sunčeva užarena površina
NASA
Sonda je proletela pored spoljne atmosfere Sunca

Solarna sonda Parker lansirana je 2018. godine i kretala se ka središtu našeg Sunčevog sistema.

Već je 21 put prošla pored površine Sunca, svaki put sve bliže, ali ovaj poslednji je bio rekordno najbliži - 6,1 miliona kilometara.

Možda ne zvuči blizu, ali Nikol Foks iz NASA objašnjava: „Mi smo oko 150 miliona kilometara udaljeni od Sunca, pa ako uzmemo na primer da je razdaljina između Sunca i Zemlje metar, onda je sonda Parker bila četiri centimetra udaljena od Sunca - dakle, bila je toliko blizu".

Sonda je izdržala temperaturu od 1.400 stepeni Celzijusovih i zračenje koje je moglo oštetiti elektroniku.

Bila je zaštićena slojem kompozita ojačanog karbonskim vlaknima debljine 11,5 centimetara, ali taktika svemirske letelice bila je da brzo prilazi i udaljava se od Sunca.

Zapravo, kretala se brže od bilo kog objekta koji je napravio čovek, jureći brzinom od 740.000 kilometara na sat - što je brzina kojom bi se razdaljina između Londona i Njujorka preletela za manje od 30 sekundi.

Pogledajte video: Sunce izbliza - tajna užarene zvezde

Zašto se ulažu toliki napori da „dodirnemo" Sunce?

Naučnici se nadaju da će prolaskom svemirske letelice kroz spoljnu atmosferu Sunca, njenu koronu, biti rešena duga misterija.

„Korona je zaista, veoma vruća, a mi nemamo pojma zašto", objasnila je dr Dženifer Milard, astronomkinja iz Fifth Star Labs u Velsu.

„Temperatura na površini Sunca je oko 6.000 stepeni Celzijusa, ali korona, ova slaba spoljna atmosfera koju možete videti tokom pomračenja Sunca, dostiže milione stepeni - a to je dalje od Sunca. Pa kako ta atmosfera postaje vrelija?".

Misija bi takođe trebalo da pomogne naučnicima da bolje razumeju sunčev vetar, struju naelektrisanih čestica koju izbacuje gornja atmosfera Sunca.

Kada ove čestice stupe u interakciju sa Zemljinim magnetnim poljem, na nebu se javljaju blistave aurore.

Ali ovo takozvano svemirsko vreme takođe može da izazove probleme, recime kvarove na električnim mrežama, elektronici i komunikacionim sistemima.

„Razumevanje Sunca, aktivnosti na njemu, svemirskog vremena, i solarnog vetra je veoma važno za naš svakodnevni život na Zemlji", kaže dr Milard.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 12.27.2024)

BBC News

Povezane vesti »

Komentari

Nauka & Tehnologija, najnovije vesti »