У Белгији од 1. јануара забрана продаје електронских једнократних вејп-уређаја за пушење

Бета 30.12.2024

У Белгији ће ради заштите младих од 1. јануара бити забрањена продаје електронских "једнократних" вејп-уређаја за пушење који се бацају после употребе јер им се не могу пунити батерије, а трају до пет дана када се уређај користи.

Компанија "Паф" (Пуфф Бар) која производи неке од тих уређаја чија ће продаја бити забрањена, има широк асортиман укуса - мента, јабука, лубеница, Кока-кола, бомбоне разних врста.

Забрана је део плана Белгије за сузбијање пушења и циља Европске уније (ЕУ) да до 2040. године добије генерацију без дувана - да дуван конзумира мање од пет одсто становништва.

Вејп-уређаји "Паф" иако им је званични циљ одвикавање од пушења дувана, у шареним паковањем и с укусима слаткиша или сокова, по многима представљају "могућу одскочну даску ка традиционалнијим дуванским производима".

"Проблем је у томе што млади људи почињу да их користе не знајући да садрже никотин, а никотин изазива зависност", рекла је за АФП портпаролка Алијансе за друштво без дувана у Белгији Нора Мелар (Мелард).

"Имамо извештаје о младима који се буде ноц́у да би узели неки удисај из тог уређаја. То је веома забрињавајуц́е", рекла је она.

Стручњаци упозоравају да је хронична конзумација никотина посебно штетна за мозак адолесцената.

Студија спроведена широм Европске уније (ЕУ) 2023. године показала је да се вец́ина корисника вејп-уређаја определила за моделе чије се батерије могу пунити и течност додавати, а су "једнократни" уређаји најпопуларнији у старосној групи од 15 до 24 године.

Ти уређаји су мали, те их је лако сакрити, а млади их користе и зато што течност која испарава и коју удишу, не уноси мирис дувана у кожу и одећу и зато је родитељима теже да их ухвате шта раде.

Поред лакоц́е коришц́ења и реклама које преплављују друштвене мреже, цена је још један атрактиван фактор.

Један "једнократни" уређај кошта пет или шест евра, што је у ЕУ упола мање од цене паклице с 20 цигарета. Међутим, неки од уређаја "Паф" нуде и до 9.000 удисаја испарења течности што је еквивалент за 300 цигарета.

(Бета, 30.12.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Свет, најновије вести »