Soroš, Bono i Vintur - dobitnici predsedničke medalje u Americi
Najviše građansko priznanje, koje se dodeljuje u Americi otišlo je u ruke političara, novinara i umetnika.
![Ana Vintur je glavna urednica modnog magazina Vog od 1988. godine](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/de54/live/072f0850-ca97-11ef-8aa7-690308ce7831.jpg)
Milijarder Džordž Soroš, muzičar Bono i urednica Voga Ana Vintur su među ovogodišnjim dobitnicima najvećeg građanskog priznanja u Americi, koje dodeljuje odlazeći predsednik Džo Bajden.
Ove godine je odlikovano 19 ljudi, a među njima su političari, aktivisti i umetnici koji su dali „izuzetan doprinos sopstvenoj zemlji i svetu".
Bajden će medalje uručiti u Beloj kući u subotu.
- Bajden ukinuo smrtne kazne za 37 od 40 zatvorenika
- Problemi koji su mučili Kartera, progonili su i Bajdena
- Bajden potpisao pomilovanje za sina Hantera i spasao ga dugogodišnjeg zatvora
Osim Soroša, koji je glavni donator demokrata, medalju je dobila i političarka Hilari Klinton.
Soroš, poreklom iz Mađarske, jedan je od istaknutih kritičara Donalda Trampa.
Klinton je bivša američka državna sekretarka, a bila je protivkandidatkinja Trampu na predsedničkim izborima 2016, kada je izgubila.
![Soros](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/bae0/live/2efe9c10-cac9-11ef-bb47-87a9dea68aa1.jpg)
Bono, čije je pravo ime Pol Dejvid Hjuson, već je odlikovan najvišim kulturnim priznanjem Francuske, gde nosi zvanje viteza.
Poznat je po kampanji za borbu protiv siromaštva i podršci osobama sa HIV-om.
![Bono](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/c41c/live/15f2b6c0-cac9-11ef-bb47-87a9dea68aa1.jpg)
Vintur je jedna od najznačajnijih ličnosti svetske mode.
Na mestu glavne urednice Voga je od 1988. godine, a uz pomoć brojnih dobrotvornih organizacija, uspela je da prikupi više od 20 miliona dolara za istraživanje lečenja od side.
- Džordž Soros predao sinu imperiju vrednu 25 milijardi dolara
- Sramota me zbog imena grupe U2 i nekih pesama, kaže pevač Bono
Među dobiticima su takođe glumci Denzel Vašington i Majkl Džej Foks, kao i fudbaler Lajonel Mesi.
Priznanje će biti uručeno i bivšem košarkašu Ervinu Medžiku Džonsonu i modnom kreatoru Ralfu Lorenu.
Osnivač Američkog filmskog instituta Džordž Stivens mlađi i bivši predsednik Kenedi centra Dejvid Rubinštajn su takođe među dobiticima.
Nagradu je dobio i humanitarac Hoze Andres, čija je Svetska centralna kuhinja donirala obroke za ljude u ratom zahvaćenim područjima.
Priznanje je osvojila i Džejn Gudol, britanska aktivistkinja zaštitu prirode, kao i pedagog Bil Naj.
Bivši američki državni tužilac Robert Kenedi, bivši ministar odbrane Eš Karter, liderka za građanska prava Fani Lu Hamer i bivši guverner Mičigena Džordž V Romni dobiće nagradu biće posthumno odlikovani.
Dodelu medalje započeo je bivši predsednik Džon Kenedi.
Među dobiticima prethodnih godina su gimnastičarka Simon Bajl i Stiv Džobs, osnivač kompanije Epl (Apple).
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 01.04.2025)
![BBC News](/images/logo/special/bbc_footer.png)