Hamas tvrdi da će osloboditi 34 talaca, Izrael negira da je dobio spisak otetih
Na spisku je deset žena i 11 starijih muškaraca, od 50 do 85 godina, a ima i dece, za koje je Hamas ranije rekao da su ubijena u izraelskom vazdušnom napadu.
Listu sa imenima za koje Palestinska ekstremistička grupa Hamas tvrdi da je spremna da oslobodi 34 taoca u prvoj fazi potencijalnog sporazuma o prekidu vatre sa Izraelom, rekao je visoki zvaničnik te grupe i podelio spisak sa BBC novinarom.
Koliko je među njima živih nije poznato.
Na spisku je deset žena i 11 starijih muškaraca, od 50 do 85 godina, a ima i dece, za koje je Hamas ranije rekao da su ubijena u izraelskom vazdušnom napadu.
Na toj listi su i taoci za koje Hamas tvrdi da su bolesni.
U izraleskim vazdušnim napadima tokom vikenda poginulo je više od 100 ljudi, podaci su ministarstva zdravlja u Gazi kojim upravlja Hamas.
- Zašto još nije postignuto primirje u Gazi
- Šta je „lista srama“ UN i zašto su i Izrael i Hamas na njoj
- Zašto postoji sporazum o primirju u Libanu, ali ne i u Gazi
Kancelarija izraelskog premijera demantovala je izveštaje da je Hamas Izraelu dostavio spisak talaca.
„Grupa nije prosledila Izraelu listu otetih, objavljenu u medijima, već je prvobitno iz Izraela prosleđeno posrednicima još u julu 2024. godine.
„Izrael do danas nije dobio nikakvu potvrdu niti Hamasov komentar u vezi sa statusom otetih sa liste", navodi se u saopštenju.
Odluka Hamada da objavi imena talaca, za neke je pokušaj javnog pritiska na izraelsku vladu.
Pregovori o prekidu vatre nastavljeni su u Dohi u Kataru, tokom vikenda, ali još nema značajnog napretka u razgovorima.
Zvaničnik Hamasa izjavio je za novinsku agenciju Rojters da će svaki sporazum o vraćanju izraelskih talaca zavisiti od spremonosti Izraela da se povuče iz Gaze, trajnog prekida vatre ili okončanja rata.
„Međutim okupatori ne popuštaju kada je reč o dogovoru o prekidu vatre i povlačenju, a nije napravljen ni jedan korak napred", rekao je zvaničnik želeći da ostane anoniman.
Izrael i Hamas nastavlaju da se međusobno optužuju za ometanje napretka ka sporazumu o primirju.
Entoni Blinken, američki državni sekretar, rekao je novinarima u Seulu, glavnom gradu Južne Koreje da je „uveren da će (sporazum) biti postignut u nekom trenutku, i da se nada da će to biti što pre".
Dodao je, pak, da bi to moglo da se desi posle odlaska Džoa Bajdena sa predsedničkog mesta 20. januara.
Hamas je 5. januara objavio snimak 19-godišnje zarobljene Izraelke Liri Albag u kojoj se vidi kako poziva njenu vladu da sklopi dogovor.
Albag je uhvaćena zajedno sa šest drugih vojnikinja u vojnoj bazi Nahal Oz na granici Gaze tokom napada Hamasa 7. oktobra 2023.
U Hamasovom napadu koji je pokrenuo masovnu izraelsku vojnu ofanzivu u Gazi, ubijeno je oko 1.200 ljudi, a 251 je uzet kao talac.
Najmanje 45.805 Palestinaca je ubijeno u izraelskoj ofanzivi, saopštilo je ministarstvo zdravlja Gaze.
Ministarstvo tvrdi da je u izraelskim vazdušnim udarima u subotu, 4. januara u Gazi poginulo 88 ljudi.
Agencija Rojters je dan kasnije, pozivajući se na zdravstvene izvore, izvestila da je ubijeno još 17 ljud u četiri odvojena izraelska napada na tu teritoriju.
Izraelska vojska saopštila je 5. januara da su njene vazdušne snage tokom vikenda napale više od 100 „terorističkih" lokacija širom Pojasa Gaze, ubivši desetine Hamasovih boraca.
- Rat u Gazi: Zašto pregovori o primirju traju toliko dugo
- Zašto Izrael i dalje gradi naselja na Zapadnoj obali
- „Gledate naše patnje i ćutite”: Majka i sin živi izgoreli u Gazi, agonija porodice
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 01.06.2025)