Razgovor Maska sa liderkom nemačke krajnje desnice povećava zabrinutost širom Evrope

Beta pre 9 sati

Večerašnji razgovor američkog milijardera Ilona Maska i liderke krajnje desne stranke Alternativa za Nemačku (AfD) Alis Vajdel, koji se uživo prenosi putem platforme Iks, dodatno povećava zabrinutost javnosti širom Evrope zbog njegovog mešanja u političke procese u više zemalja, navodi Asošiejted pres.

Mask, najbogatiji čovek na svetu i blizak saradnik izabranog predsednika SAD Donalda Trampa, večeras na svojoj platformi Iks razgovara sa Vajdel, kandidatkinjom AfD za poziciju nemačkog kancelara, mesec i po dana uoči parlamentarnih izbora u Nemačkoj.

Prošle godine je Mask doprineo ponovnom izboru Trampa za predsednika SAD, a sada koristi svoju uticajnu društvenu mrežu, putem kojem se često šire dezinformacije, da podrži krajnju desnicu u Nemačkoj uoči izbora 23. februara, navodi AP.

Maskovo postupanje je ponovo otvorilo pitanje regulacije društvenih mreža kako bi se sprečilo mešanje iz inostranstva u političke procese, piše nemački Dojče vele.

Berlinska nevladina organizacija Lobi-kontrol upozorila je da bi angažman Maska u korist AfD mogao da predstavlja nezakonitu donaciju toj stranci, prenosi Dojče vele.

Mask ne krije da želi da ojača AfD, a u tu svrhu koristi i resurse svoje platforme Iks, navela je ta organizacija i dodala da će razgovor Maska sa Vajdel "verovatno biti znatno šire promovisan" nego objave običnih korisnika te društvene mreže.

"U tom smislu, svakako se može govoriti o političkoj reklami, jer platforma Iks obično prodaje takav prostor za veoma velike sume novca", upozorila je organizacija Lobi-kontrol.

Popularnost Vajdel i AfD u Nemačkoj raste i očekuje se da ona zauzme visoko drugo mesto na izborima za Bundestag.

Nemačka obaveštajna služba BfV odavno je stavila AfD pod nadzor zbog sumnje na ekstremizam, što ta stranka snažno odbacuje i tvrdi da je reč o političkom pokušaju njene diskreditacije. Vodeće nemačke stranke isključuju mogućnost saradnje sa AfD.

Otkako je postao savetnik Trampa, Mask sve agresivnije komentariše politike evropskih vlada i podržava desničarske populističke stranke, ocenjuje Dojče vele.

Osim što je podržao AfD, Mask je takođe zatražio oslobađanje zatvorenog britanskog antiislamskog ekstremiste Tomija Robinsona, dok je britanskog laburističkog premijera Kira Starmera nazvao "zlim tiraninom koji bi trebalo da bude u zatvoru".

U Poljskoj takođe postoji zabrinutost da bi Mask mogao da iskoristi svoj uticaj da se umeša u majske predsedničke izbore u toj zemlji.

Maskov politički angažman izazvao je oštre reakcije pojedinih nemačkih i francuskih političara.

Nemački kancelar, socijaldemokrata Olaf Šolc nazvao je Maskovu podršku stranci AfD zabrinjavajućom, ocenivši da ta stranka zagovara slabljenje transatlantskih odnosa i približavanje Rusiji.

Vicekancelar Nemačke Robert Habek iz redova zelenih rekao je da Maskova kombinacija ogromnog bogatstva, kontrole nad informacijama i spremnosti da ignoriše pravila predstavlja "frontalni napad na demokratiju".

Francuski ministar spoljnih poslova Žan-Noel Baro pozvao je Evropsku uniju na odlučniju odbranu od "pritisaka i pretnji uticajnog američkog milijardera".

"Ako Evropska komisija ne može da nas zaštiti od takvih mešanja, ona mora državama članicama da vrati sposobnost da se same zaštite", kazao je Baro.

Maskov večerašnji razgovor sa Vajdel nadgledaju nadzorni organi Evropske komisije, koja platformu Iks optužuje za kršenje sveobuhvatnog digitalnog pravilnika EU za čišćenje društvenih mreža i zaštitu korisnika interneta, navodi AP.

Zvaničnici Komisije navode da Mask ima pravo da izrazi svoje stavove, ali da je pravilnik, poznat kao Zakon o digitalnim uslugama, osmišljen da obuzda rizike da će platforme biti zloupotrebljene za pojačavanje nelegalnog sadržaja, uključujući govor mržnje ili dezinformacije u vezi sa izborima.

U preliminarnim nalazima, objavljenim prošle godine, Brisel je naveo da Iks krši pravila zato što, između ostalog, ne ispunjava zahteve u pogledu transparentnosti i odgovornosti.

Stručnjaci, poput Ilana Kapura sa Univerziteta u Torontu, navode da Maskove političke intervencije ne treba odvajati od njegovih poslovnih interesa.

"Za Maska i Trampa demokratija, debata i socijalna država predstavljaju prepreke poslovanju, dok autoritarne vlade vide kao efikasnije za sprovođenje svojih ciljeva", kazao je Kapur.

(Beta, 09.01.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Politika, najnovije vesti »