Izvestilac EP za Srbiju: Mladi su budućnost, apsurdno je da im se imputira da su strani agenti
Picula je za televiziju N1 kazao da protesti moraju da budu bezbedni, te da vidi da "i u tome postoji dosta problema u Srbiji".
"Ključno za demokratiju je da građani mogu bez straha da izražavaju svoje političke stavove, da izražavaju i protivljenje nekim odlukama vlasti, kao i da protestuju ako nekih odluka nema", rekao je Picula
On je istakao da očekuje od vlasti u Srbiji jasnu osudu, kako je naveo, nedopustivo agresivnog ponašanja i nasilja pojedinaca i izrazio nadu da će napadači biti kažnjeni.
"Nisam siguran kako razrešiti političku krizu u Srbiji, ali u svakom slučaju protesti studentata su doneli jednu posebnu dinamiku na političku scenu Srbije", kazao je on.
Dodao je da je njegov utisak da "vlast ne uspeva da stiša studentski bunt i to zbog njihovih neuobičajenih i netipičnih akcija".
"Na takve akcije vlast pokušava da odgovori standardnim mehanizmima, kao da se radi o nekoj grupi koja se može lako rasturiti upotrebom sile u različitim oblicima ili nekim socijalnim ili materijalnim kompenzacijama. Jasno je da to očigledno ne funkcioniše", rekao je Picula.
Istakao je da su studenti u Srbiji, baš kao i njihove kolege u drugim zemljama i nekim drugim situacijama "agenti", ali "oni su agenti promena u svakom društvu, a ne agenti nekakvih stranih obaveštajnih službi, a čujem da to pokušava da im se imputira i to je apsurdno", rekao je Picula.
Naveo je da zna da je primarni zahtev studenata da institucije rade svoj posao, a ne da vlast bude volja pojedinca.
"Oni kao mladi ljudi predstavljaju budućnost svoje zemlje i čini mi se da odnost vlasti prema njima mnogo više govori o njihovom odnosu prema budućnosti nego bilo koji stranački dokument", rekao je Picula.
Na pitanje kada će biti gotov izveštaj o napretku Srbije na kojem radi, Picula je odgvorio da će nacrt izveštaja biti predstavljen sledećeg meseca, da potom očekuje amandmane kojih je uvek mnogo, a posle toga slede sastanci sa kolegama kako bi usaglasili konačan tekst izveštaja.
"Kada to završimo izveštaj se usvaja u Odboru EP za spoljnu politiku, pa onda i na plenarnoj sednici Evropskog parlamenta", objasnio je Picula.
Komentarišući činjenicu da se u Srbiji izbori uslovi još nisu promenili, Picula je kazao da je to "mnogo važno pitanje koje se ne može ignorisati".
Podsetio je da su i evroposlanici bili posmatrači na izborima u Srbiji, te da su govorili u EP o uslovima u kojima su održani ti izbori.
"Volja građana u demokratskim državama se utvrđuje na poštenim i fer izborima, a na izborima u Srbiji smo evidentirali mnogo problema koji postoje u odnosu na opšte priznate kriterijume, a na osnovu kojih se izbori ocenjuju kao pošteni i slobodni", kazao je on.
Picula je rekao da je "Srbija dobila preporuke koje treba da usvoji" i sada je, kako je ukazao, "na potezu vlast koja treba da osigura implementaciju tih preporuka".
(Beta, 14.01.2025)