Немачки дипломата тврди да Трамп планира редефинисање уставног поретка САД

Бета 19.01.2025

Немачки амбасадор у САД упозорио је да ће администрација долазећег председника Доналда Трампа одузети независност америчкој полицији и медијима, а великим технолошким компанијама омогућити "коуправљачку моћ", произилази из поверљивог документа у који је агенција Ројтерс имала увид.

Документ који је 14. јануара потписао амбасадор Андреас Михаелис, описује агенду Доналда Трампа за свој други председнички мандат, као агенду "максималног ремећења" која ће довести до "редефиницији уставног поретка - максималне концентрација власти председника на уштрб Конгреса и савезних држава".

"Основни демократски принципи и провере ће бити у великој мери поткопани, од законодавних власти, полиције и медија ће бити одузета независност и злоупотребљена као политичка полуга, велике технолошке фирме ће добити коупрљавачку моћ", пише у документу.

Трампов транзициони тим није одмах желео да коментарише ту амбасадорову процену.

Немачко министарство спољних послова саопштило је раније да су амерички гласачи изабрали Трампа на демократским изборима и да ће "сарађивати блиско са новом америчком администрацијом у интересу Немачке и Европе", пише Ројтерс.

Одлазећа влада канцелара Олафа Шолца углавном се уздржавала од директне јавне критике Трампа од када је изабран, али амбасадорова поверљива процена показује отворен поглед једног високог немачког званичника. Амбасадори се не мењају аутоматски са формирањем нове владе, осим ако се сматра да је потребна промена из дипломатских или неких других разлога.

У документу се наводи судство и посебно Врховни суд САД као централни за Трампове покушаје да спроведе своју агенду, али каже се да упркос недавне одлуке суда да се прошире председничка овлашћења "чак и највећи критичари претпостављају да ће (суд) спречити да се најгоре догоди".

Михаелис види контролу министарства правосуђа и Федералног истражног бироа (ФБИ), савезне полиције, као кључне за Трампово остварење политичких и личних циљева, укључујући масовне депортације, одмазде против особа које се доживљвавају као непријатељи и правну некажњивост.

Он каже да Трамп има широке правне могућности да наметне своју агенду савезним државама, и додаје да би ћак "распоређивање војске унутар земље за активности полиције било могуће у случају проглашене 'побуне' или 'инвазије'".

Закон из 1878. забрањује савезној војсци да учествује у полицијским радњама унутар земље, са одређеним изузецима.

Михаелис такође предвиђа да ће доћи до "редефиниције првог амандмана" рекавши да Трамп и милијардер и власник мреже Икс Илон Маск већ предузимају деловање против критичара и медијских компанија које не сарађују.

"Један користи тужбе, и прети кривичним гоњењем и укидањем лиценци, а други ради на манипулисању алгоритмима и блокирању налога", пише у документу.

Масково поновљено подржавање екстремнодесничарске Алтернативе за Немачку (АфД) уочи избора у Немачкој 23. фебруара изазвало је бес у Берлину, али влада није напустила његову платформу.

Берлин је имао посебно тежак однос са САД током првог Трамповог председништва, подсећа Ројтерс, када се суочавао са скупим царинама и критикама због неиспуњења НАТО циљева за војну потрошњу.

(Бета, 19.01.2025)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Свет, најновије вести »