Трамп положио заклетву и постао 47. председник САД

Доналд Трамп је данас постао 47. председник Сједињених Америчких Држава, положивши заклетву у Вашингтону пред главним судијом Врховног суда САД Џоном Робертсом.
Сенатор из Охаја Џеј Ди Венс, који је уз Трампа на изборима постао потпредседник САД, положио је заклетву пред судијом Врховног суда Бретом Каваноом.
Републиканац Трамп је постао председник САД након што је изашао као победник из процеса опозива пред крај претходног мандата, упркос томе што је први бивши шеф државе осуђен за кривично дело и пошто је преживео два атентата током кампање у 2024. години.
Трамп ће ступити на дужност у тренутку када републиканци, уз Белу кућу, контролишу и оба дома Конгреса САД, услед чега му је отворен пут да спроведе планове који укључују преобликовање многих политика.
Он је постао први председник САД који је осуђен за кривично дело - за фалсификовање пословних докумената у вези са тајним исплатама новца порно глумици Сторми Денијелс, уочи избора 2016. године, како она не би јавно говорила о њиховој афери.
Трамп се данас обавезао да "чува, штити и брани" Устав, на истом месту на којем су се његове присталице 6. јануара 2021. сатима сукобљавале с полицијом. Трамп је рекао да ће један од његових првих потеза бити помиловање многих од више од 1.500 оптужених за кривична дела током смртоносних нереда на Капитол хилу пре четири године.
Трамп је био 45. председник САД, од 2017. до 2021. године. У новембру 2020. изгубио је на изборима од демократе Џозефа Бајдена, али тај пораз никада није признао. У новембру 2024. убедљиво је победио на изборима потпредседницу САД Камалу Харис.
Трамп: Управо почиње златно доба Америке, поново ћемо бити поштовани широм света
Нови председник САД Доналд Трамп изјавио је данас у Вашингтону по ступању на дужност да управо почиње златно доба Америке и обећао да ће нацију поново учинити богатом и поштованом.
"Од данас ће наша земља цветати и биће поново поштована широм света", рекао је републиканац Трамп на церемонији инаугурације у Конгресу САД, пошто је постао 47. амерички председник.
Трампово обраћање пред око 600 званица у Ротунди Конгеса САД личило је на његов говор на инаугурацији 2017. године, када је први пут постао председник - била је то својеврсна оптужница за стање у земљи које наслеђује, уз велика обећања да ће решити проблеме и покушај да себе представи као националног спаситеља, наводи Асошиејтед прес.
"Наш суверенитет ће бити враћен. Наша безбедност ће бити обновљена. Наш главни приоритет биће стварање нације која је поносна, просперитетна и слободна", казао је Трамп пред члановима своје породице, посланицима Конгреса, кандидатима за његов кабинет, другим истакнутим политичарима и пословним лидерима.
Обећао је да ће испунити предизборна обећања да ће послати војску на границу са Мексиком, повећати производњу нафте и увести царине како би "обогатио грађане" САД.
Руководство САД у претходне четири године Трамп је описао као неспособно и корумпирано, понављајући оштру реторику коју је свакодневно користио у предизборној кампањи. Иако није именовао свог претходника Џозефа Бајдена ни било ког другог демократу, јасно је да је мислио на њих, наводи АП.
"Имамо владу која не може да управља ни обичном кризом код куће, док је истовремено заглављена у непрекидном низу катастрофалних догађаја у иностранству", рекао је Трамп, наводећи као примере пожаре у Калифорнији и поплаве у Северној Каролини, о којима је више пута износио нетачне тврдње.
Он је казао и да је досадашња влада "штитила опасне имигранте уместо грађана који поштују закон и туђе границе на рачун америчких" и да "више није у стању да пружа ни основне услуге у ванредним ситуацијама".
"Све то ће се променити од данас и промениће се веома брзо", рекао је Трамп, у чијој непосредној близини су седели досадашњи председник и потпредседница САД, Џозеф Бајден и Камала Харис, коју је поразио на новембарским изборима.
Трампов говор је у великој мери звучао као његова обраћања на митинзима, са много притужби и критика - говорио је о "покушајима да му узму слободу" и о "коришћењу Министарства правде САД као оружја", наводи АП.
Навео је да је на изборима добио мандат "да у потпуности преокрене ужасну издају" и да "врати људима њихову веру, њихово богатство, њихову демократију и њихову слободу".
"Од овог тренутка, пад Америке је завршен", рекао је Трамп.
Поводом прошлогодишњег атентата у Пенсилванији, када је лакше рањен, Трамп је рекао да га је "Бог спасио да поново учини Америку великом", чиме је изазвао одушевљење републиканаца, док су представници демократа, укључујући Бајдена и Харис, мирно седели.
Трамп је тиме неосновано имплицирао да је атентат био део завере са циљем да се спречи његов повратак у Белу кућу, иако је нападач био недвосмислено поремећени 20-годишњак, наводи АП.
Он је рекао и да ће поново повући САД, које су највећи загађивач угљеником, из Париског споразума о клими, чиме ће задати ударац напорима широм света у борби против глобалног загревања и још једном удаљити земљу од њених најближих савезника.
Трамп је 2017. године, када је први пут постао председник, такође напустио Париски споразум о клими, склопљен 2015. са циљем ограничавања дугорочног глобалног загревања.
Он је данас говорио и о Панамском каналу, за који је недавно казао да га није требало поклањати и да не искључује могућност да га преузме употребом војне силе. Трамп је данас рекао да се према америчким бродовима који плове кроз Панамски канал "не поступа поштено" и да им се наплаћују превелики износи, поновивши да "Кина управља Панамским каналом".
Трамп је рекао и да ће одмах почети да издаје извршне наредбе, од којих ће се прве односити на проглашење ванредног стања на граници са Мексиком и на слање војника у ту област, због чега је добио овације свих присутних републиканаца и неколико демократа.
Он је поновио тврдњу да имигранти који илегално улазе у САД долазе из затвора и менталних установа, иако нема доказа да друге земље шаљу криминалце или ментално оболеле на границу са САД.
Најавио је да ће данас потписати и извршне наредбе о поништавању заштите трансродних особа и о укидању програма различитости, једнакости и инклузије које спроводи савезна влада. Једна од извршних наредби прогласиће да савезна влада признаје само два непроменљива пола: мушки и женски.
Навео је да је циљ тог потеза окончање напора да се "друштвени инжењеринг расе и рода уведе у сваки аспект јавног и приватног живота".
Трамп је рекао да ће данас издати и извршне наредбе које се тичу смањења инфлације и проглашења "ванредне ситуације у области енергетике на нивоу целе државе" ради омогућавања веће производње енергије.
Обећао је да ће "победити рекордну инфлацију". У првих 17 месеци Бајденовог мандата инфлација је континуирано расла, а врхунац од 9,1 одсто достигла је у јуну 2022. године, док најновији подаци показују да је у децембру 2024. пала на 2,9 одсто. У другим историјским периодима инфлација је била и већа, на пример 1980. године, када је била више од 14 одсто, наводи АП.
Трамп се осврнуо и на чињеницу да се инаугурација одржава на Дан Мартина Лутера Кинга млађег, чувеног борца за грађанска права, рекавши да ће нова администрација "тежити да његов сан постане стварност".
"Ми ћемо остварити његов сан. Изградићемо друштво које не прави разлику међу бојама (расама) и које се заснива на заслугама", казао је Трамп, алудирајући на став Мартина Лутера Кинга млађег да сви Американци треба да буду третирани на основу карактера, а не боје коже.
(Бета, 20.01.2025)