BBC vesti na srpskom

Škole u Srbiji: Obustava rada, inspekcije i najava smanjenja plata

Početak drugog polugodišta u Srbiji obeležava potpuna konfuzija oko nastavka nastave. Mnogi prosvetari odlučili da obustave nastavu, inspektori u školama. Ministarka najavljuje produžetak školske godine i odlaganje mature, ali i smanjenje januarskih plata štrajkačima.

BBC News pre 4 sati  |  Milica Radenković Jeremić -
protest prosvetnih radnika u Kragujevcu
Fonet

Završetak prvog polugodišta u školama u Srbiji bio je iznenadan i haotičan, a tako se ušlo i u drugo.

U prvoj nedelji drugog polugodišta pojedine škole su radile, druge su delimično ili potpuno obustavile nastave, a još nije poznato kako će se raditi naredne sedmice.

U ponedeljak, 27. januara, obeležava se školska slava Sveti Sava, dok su pojedini nastavnici najavili da će učestvovati u štrajku do ispunjenja zahteva studenta koji više od dva meseca blokiraju visokoškolske ustanove.

Oni traže odgovornost za pad nadstrešnice na rekonstruisanoj Železničkoj stanici u Novom Sadu, 1. novembra 2024. godine, kada je poginulo 15 a teško povređeno dvoje ljudi.

Tačan broj škola i prosvetnih radnika koji ne drže nastavu nije poznat, jer se podaci Ministarstva i pojedinih sindikata razlikuju.

Ministarstvo je prethodnih dana slalo inspekcije u škole u više gradova u Srbiji, čemu su se suprotstavili đaci i roditelji koji su organizovali skupove podrške za prosvetne radnike u štrajku.

Prosvetni radnici u Srbiji više meseci iskazuju nezadovoljstvo zbog plata i ukupnim položajem u društvu, a novi protesti usledili su posle dogovora reprezentativnih sindikata sa Vladom Srbije počekom ove godine.

Uz zahteve za boljim položajem i dostojanstvom profesije, pojedini prosvetari podržavaju i studente koji skoro dva meseca blokiraju fakultete u Srbiji, tražeći pre svega utvrđivanje krivične odgovornosti za pad nadstrešnice nedavno rekonstruisane železničke stanice u Novom Sadu kada je 1. novembra poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno.

Ministarstvo prosvete je prethodnih dana saopštilo da se nastava održava u 97 odsto škola, a da prosvetna inspekcija obilazi škole.

Iako kaže da se nastava održava u skoro svim školama u Srbiji, ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović najavljuje produžetak školske godine i odlaganje mature.

Maturanti beogradskih srednjih škola organizovali su u petak, 24. januar, veliki protest na dve lokacije u gradu i pružanje podrške nastavnicima i studentima, a akciju su nazvali „čas u prirodi".

U Srbiji ima oko 500.000 osnovaca i oko 240.000 srednjoškolaca, podaci su Ministarstva prosvete sa početka školske 2024/25. godine, prenela je agencija Beta.

Ministarka najavljuje smanjenje januarskih plata

protest u Čačku, gimnazija u čačku
Fonet
Poruka prosvetnim inspektorima ispred Gimnazije u Čačku

Dok iz Ministarstva prosvete kažu da će inspekcije nastaviti da obilaze škole koje ne rade ili rade delimično, pojedini đaci i roditelji okupljaju se ispred obrazovnih ustanova i daju podršku nastavnicima koji protestuju.

Ministarstvo prosvete uputilo je obaveštenje direktorima osnovnih i srednjih škola prema kom bi prilikom obračuna januarske plate one trebalo da se umanje zaposlenima koji su učestvovali u štrajku, prenosi N1 na osnovu dopisa u koji su imali uvid.

Ministarka prosvete kaže da blokade u prosveti nisu predviđene zakonom i da svi koji u njima učestvuju moraju da budu svesni posledica.

Niz je primera gde su roditelji i đaci sprečili prosvetne inspektore da uđu u škole kako bi izvršili kontrolu.

Tako je u četvrtak, 23. januara bilo u Gimnaziji u Čačku, kao i u Gimnaziji i Ekonomskoj školi u obližnjem Gornjem Milanovcu, rekao je agenciji Beta predsednik gradskog Sindikata obrazovanja Vladimir Milisavljević.

Dve inspektorke iz Zrenjanina ranije su odbile da postupe po nalogu Ministarstva, obrazloživši u pismu da bi time „dovele u pitanje funkcionisanje celokupnog proseca obrazovanja", preneo je N1.

protest ispred škola
Fonet
Jedan od transparenata na protestu ispred Gimnazije u Čačku

I dalje nejasno koliko škola (ne)radi

protest, škole u srbiji
Fonet

U većini beogradskih gimnazija i nekim srednjim školama ni u petak 24. januara nije bilo nastave, kao i u nekim osnovnim školama.

Osnovna škola „Vlada Aksentijević" u Beogradu nije se pridružila generalnom štrajku, ali su zato roditelji odlučili da podrže nastavnike i učitelje, i nisu poslali decu u školu.

Umesto njih došlo je više od stotinu roditelja, a ispred škole izašli su prosvetni radnici koji podržavaju štrajk i zahvalila se roditeljima na podršci, prenosi Nova.rs.

Na teritoriji grada Niša radi 36 škola, 14 je u delimičnoj obustavi, Prva niška gimnazija „Stevan Sremac" i Osnovna škola „Dušan Radović" su u potpunoj obustavi rada, a u dve škole nastavnici drže nastavu u okvirima zakonskog štrajka od 30 minuta, prenela je agencija Beta.

U međuvremenu je plenum prosvetnih radnika Grada Niša doneo je odluku o potpunoj obustavi nastave u osnovnim i srednjim školama na teritoriji tog grada do ispunjavanja zahteva studenata, navodi se u saopštenju plenuma.

Na teritorijama Pirotskog i Topličkog okruga, koje pokriva niška školska uprava, sve škole rade.

Većina učenika Gimnazije u Novom Pazaru nisu se u petak ujutro pojavili u učionicama, dajući podršku studentima i generalnom štrajku, objavio je radio Sto plus.

Nastavu u prvoj smeni pohađaju maturanti i đaci druge godine, a u dvorištu škole i učionicama novinari nisu zatekli nijednog učenika.

Škole su ostale zatvorene i u Čačku, Užicu, Gornjem Milanovcu i Kraljevu, gde cele nedelje nije radio veliki broj obrazovnih ustanova.

Početkom ove nedelje, u Beogradu je organizovan i protest prosvetara u centru grada, uz podršku gimnazijalaca, studenata i pojedinih roditelja đaka.

Na skupu su uzvikivali: 'Generalni štrajk'.

U Novom Sadu takođe traje obustava rada u pojedinim školama, a nastavljeni su i protestni skupovi, prenosi Radio 021.

Zemunska gimnazija
BBC
Na Zemunskoj gimnaziji postavljen je transparent 'Maturanti u blokadi'

Pogledajte fotografije sa protesta širom Srbije

protest đaka
Fonet
Protest u Nišu 20. januar
Nikola Đukić/Južne vesti
Protest u Nišu 20. januar
protest nastavnika
Fonet
Protest prosvetara u Beogradu 20. januara
protest nastavnika u Beogradu
Fonet
Poruka sa protesta nastavnika u Beogradu
Protest u Beogradu
BBC/Jovana Georgijevski
Protest u Beogradu
protest u Novom Sadu
Radio 021
Protest roditelja đaka u Novom Sadu i podrška nastavnicima koji su obustavili nastavu
Protest u Beogradu
BBC/Jovana Georgijevski
Skup ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu
Protest u Beogradu
BBC/Jovana Georgijevski
Podrška prosvetnim radnicima u Beogradu
protest u Beogradu, prosvetari
Fonet
Skup na platou kod Filozofskog fakulteta u Beogradu gde su se okupili prosvetni radnici i studenti
protest prosvetara u Beogradu
Fonet
Protest prosvetara u Beogradu
protest u Beogradu
Fonet
studenti i prosvetari
Fonet
Studenti Beogradskog univerziteta pružili su podršku nastavnicima u osnovnim i srednjim školama koji protestuju
Protest
021
Podrška roditelja nastavnicima u Novom Sadu

Šta smeta prosvetarima

Nezadovoljni materijalnim i društvenim položajem, sindikati su počeli proteste u septembru 2024. godine i od tada su bili na ulicama, radili skraćeno po 30 minuta ili prekidali nastavu na jedan dan, dok su pregovori sa državom zapadali iz jednog u drugi ćorsokak.

Njihovi protesti su se od novembra poklopili sa višenedeljnim studentskim blokadama, pokrenutih zbog tragedije u Novom Sadu 1. novembra kada je u padu nadstrešnice na nedavno rekonstruisanoj železničkoj stanici poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno.

„Podržavam nastavnike.

„Pokazali smo podršku ukoliko trpe pritiske da mimo vlastite volje nastave polugodište", kaže Milica Bursać, majka učenika petog razreda iz Beograda.

Ko je šta dogovorio, a ko nije

Sindikati su tražili da se početna plata nastavnika i republički prosek, koji su razlikovali za oko 10.000 dinara izjednače od početka 2025, na šta je vlada odgovorila izmenom propisa o obračunu zarade, po kojima će, kako tvrdi, zahtev biti ispunjen u oktobru 2025.

Prosečna bruto zarada za oktobar 2024. godine bila je 136.173 dinara, dok je prosečna zarada bez poreza i doprinosa (neto) iznosila 98.538 dinara, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.

Povećanjem plate u oktobru 2025, početna plata nastavnika dostići će očekivani republički prosek, kaže Srđan Slović, predsednik reprezentativnog Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost", za BBC na srpskom.

Usvajanje uredbe kojom se omogućava povećanje zarada u martu i oktobru bio je uslov da škole u ponedeljak, 20. januara počnu normalno da rade, objašnjava.

On veruje da „postoje nezadovoljni pojedinci, koji su glasni, ali koji su u manjini".

„Ponuda vlade nije ni blizu ispunjenja zahteva prosvetnih radnika, niti postoje bilo kakve garancije da će obećano biti i ostvareno", kaže Aleksandar Vinić, predsednik Sindikata obrazovanja Čačak (SOČ), za BBC na srpskom.

SOČ je član reprezentativne Unije sindikata prosvetnih radnika koji je bio protiv prihvatanja ponude vlade.

Forum beogradskih gimnazija je kao član reprezentativnog Sindikata radnika u prosveti Srbije bio protiv ponude vlade.

Ovim što nam je ponuđeno, nećemo dobaciti do prosečne plate 2025, a možda ni u januaru sledeće godine, kaže Ana Dimitrijević iz FBG.

Šta je traženo, a šta ponuđeno?

Jedan od ključnih zahteva sindikalnih protesta bio je da plata nastavnika početnika bude jednaka republičkom proseku zarada od 1. januara 2025.

Sindikati su isticali da se na ovo vlada obavezala ranijim potpisanim protokolom.

Posle višemesečnih pregovora i različitih predloga, država je ponudila da se izmenom Uredbe o koeficijentima za obračun plata zaposlenih u javnim službama, uveća koeficijent zarada za pet odsto za mart i još pet odsto u oktobru 2025. godine.

Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević najavio je i povećanje plata od sedam odsto u januaru 2026.

Paralelno teku i razgovori oko izmena Kolektivnog ugovora kojima bi bilo dodatno osigurano da plata prosvetnih radnika prati republički prosek, navode reprezentativni sindikati.

„Kolektivni ugovor je sistemsko rešenje kojim bi se država obavezala da ako plata padne ispod proseka pregovara i uskladi zaradu sa republičkim prosekom", kaže Slović.

Ko je pregovarao sa vladom?

Proteste i pregovore sa Vladom Srbije vodila su četiri reprezentativna sindikata - Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost" i Sindikat radnika u prosveti Srbije.

Da bi sindikat bio reprezentativan, mora da ispuni više uslova, među kojima je i da ima potreban broj članova - da okuplja najmanje 15 odsto zaposlenih.

Reprezentativnost omogućava sindikatu da pregovara o poboljšanju prava zaposlenih i kolektivnom ugovoru.

Pored četiri reprezentativna sindikata, u Srbiji je po organizovanim akcijama vidljiv i Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije, koji se protivio načinu na koji su vođeni pregovori sa vladom tokom prethodnih meseci.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 01.24.2025)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Društvo, najnovije vesti »