НИН-ова награда Маринку Арсићу Ивкову за роман НГДЛ

Одлуку о лауреату донео је жири у саставу Александар Јерков, Адријана Марчетић, Тамара Митровић, Владимир Гвозден и Младен Весковић.
Председник Жирија Александар Јерков рекао је у Коларчевој задужбини, приликом образложења одлуке, да је жири дуго размишљао и разговарао, те да се нада да су били правични "колико је то било могуће".
Описујући књигу "НГДЛ" Јерков је оценио да је реч о комичном роману, који је шаљив, интересантан и да прати једну историју гогољевског приповедања.
"У историји светске књижевности постоји једна нит која се развија од антике па до наших дана и која припада једном специфичном облику романа који бисмо назвали комични роман. Тог комичног романа, премда га је било још код Стерије на самом почетку нашег писања, је било врло мало у српској књижевности. На прстима се могу пребројати романи који имају такву врсту комичне диспозиције према обликовању који и су оставили траг и печат у нашој књижевности", рекао је он.
Писац Маринко Арсић Ивков добитник НИН-ове награде рекао је да писац не може да побегне ни из свог времена, нити простора, наводећи да је покушао да радња романа не буде типична тема рата.
"Једино што сам ја покушао да нађем је неки нови угао. Да то не буде типична тема рата, него да буде мало и саркастично, мало да се насмеје читалац", рекао је он.
Упитан ко у његовом роману путује и ко је главни јунак, Арсић Ивков је навео да путују два главна јунака, од којих је један побегао.
Како је казао, реч је о расном скупоценом голубу који је захваљујући једном ратном авиону који је пролетео побегао из голубарника.
"Јунак креће у потеру, по савету свог оца иде у Барању. И са том филозофијом он је кренуо преко друмова, и наравно ређају се доживљаји", додао је он.
Говорећи о значењу скраћенице НГДЛ, рекао је да је то обележје голуба - "не дај голубу да лети".
На конкурс за 71. НИН-ову награду за роман године у редакцију је стигло 185 наслова.
Међу добитницима те награде су, између осталих и Добрица Ћосић, Оскар Давичо, Бранко Ћопић, Мирослав Крлежа, Меша Селимовић, Борислав Пекић, Милош Црњански, Данило Киш и Александар Тишма.
(Бета, 27.01.2025)