BBC vesti na srpskom

Шта значи обустава рада адвоката у Србији

Због незадовољства стањем у правосуђу, а у знак подршке студентским протестима, кровно удружење адвоката у Србији обуставило је рад на месец дана, пореметивши рад правосудних органа.

BBC News 06.02.2025  |  Јована Георгиевски - ББЦ
ustav republike srbije, drži ga ruka u crvenoj rukavici
ЕПА/Андреј Цукић

Одлагања кривичних поступака, али и грађанских спорова, попут развода и поделе имовине, тридесетодневна обустава рада адвоката погодила је рад судова, тужилаштва, полиције, као и поједине грађане.

„Ниједан од захтева студентских протеста није испуњен&qуот;, наводи се у образложењу одлуке да 12.000 чланова Адвокатске коморе Србије (АКС) уђе у једномесечну обуставу рада, од 3. фебруара до 4. марта.

Међутим, то није једини разлог - кажу и да су незадовољни радом судова и тужилаштава, који игноришу „груба кршења права грађана&qуот;, а „толеришу незаконитости у раду судских, тужилачких и безбедносних чинилаца&qуот;.

Траже и низ смена, између осталог разрешење министарке правде, министра унутрашњих послова, као и највиших званичника у судству и тужилаштву.

До објављивања текста, из Министарства правде нису одговорили на питања ББЦ новинара како гледају на актуелну обуставу рада.

Ово је четврта, и до сада најдужа обустава рада адвоката у Србији од почетка 2025. године.

Средином јануара, адвокати су изгласали седмодневну обуставу рада, незадовољни што су одређене измене и допуне Кривичног законика усвојене без расправе у Скупштини Србије.

Виши суд је тада одлуку адвоката поништио, после чега су они одржали протест и спровели две тродневне обуставе.

Виши суд у Београду је 5. фебруара делимично поништио одлуку о једномесечној обустави, наложивши адвокатима да поступају у низу предмета.

АКС је 6. фебруара објавио да је одлука Суда незаконита и да ће се жалити.

Интереси адвокатске професије „ничим нису угрожени&qуот;, оценила је министарка правде Маја Поповић, у Инстаграм објави 18. јануара, поводом једне од претходних обустава.

Адвокати су упутили јавни позив судијама да се придруже штрајку, а Друштво судија Србије саопштило је да то за сада не планира.

„Судска власт треба да се издигне изнад свих сврставања и да јачању правне државе и владавине права првенствено допринесе свакодневним савесним, принципијелним, независним радом и одлукама, у складу са Уставом и законима&qуот;, написали су у саопштењу.

Какви су ефекти обуставе?

Обустава се осећа у читавој Србији, пошто је АКС кровна, а уједно и највећа организација адвоката у Србији.

Окупља 12.000 колега из осам комора - београдске, војвођанске, шабачке, нишке, чачанске, крагујевачке, пожаревачке и зајечарске.

Они су одлучили да током месец дана не сарађују са државним институцијама - тужилаштвима, судовима и полицијом.

„Обустава ће се највише осетити у кривичним предметима који се не могу одржавати без учешћа адвоката&qуот;, каже Срђан Митић, председник Дисциплинског суда АКС, за ББЦ на српском.

Утицаће на ситуације када је потребно одржати рочиште, узети изјаву од сведока или предузети неку другу радњу, за коју је присуство адвоката по закону обавезно, додаје.

Широм Србије се одлажу рочишта, као и претреси у кривичним поступцима, али и у грађанским као што су разводи, подела имовине или спорови за накнаду штете.

čovek pred apelacionim sudom lučani
Фонет
Скуп подршке породицама радника наменске индустрије, који су погинули у фабричкој експлозији 2017. године, одржан је 4. фебруара у Крагујевцу. Главни претрес је одложен за март због обуставе рада адвоката

У уторак, 4. фебруара у Крагујевцу је одложен главни претрес против руководилаца фабрике оружја и муниције „Милан Благојевић&qуот;, а поводом погибије двојице радника из 2017. године у експлозији у Лучанима.

Породице погинулих су на главни претрес чекале скоро осам година, па су се грађани окупили пред Апелационим судом у знак подршке.

У Специјалном суду у Београду одложен је и почетак суђења Љубомиру Романову и његовим наводним саучесницима, који су оптужени за једну од највећих пљачки у историји Велике Британије.

Пред тим судом је одложен и наставак суђења групи Вељка Беливука, оптуженој за седам убистава, трговину дрогом, нелегално држање оружја, отмице и силовање.

Шта кажу адвокати?

„За сада нико од клијената које заступам није показао фрустрацију због одлагања - суђења у овој земљи веома дуго трају&qуот;, каже београдски адвокат Лука Јовановић за ББЦ на српском.

Пред судовима у Србији је око три милиона нерешених судских предмета, од чега је 1,75 милиона старије од две године, показују подаци из 2024, прикупљени током програма решавања старих предмета у Србији, који се спроводио уз подршку америчке агенције УСАИД.

Кривични поступак у Србији траје у просеку 25 и по месеци (778 дана), а око 17.000 кривичних предмета је старије од две године.

„Наша обустава рада само ставља у први план дисфункционалност правосудног система - тврдити да ће наш штрајк значајно утицати на брзину одвијања поступака не одражава реално стање&qуот;, додаје Јовановић.

Шта је 'минимум процеса рада' током обуставе

Одлуком о једномесечном штрајку, АКС је предвидела „минимум процеса рада неопходног за заштиту основних права и интереса клијената&qуот;.

Током обуставе, поступаће само у предметима где пропуштање рокова може да изазове штету по клијента.

Адвокати неће:

  • боравити у просторијама судова, тужилаштава, полиције или органа управе
  • неће учествовати на рочиштима
  • неће сарађивати са тужилаштвима у истражним поступцима
  • неће сарађивати са полицијом у преткривичним поступцима

Поводом претходних, али и актуелне обуставе, Виши суд у Београду наложио је адвокатима да поштују „минимум процеса рада&qуот; током штрајка.

Одлуком Вишег суда од 5. фебруара, адвокатима је наређено да током обуставе заступају клијенте у низу предмета - када некоме треба одредити притвор, поступци који се тичу малолетника, као и предмети који се воде због насиља у породици.

Из АКС су саопштили да ће се жалити, као и да је решење незаконито и да је Виши суд ненадлежан у овом случају.

Демантовали су писања медија „да је Управни одбор Адвокатске коморе Србије прихватио одлуку Вишег суда у Београду&qуот;.

Јовановић каже да ће током обуставе адвокати ће наставити да обављају бројне друге послове, „за које комуникација са институцијама није неопходна&qуот;.

„Писање уговора, израда исправа, припрема поднесака, као и консултације са клијентима о томе како да најбоље заштитимо њихов интерес - све се то наставља&qуот;, додаје адвокат.

Одлуком о обустави рада предвиђено да ће адвокати престати да примају службену пошту.

„Непоштовање ове одлуке представља тежу повреду дужности адвоката&qуот;, наводи се у одлуци о обустави рада.

Поједини типови пошиљака захтевају да се потпише потврда о пријему, или да се остави потврда о преузимању, каже Јовановић.

„АКС је дозволила адвокатима да поступају у случајевима када пропуштање пошиљке може да има за последицу пропуштање рокова, а последично и губитак неких права за клијенте&qуот;, додаје.

Даљи кораци

Неки адвокати су позвали на протест испред зграде Јавног сервиса Радио-телевизије Србије у центру Београда у петак, 7. фебруара.

Међутим, АКС се 5. фебруара саопштењем оградила од протеста, наводећи да га она не организује.

Адвокати су 24. јануара организовали протест испред Председништва Србије.

ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.

Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 02.06.2025)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »