Кинески научници унапређују развој високоеенергетског подводног телескопа

Кинески научници успешно су поставили прототип детектора за високоенергетски подводни неутрино телескоп (ХУНТ) у Јужнокинеско море, саопштио је у среду Институт за физику високих енергија (ИХЕП) при Кинеској академији наука (ЦАС), преноси Синхуа.
Институт је навео да су научноистраживачки брод Тансуо-3 и подморница с посадом Шенхаи Јонгши (Ратник дубоког мора) помогли у прецизном постављњу детектора на унапред одређену локацију на дубини од 1.600 метара испод морске површине.
Како наводи ИХЕП, детектори су такође успешно повезани са кинеском подводном научном осматрачком мрежом, која представља важну националну научну и технолошку инфраструктуру.
Неутрини су честице велике продорности које носе првобитне информације, што их чини ефикасним алатом за проучавање порекла високоенергетских космичких зрака и еволуције небеских тела.
Кинески научници предложили су следећу генерацију телескопа ХУНТ као уређај великих размера, за који се очекује да предводи развој неутрино астрономије. Јужнокинеско море једина је погодна локација за овај телескоп у Кини, а предвиђено је да покрива око 600 квадратних километара морске површине.
Тим истраживача са ИХЕП-а, Кинеског универзитета за океан, Института за акустику Кинеске академије наука и других институција спроводи овај пројекат.
(Бета, 06.02.2025)