Kurti uveren da će formirati novu vladu, Srpska lista tvrdi da je apsolutni pobednik u srpskoj zajednici
Samopredeljenje, stranka kosovskog premijera Aljbina Kurtija, osvojilo je pojedinačno najviše glasova na parlamentarnim izborima, ali neće moći samo da formira vladu. Srpska lista tvrdi da je osvojila svih 10 mandata, ministar u kosovskoj vladi Nenad Rašić negira.
![kurti](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/997a/live/0f540850-e775-11ef-a319-fb4e7360c4ec.jpg)
Aljbin Kurti, kosovski premijer, proglasio je pobedu na parlamentarnim izborima, ali njegovo Samoopredeljenje neće moći samo da formira buduću vladu, podaci su zvaničnog izbornog organa.
Kurtijeva vladajuća partija osvojila je 40,8 odsto glasova, što je za oko devet procenata manje nego 2021. godine kada je došao na vlast, podaci su Centralne izborne komisije na osnovu skoro 99 odsto prebrojanih glasova.
Kurti je rekao da je uveren da će uspeti da formira vladu.
„Mi smo [pobednici] i ovo je potvrda dobre, prosperitetne i demokratske vlade", rekao je Kurti okružen pristalicama koji su mahali zastavama Kosova i Albanije u Prištini.
Izborni proces je bio demokratski i nije bilo nikakvih incidenata, rekao je, dodajući da je to moguće samo zahvaljujući njegovoj vladi.
Optužio je opoziciju da nikada do sada nije vodila takvu kampanju protiv njega i Samopredeljenja, upotrebivši za protivnike turski izraz hajvani za „čudovišta ili stoku", prenosi Koha.
Na drugom mestu po izbornim rezultatima je dosadašnja opoziciona Demokratska partija Kosova (PDK) sa osvojenih oko 22 odsto glasova, a trećeplasirani je Demokratski savez Kosova (LDK) sa 17,6 odsto glasova.
Da pređe cenzus od pet odsto uspela je još samo Alijansa za budućnost Kosova (AAK) i Nisma, koalicija nekadašnjih komandanata Oslobodilačke vojske Kosova Ramuša Haradinaja i Fatmira Ljimaja, osvojivši 7,4 procenata, podaci su CIK-a.
U Skupštini od 120 mesta, 20 mandata garantovano dobijaju manjine - deset ide srpskim predstavnicama, deset ostalim manjinskim zajednicama.
- Izbori na Kosovu: Kurtijeva Pirova pobeda ili novi premijerski mandat
- Кoliko je Kurti promenio Кosovo, a koliko je Кosovo promenilo njega
- Кo se nadmeće na izborima na Кosovu
Srpska lista: 'Osvojili smo svih 10 mandata u nemogućim uslovima'; Rašić: 'Nije tačno'
Za skupštinska mesta srpske zajednice takmičila se do sada neprikosnovena Srpska lista, koja ima podršku zvaničnog Beograda, ali ove godine uz pet izazivača, od kojih su mnogi ranije bili upravo njihovi članovi.
Iz Srpske liste su već u izbornoj noći saopštili da su osvojili svih 10 mandata u kosovskoj skupštini, koliko ide srpskoj manjini.
Isto je poručio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, objavom na Instagramu.
CIK je saopštio da je Srpska lista zasad osvojila 4,43 odsto, što je više od 36.000 glasova.
Vučić je rekao da su rezultati Srpske liste „gotovo neverovatni, pogotovo imajući u vidu sve što je Kurti činio da uništi srpski narod i Srpsku listu".
Ipak, lider stranke „Za slobodu, pravdu i opstanak" Nenad Rašić tvrdi da će bar jedan mandat u parlemantu pripasti njegovoj stranci, prenosi Kosovo onlajn.
Rašić je u dosadašnjoj kosovskoj vladi bio ministar za zajednice i povratak.
![srpska lista](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/9dea/live/e124cd10-e775-11ef-a319-fb4e7360c4ec.jpg)
Izlaznost na izborima je bila 40 odsto, nešto niža nego pre četiri godine, saopštili su iz Centralne izborne komisije.
Ovo su bili prvi redovni parlamentarni izbori posle 18 godina na Kosovu, jer je na prethodnim izborima 2021. Kurtijevo Samoopredeljenje osvojilo više od 50 odsto glasova.
Sa manjinskim zajednicama imali su stabilnu većinu u parlamentu.
U Skupštini Kosova deset mesta je garantovano i za Bošnjake, Egipćane, Rome, Aškalije i druge manjinske zajednice, a njihovi predstavnici su dosad sarađivali sa Samoopredeljenjem.
Pre nego što su saopšteni preliminarni, nezvanični rezultati, Kurti je rekao da je uveren da će njihova „koalicija formirati treću vladu".
Na ove izbore su izašli uz podršku stranke Gudžo koju je osnovala predsednica Кosova Vjosa Osmani, uprkos izvesnom zahlađenju odnosa premijera i predsednice krajem prošle godine, kao i grupacije Alternativa.
„Nastavićemo posao. Pobedili su ljudi, pobedilo je Samoopredeljenje", kaže Kurti.
On je ranije rekao da neće sarađivati ni sa jednom od opozicionih partija.
Kurtijeva popularnost je pojačana naporima da se proširi kontrola vlade nad severom Kosova koji je većinski naseljen Srbima.
![kurti, izbori na kosovu](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/8d54/live/03ca9520-e776-11ef-a819-277e390a7a08.jpg)
![izbori](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/e2e0/live/cb33c3f0-e6d3-11ef-ac93-4351ddbb9948.jpg)
Izbori su održani u trenutku neizvesnosti oko američke politike na Zapadnom Balkanu, a Kosovo smatra Vašington najvažnijim saveznikom i partnerom.
Rezultati izbora mogli bi da odrede i budući tok dijaloga Beograda i Prištine, koji se duže od decenije vodi pod okriljem Evropske unije, jer Srbija ne priznaje kosovsku nezavisnost.
Iako je poslednjih dana više puta bio na meti kritika Ričarda Grenela, izaslanika za specijalne misije američkog predsednika Donalda Trampa, Kurti se tokom kampanje predstavljao kao branitelj kosovskog suvereniteta dok je kritiku Zapada predstavljao kao umirivanje Srbije.
https://twitter.com/RichardGrenell/status/1887692571507650638
Međutim, taj stav konfrotacije ga je izolovao na međunarodnom planu i tokom četiri godine na vlasti pogoršali su se njegovi odnosi sa zapadnim saveznicima koji garantuju bezbednost Kosova, uključujuči regionalne partnere poput Albanije, navodi se u analizi tink-tenka Evropski savet za spoljne odnose.
Kurtijevi ključni protivnici su stranke PDK, čiji je osnivač Hašim Tači, nekadašnji portparol Oslobodilačke vojske Кosova, premijer i predsednik Кosova i LDK, koju je osnovao Ibrahim Rugova, politički lider Albanaca sa Кosova krajem 20. veka.
„Njegovi glavni rivali PDK i LDK, koji su bili na vlasti najveći deo vremena u periodu posle sticanja nezavisnosti, predstavljaju tradicionalniji i pragmatičniji prozapadni pristup.
„Te dve partije su za kandidate za premijera stavile kompetentne tehnokrate čistih biografija i obe su usredsređene na obezbeđenje međunarodnog priznanja, ekonomski razvoj i bezbednosne garancije", piše u analizi.
- Srbi na severu Kosova: Izbori na sopstvenu odgovornost
- Kosovo: Kako se živi južno od Ibra
- Koliko je manje Srbije na Kosovu
Građani skeptični
![Penzioneri](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/1d48/live/1bbe5b50-e6d4-11ef-bd1b-d536627785f2.jpg)
Svi očekujemo dobre stvari, ali kad se završe izbori to ne bude tako, kaže penzioner Haki Mjekići.
„Kad gledate kampanju, pomislite 'o kako divne lidere imamo' kad dođu na vlast budu sasvim drugačiji."
Ključni problem je pravosuđe, više nego ekonomija, ocenjuje on na putu do glasačkog mesta.
„Od dve penzije uspemo da preguramo mesec".
Na pitanje očekuju li da nova Vlada poboljša nešto, supruga Isma kaže uz osmeh „skeptični smo".
![Mila Bogićević](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/9a3f/live/e9991b00-e706-11ef-9b11-a943219c72d4.jpg)
U obližnjoj Gračanici, mestu sa većinskim srpskim stanovništvom, gužve su na biralištima, čini se bile, veće nego u centru Prištine.
Mila Bogićević je rođena u Prištini, a danas živi i radi u Gračanici.
Izbori su šansa za boljitak i opstanak srpskog naroda na Kosovu, kaže.
„Nadam se da će svi Srbi biti složni, jer imaju trajnu želju da ostanu na ovim prostorima", kaže za BBC.
![Bedri Hamza je kandidat PDK za premijera](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/ad71/live/eec14640-e60a-11ef-af01-096ba6900a39.jpg)
Komplikovano glasanje
![glasački listić](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/5a6f/live/1c5e9de0-e71f-11ef-a819-277e390a7a08.jpg)
Glasački listić bio je jedan od većih u regionu.
Osim što se glasač opredeljuje za jednu od 28 lista koje nose brojeve od 111 do 138, mogli su dati i takozvane direktne glasove kandidatima.
Glasači koji nisu na Кosovu mogli su da, dan ranije, glasaju postom ili lično, u ambasadama i konzulatima Кosova.
Po prvi put ove godine, izborna tišina skraćena je samo na vreme dok su birališta otvorena, a ne i dan ranije, kao do sada.
https://twitter.com/bbcnasrpskom/status/1887931080763916423
Sedamnaest godina posle proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo oko 100 zemalja. Ipak, tačan broj nije poznat.
Priština navodi brojku od 117 zemalja, a u Beogradu kažu da ih je daleko manje.
Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.
Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjenih nacija.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 02.10.2025)
![BBC News](/images/logo/special/bbc_footer.png)