Dan kada smo iz Jaruge napravili najslobodniju državu i doneli moderan ustav
RTS pre 6 sati
![Dan kada smo iz Jaruge napravili najslobodniju državu i doneli moderan ustav](https://nstatic.net/845/38988845scxkol.jpg)
Srbija na Sretenje slavi dva događaja kada smo bili prvi u svetu, podigli ustanak i prvi istočno od Rajne doneli moderan ustav, ističe Predrag J. Marković, direktor Instituta za savremenu istoriju. Kaže da smo iz Jaruge napravili najslobodniju državu u regionu. Miroslav Đorđević, doktor ustavnog prava, ukazuje da je Sretenjski ustav, iako je kratko trajao, obeležio čitav vek srpske ustavnosti.
Posle dugog perioda ropstva pod Turcima, 19. vek je postao vek buđenja srpskog naroda. Dva najvažnija datuma u tom periodu se vezuju za 15. februar. Na taj dan 1804. godine, Karađorđe je u Orašcu podigao Prvi srpski ustanak, a na Sretenje 1835, u Kragujevcu je donet prvi srpski ustav. Predrag Marković kaže da Srbija 15. februara slavi dva događaja kada smo bili prvi u svetu. "Manje-više buđenje, probudili su se svi narodi u svetu, ali mi smo prvi. Mi smo prvi