BBC vesti na srpskom

Русија не жели НАТО мировњаке у Украјини, Зеленски састанак у Ријаду назвао 'злогласним'

Први директни разговори између две земље од инвазије Русије у фебруару 2022. године одржани су у Саудијској Арабији без Украјине и Европске уније.

BBC News 19.02.2025
Delegacije SAD i Rusije u Rijadu nakon razgovora
Реутерс

Делегације Москве и Вашингтона среле су се у главном граду Саудијске Арабије, Ријаду 18. фебруара први пут лицем у лице од инвазије Русије на Украјину у фебруару 2022. године.

Главне теме разговора били су рат у Украјини и обнављање сарадње, прекинуте инвазијом, а представници ових земаља договорили су се и да именују тимове на високом нивоу за преговоре о завршетку рата.

И Сергеј Лавров, руски министар спољних послова, и Марко Рубио, амерички државни секретар, изјавили су да је разговор био користан, али да је први корак на дугом путу ка решењу.

Али Украјина није била позвана на разговоре што је Владимир Зеленски, њен председник описао као „изненађење&qуот;, додајући да Кијев нец́е признати било какве постигнуте споразуме у које није укључен.

Дан касније, украјински председник је америчко-руске разговоре назвао „злогласним сусретом у Ријаду&qуот;.

Он је на друштвеним мрежама написао и да је Москва „још једном лагала&qуот;, негирајући да је гађала украјинску енергетску инфраструктуру.

„Морамо да запамтимо да Русијом управљају патолошки лажови и да им се не може веровати, на њих се мора вршити притисак за мир&qуот;, написао је.

У међувремену, Стив Келог, специјални изасланик америчког председника Доналда Трампа за Украјину допутовао је у Кијев, 19. фебруара, где би требало да разговара са председником Зеленским.

Он је по доласку рекао да је његова посета „шанса за добре потенцијалне преговоре&qуот;.

Огласио се и Трамп који је најпре Украјини рекао да је могла да направи договор до сада, као и да је много уверенији се он може постиц́и, сматрајући да има „моћ да оконча овај рат&qуот;.

Почетни корак

Циљ сусрета америчких и руских председника био је да се поново успостави сарадња, рекао је Марко Рубио, државни секретар САД, који је предводио делегацију САД у Ријаду.

„Нико неће бити заобиђен. Нећемо преговарати о окончању овог сукоба унапред.

„Да би се сукоб завршио, сви у том сукобу морају да буду у реду с договором, да им буде прихватљив&qуот;, додао је.

Русија и САД су се усагласиле да направе услове за обнову пуне сарадње две земље и договорене су три кључне тачке у Ријаду, рекао је Сергеј Лавров.

Именовати амбасадоре што је пре могуц́е, како би се уклониле „препреке дипломатским мисијама&qуот;, именовање представника земаља за почетак процеса договора са Украјином и стварање услова за поновну сарадњу две земље.

САД кажу да су разговори почетни корак да се види да ли је Русија озбиљна у вези са окончањем рата, док Русија каже да је циљ нормализација односа са Америком, која јој је, заједно са ЕУ увела низ санкција након инвазије на Украјину.

Састанак се одржава готово месец дана пошто је Трамп преузео дужност председника САД и представља значајно одступање од позиције Вашингтона у време претходне администрације Џоа Бајдена, који је избегавао јавне контакте, закључивши да Русија не мисли озбиљно када говори о окончању украјинског рата.

Ријад, који је такође укључен у преговоре са Вашингтоном о будуц́ности Појаса Газе, одиграо је значајну улогу у раним контактима између Трампове администрације и Москве, помажуц́и да се обезбеди размена затвореника прошле недеље.

Москва: Кијев има 'право' да се придружи ЕУ, али је војни савез 'потпуно другачији'

Sastanak delegacija SAD (levo) i Rusije (desno) uz posredstvo zvaničnika Saudijske Arabije u Rijadu
Реутерс
Састанак делегација САД (лево) и Русије (десно) уз посредство званичника Саудијске Арабије у Ријаду

Русија није против уласка Украјине у Европску унију јер то не види као претњу за безбедност, рекао је Дмитриј Песков, Путинов портпарол.

„То је суверено право сваке земље.

„Говоримо о интеграцији и економским процесима, што наравно нико не може да диктира једној земљи и ми то нец́емо да радимо&qуот;, каже Песков.

„Али наш став по питању безбедности, одбрани или војном савезу је потпуно другачији&qуот;, додаје он

Он такође каже да нема више информација о потенцијалном састанку Трампа и Путина, али би разговори могли дати додатна појашњења.

Москва неће прихватити мировну НАТО војну мисију у Украјини ни у једном могућем мировном споразуму, рекао је руски министар спољних послова Сергеј Лавров после разговора са високим званичницима Сједињених Америчких Држава у Саудијској Арабији.

„Свака појава оружаних снага под неком другом заставом ништа не мења. Наравно да је тако нешто потпуно неприхватљиво&qуот;, рекао је Лавров.

Ко је учествовао у преговорима?

Русију су у разговорима заступали Сергеј Лавров, министар спољних послова и Јуриј Ушаков, Путинов саветник за спољну политику, некадашњи амбасадор у Америци.

Марко Рубио, Мајк Валц и Стив Виткоф преговарају у име Америке.

Рубио је амерички државни секретар, а Валц саветник за државну безбедност.

Он је војни ветеран и дугогодишњи присталица Трампове политике.

Виткоф је амерички изасланик за Блиски исток, Трампов лични пријатељ и милијардер који се бави некретнинама.

У челу стола су били домац́ини из Саудијске Арабије: министар спољних послова принц Фаисал бин Фархан Ал Сауд и Мусаед ал-Аибан, саветник за националну безбедност.

Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 02.19.2025)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Свет, најновије вести »