Шта главни играчи желе од преговора о рату у Украјини
ББЦ репортери анализирају шта желе да постигну европске силе у Паризу и руски и амерички званичници у Саудијској Арабији.

Ово би могло да се покаже одлучујућом недељом за рат у Украјини, са два различита напречац организована сета преговора у Паризу и Ријаду.
Европски лидери састали су се у Француској док покушавају да осмисле одговор на план Доналда Трампа да отвори преговоре са Владимиром Путином за окончање сукоба.
У уторак, 18. фебруара, руски министар спољних послова Сергеј Лавров и амерички државни секретар Марко Рубио разговарали су у саудијској престоници.
Украјина не присуствује ниједној од ове две групе преговора.
Русија је покренула потпуну инвазију на Украјину у фебруару 2022. године и тренутно контролише више од петине њене територије, углавном на југу и истоку.
Дописници ББЦ-ја анализирају шта се највеће силе надају да ће добити од два дана интензивних дипломатских напора.
- Зашто Трамп преговоре о Украјини води у Саудијској Арабији
- Украјина главна тема разговора Русије и Америке у Ријаду
- Европа, Велика Британија и Трамп: Каква је будућност Украјине
Понедељак: Европски лидери у Паризу
Велика Британија
Хари Фарли, политички дописник из Лондона
Кир Стармер се нада да ће бити мост између европских лидера и Трампове Беле куће која их прекорева због њихових издвајања за одбрану.
Стармерова понуда да пошаље британске трупе на терен у Украјину део је те улоге коју он жели да одигра.
Влада је некада говорила да услови било каквог мировног споразума зависе од Украјине.
То се променило кад је нова америчка администрација сигнализирала да је повратак на границе из 2014. године „нереалан&qуот;.
Уместо тога, Кир се сада нада да ће му се више европских земаља придружити понудивши властите снаге за обезбеђивање споразума – и спречавање да Русија поново изврши инвазију.
У Вестминстеру се води расправа око тога колико земља треба да издвоји за одбрану.
Лабуристи су обећали да ће „утрти пут&qуот; повећању издвајања за одбрану са 2,3 одсто БДП-а на 2,5.
Извори из одбране кажу да би то било значајно повећање.
Али не постоји датум када би се то догодило – а многи тврде да је то сада хитно питање.
Немачка
Демијен Мекгинис, немачки дописник из Берлина
Знак колико су уздрмани немачки лидери Трамповим приступом Украјини је и тај да је свега неколико дана пред националне изборе канцелар Олаф Шолц био у Паризу.
Све највеће странке осудиле су амерички предлог да се мировни договор постигне без Украјине или ЕУ.
Ултрадесничарски и популистички левичарски политичари поздравили су преговоре са Путином и желе да се прекине наоружавање Кијева.
Али они неће доћи на власт.
Дакле, како год изгледала следећа немачка влада, подршка Берлина Украјини остаће снажна.
То је зато што је берлинска политичка елита свесна да би лоша погодба – она која подрива украјински суверенитет – била катастрофална по Немачку.
Али имајући на уму ратом разорени немачки 20. век, овдашњи гласачи се гнушају милитаризације.
У протекле три године, земља се успешно пребацила са руских енергетских извора и значајно повећала издвајања за одбрану.
Али то је тешко погодило немачку привреду и накнадне расправе о буџету довеле су до пада немачке владе.
И зато се политичари труде да избегну јавне расправе на тешке теме, као што су веће квоте издвајања за НАТО или немачке миротворачке трупе у Украјини — макар до после избора.
Пољска
Сара Рејнсфорд, дописница за Источну Европу из Варшаве
Пољска је кључни савезник Украјине од почетка руске потпуне инвазије и кључно логистичко чвориште за војну и хуманитарну помоћ која улази у земљу.
Она је такође снажан глас који тврди да Русији не сме бити дозвољено да победи у рату који је покренула – зато што би тако била угрожена безбедност читаве Европе.
И зато влада констернација јер изгледа као да се САД спремају да попусте пред кључним захтевима Москве, чак и пре него што отпочну преговори, кад Пољска веома јасно види Русију као агресора и опасност.
Русија је разлог зашто Пољска троши много на властиту војску – у овом тренутку скоро и до пет одсто властитог БДП-а – и слаже се са САД да остатак Европе треба да учини исто.
На путу за преговоре у Паризу, пољску премијер Доналд Туск написао је на Иксу: „Ако ми, Европљани, не будемо трошили на одбрану много сада, бићемо присиљени да трошимо 10 пута више ако не будемо спречили шири рат.&qуот;
По питању тога да ли слати пољске трупе у Украјину – да би помогле да се оствари потенцијално примирје – званичници владе су опрезни, искључивши за сада ту могућност.
- Преговори о примирју у Украјини почињу „одмах&qуот;, каже Трамп после разговора са Путином
- Трамп нуди Путину пут за повратак из дипломатског запећка
Нордијске и балтичке земље
Ник Бик, европски дописник из Копенхагена
Данска је била једина нордијска земља на састанку у понедељак.
Али европске дипломате кажу да она такође заступа интересе балтичких суседа на истоку – Естоније, Летоније и Литваније – од којих се све граниче са Русијом и осећају се посебно угроженим пред било каквим будућим Путиновим нападом.
Потреси које је изазвао други Трампов председнички мандат већ су почели да се осећају широм Данске.
Трампова обновљена жеља да преузме Гренланд – аутономну територију зависну од Данске – навела је данску премијерку Мете Фредериксен на брзу турнеју по европским земљама савезницама прошлог месеца у жељи да сакупи што више подршке.
У понедељак у Паризу, Фредериксен се још једном нашла на напречац сазваном састанку ради договора како одговорити на Трампово преобликовање трансатлантског безбедносног крајолика.
Фредериксен још није пошла Стармеровим стопама обећавши да ће миротворачке чизме коричити на копно Украјине.
Министар одбране Троелс Лунд Поулсен је изјавио за данске медије да он то не искључује – али да је још прерано говорити о томе.
Француска
Ендрју Хардинг, дописник из Париза
Француски председник Емануел Макрон сазвао је неформални састанак у понедељак – не „самит&qуот;, инсистирали су његови званичници – да би се помогло Европи да координише одговор на све непријатнији став Вашингтона према континенту, као и на шта год да проистекне из убрзаних преговора Беле куће са Кремљом.
„Европљани, у овом тренутку, нису координисани, али то би могла да буде читава сврха овог самита у Паризу, што јесте почетак координације… Јесмо ли спремни? Одговор је не. Да ли можемо да будемо спремни? Одговор је да&qуот;, рекао је Франсоа Хајсбург, искусни француски војни експерт, коментаришући потребу да Европа заједнички ради на припреми за могуће миротворачке трупе за Украјину.
„Постоји ветар јединства који дува Европом каквог није било од ковида&qуот;, рекао је Жан-Ноел Баро, највиши француски дипломата.
Расположење у Француској – земљи која је одувек била подозрива према америчком геополитичком маневрисању – посебно је наелектрисано у овом тренутку, са новинским насловима који упозоравају на нову „осовину Трамп-Путин&qуот; која ће скрајнути или „одбацити&qуот; Европу поводом рата у Украјини.
„Требало би да будемо у ванредном стању широм Европе&qуот;, упозорио је бивши премијер Доминик де Вилепин на скорашњој конференцији за штампу, оптуживши „арогантног&qуот; Трампа за покушај да „влада светом без принципа или поштовања&qуот;.
Уторак: Русија и САД у Саудијској Арабији
Русија
Лиза Фохт, ББЦ на руском из Париза
Од прошлог лета, Путин изјављује како су његови главни услови за започињање преговора за окончање рата признавање украјинске територије под руском окупацијом, укидање санкција Русији и одбијање украјинског захтева за улазак у НАТО.
Већина европских земаља је категорички одбацила ове захтеве.
САД су биле веома опрезне приликом помињања на које уступке би морала да пристане Русија, мада су и Бела кућа и Пентагон рекли да очекују компромисе с „обе стране&qуот;.
Приоритет Москве је очигледно састанак у Саудијској Арабији.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров је рекао да би „пре и изнад свега волео да чује&qуот; америчке предлоге за окончање сукоба у Украјини.
Што се Европе тиче, Москва не види смисао у њеном позивању за преговарачки сто.
Није тајна да је Путин годинама желео дијалог конкретно са САД – земљом коју истовремено криви за отпочињање рата у Украјини и сматра једином силом равном Русији.
Москва би могла да обрати пажњу на Стармерове изјаве о спремности да се пошаљу миротворачке трупе у Украјину – први пут за недељу дана, расправа се води о потенцијалним руским, а не украјинским уступцима.
Али да ли је Русија спремна на било какве компромисе остаје отворено питање.
САД
Бернд Дебисман Млађи, из Мар-а-Лага, на Флориди
Државни секретар Марко Рубио и специјални изасланик за Блиски исток Стив Виткоф јавна су лица америчког тима који је разговарао у Ријаду – али можда је главни глас за столом био удаљен од више од 11.900 километара, у Палм Бичу, на Флориди.
Упркос Трамповим јавним ангажовањима последњих дана, очигледно је да су преговори са Русијом око судбине Украјине били главна преокупација иза кулиса.
У недељу је Трамп рекао новинарима да га све време обавештавају о најновијим развојима догађаја и да се преговори „одвијају по плану&qуот;.
Његов краткорочни циљ је да заустави борбе у Украјини.
На дуже стазе, чини се да он жели мање америчког учешћа, имајући у виду да су САД послале Кијеву оружје у вредности од десетина милијарди долара.
Трамп је такође инсистирао на приступу ретким минералима у Украјини у замену за помоћ, или чак као компензацију за подршку коју су САД већ пружиле.
Али он још није рекао како ће изгледати послератна Украјина, што је огласило звона за узбуну у Европи.
Он је такође нагласио да очекује да украјински председник Владимир Зеленски буде део „разговора&qуот;, али не и преговора у Ријаду.
Рубио је рекао да су преговори у Саудијској Арабији само почетак дужег процеса који ће „очигледно&qуот; обухватити Европу и Украјину.
Ти коментари ће вероватно пружити врло мало утехе америчким савезницима који последњих неколико дана слушају Трампове опаске.
Одговарајући на питање ББЦ-ја у среду, Трамп је рекао како је склон да се сложи са проценом министра одбране Питом Хегсетом да је повратак на границе од пре 2014. године нереалан за Украјину, мада очекује да би Украјина могла да добије „нешто&qуот; од те територије назад.
За сада, изгледа да решење није прихватљиво за Зеленског и остатак украјинског руководства.
- Узбуна у Европи: Хитан састанак због најаве америчко-руских преговора о рату у Украјини
- Русија и Украјина: Три године рата у мапама
Не учествује у преговорима: Украјина
Маријана Матвејчук, ББЦ Украјина у Кијеву
Украјински народ сматра да му је будућност једнако неизвесна као што је била у фебруару 2022. године.
Украјинци желе мир – да се не буде уз звуке сирена за ваздушну опасност и да не губе најмилије на ратишту и у градовима на првој линији фронта.
Русија је окупирала скоро 25 одсто украјинске територије.
Украјинска одбрана је коштала десетине хиљада живота њених грађана.
Земља је у прошлости инсистирала да било какав мировни споразум мора обухватити потпуно повлачење руских трупа са украјинске територије.
То обухвата не само области које је Русија заузела у потпуној инвазији, већ и црноморско полуострво Крим, које је Русија анектирала након 2014. године, Доњецку и Луганску област, где је Русија подржала сепаратисте у борбама, такође после 2014. године.
Украјинци се плаше мировног споразума попут оног из 2014. или 2015. године – жестоке борбе су биле окончане, али је унакрсна ватра на граници наставила да односи животе.
Без гаранција безбедности, то ће такође значити могућност новог таласа рата за деценију или касније.
„Украјина се према било којим преговорима о Украјини поставља као према онима без резултата, које не можемо да признамо... споразуми о нама без нас&qуот;, рекао је украјински председник Владимир Зеленски о састанку Америке и Русије.
Који год облик да поприме било какви мировни преговори, Украјинци желе контролу над властитом будућношћу.
Многи виде претходне мировне договоре са Русијом као нешто што је напросто утрло пут потпуној инвазији.
И зато се Украјинци плаше да ће било који споразум који се постигне без њиховог учешћа само довести до треће рунде рата.
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 02.19.2025)
