BBC vesti na srpskom

Избори у Немачкој: Победа демохришћана, десничарска АфД на другом месту

Фридрих Мерц ће морати да потражи подршку за формирање владе, могући коалициони партнер би могла бити Социјалдемократска партија досадашњег канцелара Олафа Шолца.

BBC News 24.02.2025
Fridrih Merc, lider Demohrišćanske unije, proglasio je pobedu na izborima za nemački Bundestag
РЕУТЕРС/Ангелика Вармутх
Фридрих Мерц, лидер Демохришћанске уније, прогласио је победу на изборима за немачки Бундестаг

„Хајде да прославимо вечерас, а већ ујутру идемо на посао&qуот;, тријумфално је изјавио Фридрих Мерц, лидер Демохришћанске уније пред више стотина окупљених присталица, прослављајући победу на парламентарним изборима.

Заједно с Хришћанском социјалном унијом (ЦСУ) из Баварске, демохришћани су освојили 28,6 одсто гласова на изборима за Бундестаг., али неће моћи сами да направе владу.

Мерц је рекао да формирање владе неће дуго трајати.

Конзервативни лидер ЦДУ (69) обећао је да ће већину проблема решити за четири године- ово је огроман изазов за највец́у европску привреду и окошталу инфраструктуру.

Победницима могу да се осећају и чланови крајње десне Алтернативе за Немачку (АфД), пошто су са 20 одсто гласова скоро удвостручили проценат у односу на изборе 2021.

Иако су из АфД-а рекли да су отворени за преговоре и да су им бирачи дали мандат, демохришћани су раније одбацили било какву сарадњу са њима.

Демохришћани ће вероватно направити савез са Социјалдемократа досадашњег премијера Олафа Шолца, који су са тек 16 одсто гласова остварили најлошији резултат у последњих неколико деценија.

Левичарска партија Дие Линке освојила је осам одсто гласова, а сматра се да је за то заслужна успешна кампања на друштвеним мрежама.

Гласању је претходила интензивна предизборна кампања којом су доминирали проблеми попуст посрнуле привреде и низа смртоносних напада због којих су миграције и безбедност постали централно питање.

Уочи гласања, Мерц је непоколебљиво изјавио да нец́е бити договора са АфД-ом, која је постала друга највец́а политичка снага, испред Шолцове странке левог центра.

Ово је преломни тренутак, јер ц́е Немачка морати да доноси крупне одлуке на светској сцени, као и код куц́е.

Мерц обец́ава да ће одржати лидерску позицију у Европи, али је и Берлин под притиском да троши већи део буџета на војску.

Као други највећи пружалац војне помоћи Украјини, наредна немачка влада суочиће се са америчким председником који је названо председника Владимира Зеленског диктатором и поделио јединствени фронт Запада против Русије.

Немачки политички лидери такође су били шокирани изјавама америчког потпредседника Џеј Ди Венса, који је сусрео с Алис Вајдел, кандидаткињом АфД за канцеларку и тиме означио крај вишедеценијског табуа о разговорима са екстремном десницом.

У Немачкој, ова пракса позната је као фиревалл или брандмауер.

Мерц је оптужен да је прекршио овај табу прошлог месеца када је искористио подршку АфД у парламенту.

Кандидат на новог немачког канцелара није дуго чекао да најави нову еру у Европи.

Predizborni plakati
Реутерс

АфД је већ популарна у неколико источних држава, али њена популарност расте и на западу, где се обраћа младим Немцима путем мреже ТикТок.

Један видео Алис Вајдел током кампање имао је четири милиона прегледа.

Њена порука је била једноставна: Гласајте за АфД, оборите фиревалл и промените немачку политику.

Програм АфД-а подразумева напуштање ЕУ, укидање мера за борбу против климатских промена, изградњу нуклеарне електране и поправку гасовода и односа са Русијом.

Али највише пажње изазивали су њихови ставови по питању миграција и безбедности, после пет смртоносних напада од маја прошле године, од којих су се три догодила током изборне кампање у Магдебургу, Ашафенбургу и Минхену – а све су их наводно извршили мигранти.

Сеизмичке промене у односима Европе и Америке?

Катја Адлер, ББЦ уредница за Европу

У победничком говору, Мерц је рекао да је „апсолутни приоритет&qуот; „ојачати Европу што је брже могуц́е како бисмо постигли стварну независност од Америке&qуот;.

Рекавши да је Америка равнодушна према судбини Европе, Мерц је довео у питање будуц́ност НАТО-а и каже да ће тражити од европских земаља да повећају издвајања за сопствену одбрану.

Овакав тон блиског америчког савезника какав је до сада био Фридрих Мерц, а познато је да је био страствени атлантиста, до пре само неколико месеци био би незамислив за њега.

Ово је сеизмичка промена.

Његова изјава може да звучи као хипербола, али оно што сада доживљавамо у смислу трансатлантских односа је без преседана у 80 година од завршетка Другог светског рата.

Велике европске силе шокиране су до Трамповом администрацијом, која сугерише да би могла да укине безбедносне гаранције Европи које су биле на снази од 1945. године.

Фридрих Мерц је у недељу увече ставио Америку Доналда Трампа у ранг са Русијом, на коју у Западној Европи гледају као на безбедносну претњу.

Британски премијер Кир Стармер одлази у Вашингтон у четвртак, након посете француског председника Емануела Макрона.

Фридрих Мерц признаје, индиректно, осец́ај Фомо - страх од пропуштања.

По праву би и Немачка требало да буде тамо ове недеље, каже он. Берлин је једна од великих европских сила, поред Француске и Велике Британије.

Фридрих Мерц признаје, индиректно, да има ФОМО - страх од пропуштања.

По праву би и Немачка требало да буде тамо ове недеље, каже он. Берлин је једна од великих европских сила, поред Француске и Велике Британије.

Али Немачка је већ неко време на маргинама европске и светске сцене.

Одлазец́а влада ослабљена и ометена жестоким унутрашњим неслагањима.

То је разбеснело немачке гласаче, који су тражили хитно решавање економских проблема, али и миграције.

Мерц каже да је главни приоритет Немачке поновно међународно ангажовање.

Немачка је вец́ други највец́и донатор војне помоц́и Украјини, после САД.

Мерц жели да настави ту подршку, али, за разлику од Француске и Велике Британије, суздржан је у погледу идеје о слању војника у Украјину, како би подржали евентуални прекид ватре.

Међутим, Немачка је до сада увек била суздржана да би на крају испоручила више помоц́и Украјини од било ког од њених европских суседа.

„Не&qуот; сада не значи заувек „не&qуот; ангажовању трупа или учешц́у у било којој форми коју би европске снаге у Украјини могле да имају.

Погледајте видео о АфД-у

(ББЦ Невс, 02.24.2025)

BBC News

Повезане вести »

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Свет, најновије вести »