Бивши филипински лидер Дутерте на путу за Хаг после хапшења
Међународни кривични суд у Хагу га оптужује за „злочине против човечности" у његовом „рату против дроге" који је однео хиљаде живота.

Авион у којем се налазио бивши председник Филипина Родриго Дутерте напустио је Манилу, неколико сати пошто је Међународни кривични суд (МКС) издао налог за његово хапшење због злочина против човечности у смртоносном „рату против дроге&qуот;.
Овај 79-годишњак је приведен у полицију убрзо након што је у уторак ујутро стигао на међународни аеродром у филипинску престоници из Хонг Конга.
Актуелни председник Фердинанд Маркос млађи потврдио је да је Дутерте напустио филипински ваздушни простор, на путу за Хаг у Холандији, седишту Међународног кривичног суда.
Раније је његова ћерка Сара, која је поручила да ће га отпратити у Хаг, рекла је да га тамо „присилно&qуот; шаљу.
- Председник Филипина Родриго Дутерте најавио да се повлачи из политике
- Осуде председника Филипина због пољупца
- Позната филипинска новинарка крива за сајбер клевету - прети јој затвор
Дутерте се није извинио за бруталне обрачуне у борби против дроге, у којима је хиљаде људи убијено док је био председник ове земље југоисточне Азије од 2016. до 2022, а претходно и градоначелник града Давао.
Приликом хапшења у уторак, он је довео у питање основ за потерницу, постављајући питање: „Који сам злочин починио?&qуот;, у видео снимку који је на мреже поставила његова ћерка Вероника Дутерте.
„Ако сам починио грех, гоните ме пред филипинским судовима, са филипинским судијама, и дозволићу себи да ме затворе у рођеној земљи&qуот;, рекао је.
Као одговор на хапшење, у његово име је покренута петиција пред Врховним судом, која позива да се не поступи према том захтеву.
У њој је Дутерте позвао суд да се уздржи од „спровођења или помагања у извршењу било каквих налога које је издао МКС и да суспендује све облике сарадње са овим судом док је случај у току&qуот;.
Према изјави портпарола суда, бивши председник се такође позвао на декларацију којом је повлачење Филипина из Међународног кривичног суда 2019. „ефикасно укинуло&qуот; његову јурисдикцију над земљом и њеним народом.
Из Међународног кривичног суда кажу да и даље имају надлежност на Филипинима над наводним злочинима почињеним пре него што се та земља повукла из чланства.
Неки од Дутертеових присталица окупили су се на капији ваздушне базе Виљамор, у оквиру аеродрома, где је бивши председник одведен након хапшења.
Државни медији наводе да је више од 370 полицајаца тамо распоређено, као и на другим „кључним локацијама&qуот; како би се осигурао мир.
Док су његове присталице критиковале хапшење, активисти су то назвали „историјским тренутком&qуот; за оне који су настрадали у његовом рату против дроге и њихове породице, саопштила је Међународна коалиција за људска права на Филипинима (ИЦХРП).
„Лук моралног универзума је дугачак, али данас је нагнут ка правди. Дутертеово хапшење је почетак сношења одговорности за масовна убиства која су дефинисала његову бруталну владавину&qуот;, рекао је председник коалиције Питер Марфи.
Дутерте је био у Хонг Конгу у кампањи за предстојеће изборе 12. маја, где је планирао да се поново кандидује за градоначелника.
На снимцима који су емитовани на локалној телевизији види се како излази са аеродрома користећи штап.
Власти кажу да је „доброг здравља&qуот; и да о њему брину државни лекари.
„У чему се огледа мој грех? Радио сам све у моје време за мир и миран живот филипинског народа&qуот;, рекао је пред веселом групом филипинских исељеника пре него што је напустио Хонг Конг.
Дутертеово хапшење означава „почетак новог поглавља у филипинској историји&qуот;, рекао је политиколог Ричард Хејдаријан из ове азијске земље.
„Овде се ради о владавини права и људским правима&qуот;, рекао је он.
Хејдаријан је додао да су власти одмах ухапсиле Дутертеа на аеродрому уместо да пусте да ствар иде сопственим током преко локалних судова како би се „избегао политички хаос&qуот;.
„Дутертеове присталице су се надале да би могле да помахнитају на јавним скуповима и искористе све врсте тактике како би одложиле тај чин, да одуговлаче док налог за хапшење не изгуби на снази&qуот;, рекао је он.
Захтев за правдом у Дутертеовом рату против дроге иде „руку под руку&qуот; са политичким интересима његовог наследника, председника Фердинанда Маркоса млађег, рекао је Хејдаријан.
Породице Дутерте и Маркос формирале су снажан савез на последњим изборима 2022. године, где се, противно жељи старијег Дутертеа, његова ћерка Сара кандидовала за потпредседницу, односно заменицу Маркоса млађег, уместо да тражи очево место.
Веза је јавно расплетена последњих месеци док су две породице имале одвојене политичке циљеве.
Маркос је у почетку одбио да сарађује са Међународним кривичним судом у њиховој истрази, али како се његов однос са породицом Дутерте погоршавао, променио је став, а касније је наговестио да ће Филипини сарађивати.
'Рат против дроге'
Дутерте је био водио град Давао, велику метрополу на југу Филипина, 22 године и учинио је једном од најбезбеднијих у земљи у погледу уличног криминала.
Искористио је репутацију града у погледу реда и мира како би се представио као политичар против естаблишмента и оштар на речима, у убедљивој победи на изборима 2016.
Уз ватрену реторику, он је окупио снаге безбедности како би убијали осумњичене у вези са дрогом.
Полиција или непознати нападачи убили су више од 6.000 осумњичених током кампање, али групе за људска права кажу да би тај број могао бити већи.
У претходном извештају Уједињених нација утврђено је да су већина жртава били млади, сиромашни мушкарци из урбане средине и да је полиција, којој нису потребни налози за претрес или хапшење да би спровела рацију у кућама, систематски присиљавала осумњичене да дају самооптужујуће изјаве или ризикују да се суоче са смртоносном силом.
Критичари кажу да је кампања била усмерена на уличне дилере дроге и да није успела да захвати велике нарко-босове.
Многе породице су такође тврдиле да су жртве, њихови синови, браћа или мужеви, једноставно били на погрешном месту у погрешно време.
Истраге у парламенту указивале су на мрачне „одреде смрти&qуот; ловаца на главе осумњичених у вези са дрогом.
Дутерте је негирао наводе о злостављању.
„Не доводите у питање моју политику јер не нудим извињење и изговоре. Урадио сам оно што сам морао, и без обзира да ли ми верујете или не, учинио сам то за моју земљу&qуот;, рекао је Дутерте током истраге у парламенту у октобру.
„Мрзим дрогу, ту нема грешке&qуот;.
Међународни кривични суд је први пут приметио наводне злоупотребе 2016. и започео истрагу 2021.
Покривао је случајеве од новембра 2011, када је Дутерте био градоначелник Даваа, до марта 2019, пре него што су се Филипини повукли из овог суда.
Од када је преузео власт, Маркос је умањио Дутертеову кампању против наркотика и обећао мање насилан приступ проблему, али је током његове администрације забележено на стотине убистава повезаних са дрогом.
'Доналд Трамп са истока'
Дутерте је и даље веома популаран на Филипинима јер је први лидер земље са острва Минданао, уједно и региона јужно од Маниле, где се многи осећају маргинализовано.
Често говори на себуанском, регионалном језику, а не на тагалогу, који је распрострањенији у Манили и северним регионима.
Када је поднео оставку 2022, скоро девет од 10 Филипинаца је рекло да је задовољно његовим учинком на месту председника.
Такав резултат није виђен међу његовим претходницима од обнове демократије 1986. године, према истраживачком институту Социал Веатхер Статионс.
Његова популистичка реторика и грубе изјаве донеле су му надимак „Доналд Трамп са истока&qуот;.
Он је руског председника Владимира Путина назвао властитим „идолом&qуот;, а под његовом администрацијом, Филипини су сопствену спољну политику усмерили ка Кини, удаљивши се од САД, њеног дугогодишњег савезника.
Маркос је обновио везе Маниле са Вашингтоном и критиковао је Дутертеову владу да су „кинески лакеји&qуот; јер су Филипини заробљени у поморском спору са Кином.
Кинеско министарство спољних послова саопштило је у уторак да „помно прати развој ситуације&qуот; и упозорило Међународни кривични суд на „политизацију&qуот; и „двоструке стандарде&qуот; у хапшењу Дутертеа.
Дутертеова ћерка и политичка наследница, Сара Дутерте, наводи се као потенцијална председничка кандидаткиња 2028.
Актуелном председнику Маркосу је уставом забрањено да тражи реизбор.
Додатно извештавање: Вирма Симонет у Манили и Кели Нг у Сингапуру
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 03.11.2025)
