Виски против вина: Трамп прети царинама од 200 одсто на алкохол из ЕУ
Царине ће бити усмерена на сва вина, шампањце и алкохолне производе који долазе из Француске и других земаља ЕУ.

Амерички председник Доналд Трамп запретио је царином од 200 одсто на алкохол из земаља Европске уније (ЕУ) уколико не обустави „гнусну царину од 50 одсто на виски&qуот;.
Ако се не укине „одмах&qуот;, додао је, контрацарина ће бити усмерена на сва вина, шампањце и алкохолне производе који долазе из Француске и других земаља ЕУ.
„Биће то одлично за послове у вези са производњом вина и шампањца у САД&qуот;, рекао је амерички председник.
У питању је нова фаза глобалног трговинског рата, који је ове недеље ескалирао повећањем царине од 25 одсто на увоз челика и алуминијума из других земаља у Сједињене Америчке Државе (САД).
ЕУ је на то одговорила контрацаринама на америчку робу, међу којима су чамци, бурбон и мотоцикли, у вредности од 26 милијарди евра, почевши од априла.
„Дубоко жалимо због ове мере. Тарифе су порези. Оне су лоше за пословање, а још горе за потрошаче.
„Царине ремете ланце снабдевања и доносе неизвесност за привреду&qуот;, изјавила је тим поводом Урсула фон дер Лајен, председница Европске комисије.
То никоме није потребно, ни у Европској унији, ни у Сједињеним Државама, додала је.
Тарифе су централни део укупне Трампове економске визије - он се нада да ће подстаћи производњу у САД и заштитити радна места, али критичари кажу да ће ускоро подићи цене за америчке потрошаче.
Тарифе су порези који се наплаћују на робу увезену из других земаља. Компаније које увозе робу у земљу плаћају порез влади.
- Царински рат ЕУ и Америке
- Трамп увео царине Канади, Мексику и Кини, Пекинг и Отава уводе контрамере
- Шта су Трампове царине и како их је увео
Европска унија није усамљена у увођењу царина на амерички алкохол.
Канада је увела царине на амерички бурбон и већ је почела да их уклања са полица продавница.
Контрацарине су биле одговор на Трампове увозне таксе на канадске производе.
Извршни директор компаније Браун-Форман која производи чувени Џек Денијелс, Ловсон Вајтинг, рекао је прошле недеље да је канадски потез био „несразмеран одговор&qуот;.
„Мислим, то је горе од тарифе, јер вам буквално одузима продају и потпуно уклања наше производе са полица&qуот;, рекао је Вајтинг.
Шта се десило када су се ЕУ и Трамп последњи пут сукобили око вискија?
Индустрија пића је упозната са трошковима ове борбе.
Током Трамповог првог мандата, исто је задао ударац алуминијуму и челику, што је изазвало реакцију Европске уније, попут пореза од 25 одсто на амерички виски.
Ова мера је довела до тога да је америчка продаја алкохолних пића у ЕУ пала за 20 одсто између 2018. и 2021. године, са 552 милиона долара (око 508 милиона евра) на 440 милиона долара (више од 405 милиона евреа), према Савету за дестилована алкохолна пића САД.
Тарифа је укинута, а продаја се вратила, пошто су обе стране постигле договор којим је одређена количина европских метала ослобођена царина.
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 03.13.2025)
