Г7 подржала Украјину упркос Трампу

Министри спољних послова држава из Групе седам индустријализованих демократија данас су срочили заједничко саопштење у којем се исказују подршка Украјини, а и предлогу САД за прекид ватре у трогодишњем рату Украјине и Русије, иако су састанак помрачили трговински рат председника САД Доналда Трампа против њихових држава и његово подбадање Канаде, домаћина тог скупа.
"Чланице Г7 потврђују своју несмањену подршку Украјини у одбрани територијалног интегритета и права на постојање, права на слободу, суверенитет и независност", пише у коминикеу уз додатак: "Чланице Г7 позивају Русију да одговори пристанком на прекид ватре под једнаким условима и на пуну имплементацију" споразума о томе.
Упркос тензијама, министри САД, Велике Британије, Канаде, Француске, Немачке, Италије и Јапана потписали су завршну декларацију после преговора који су потрајали до касно у ноћ.
Постојале су бојазни да је некада чврсто заједништво Г7 непоправљиво оштећено Трамповим увођењем царина на челик и алумунијум партнера САД и претњама додатним оптерећењима у случају било какве одмазде.
Премда су трговински рат и Трампове упорне приче да ће претворити Канаду у 51. америчку државу скретале пажњу са разговора, министри су ипак успели да се окупе око Трамповог мировног плана за Украјину.
Амерички државни секретар Марко Рубио порекао је после састанка да подршка Г7 територијалном интегритету Украјине одступа од става Трампове администрације, укључујући инсистирање да Украјина мора бити отворена за уступање дела своје територије Русији као део мировног споразума.
"Никада нисам чуо председника Трампа да говори да Русија има право да заузме целу Украјину и да тамо ради шта год јој се прохте. Према томе, то није недоследно", правдао се Рубио новинарима.
Дипломате Г7 су разматрале, али нису прецизирале, нове санкције за Русију, укључујући могућност продаје заплењене руске имовине ради финансирања украјинске одбране ако Москва не прихвати прекид ватре и не буде га поштовала, као и додатну подршку Украјини у том случају.
Значајна разлика у односу на ранија саопштења Г7 јесте то што се у најновијем не појављује јасна осуда руске инвазије на Украјину.
Рубио је пре састанка рекао да САД не виде сврху у додатном антагонизовању руског председника Владимира Путина док он разматра Трампов предлог прекида ватре.
Путин је рекао да се слаже са планом у принципу, али је изнео да низ детаља треба разјаснити пре но што га прихвати.
У саопштењу Г7 се "истиче да сваки прекид ватре мора бити поштован", а потцртана је "потреба за робусним и кредибилним безбедносним аранжманима да би се обезбедило да Украјина може да одврати сваки нови акт агресије, или да се од њега одбрани".
(Бета, 14.03.2025)