Прво ваздушни удари, па копнена операција: Израелска војска поново у Појасу Газе
Примирје у Гази више не постоји. После ваздушних удара у којима је погинуло стотине Палестинаца, Израел спроводи нову копнену операцију.

После таласа ваздушних удара, у којима је за два дана убијено више од 430 људи, према подацима Министарства здравља под контролом Хамаса, Израел је наставио и копнене операције у Гази.
Израелски војници стигли су до коридора Нецарим, који дели северни и јужни део Газе, саопштила је израелска војска.
Циљ операције је стварање „делимичне тампон зоне између севера и југа Газе&qуот;, кажу из израелске војске.
Нови напад на Газу означава крај крхког споразума о прекиду ватре који је био на снази од јануара.
Издате су и бројне наредбе за евакуацију у областима у које се војска креће, што указује да би ускоро могла да почне већа копнена операција.
Наређења су изазвала панику међу палестинским породицама, од којих су многе биле више пута расељене током рата, али су се вратиле кућама током примирја.
Многе породице носе све што су могу и одлазе пешке или аутомобилима да потраже сигурност далеко од области у коју је стигла израелска војска.
У видео поруци 19. марта, израелски министар одбране Израел Кац је издао „последње упозорење&qуот; екстремистичкој групи Хамас, тражећи повратак преосталих талаца.
Израел каже да Хамас и даље држи 59 талаца, од којих се верује да су 24 жива.
Кац је поновио и захтев за расформирањем Хамаса, рекавши да ако ниједан захтев не буде испуњен алтернатива ће бити „потпуно уништење и девастација&qуот;.
Дан раније, израелски премијер Бењамин Нетањаху рекао је ће се сви преговори о прекиду ватре од сада сада одвијати „под појачаном ватром&qуот;.
- Шта се дешава са примирјем у Гази
- 'Настаће пакао ако Хамас не ослободи све израелске таоце', поручује Трамп
- Израел и Палестинци: Све што треба да знате о дугогодишњем сукобу
Ваздушни напади
Најмање 400 људи је погинуло, а више од 600 рањено у претходним ваздушним нападима Израела на Појас Газе, саопштило је Министарство здравља под управом Хамаса.
Реч је о највећем таласу ваздушних удара од 19. јануара, када је примирје ступило на снагу.
„У складу са одлуком политичког врха, израелске снаге тренутно изводе масовне ударе на терористичке мете које припадају терористичкој организацији Хамас у Појасу Газе&qуот;, саопштиле су израелска војска и безбедносна служба Шин Бет.
„Поново су отворили ватру пакла на Газу&qуот;, каже очевидац из града Газе, описујуц́и „страх и терор&qуот; после удара.
Канцеларија премијера Нетањахуа саопштила је да ц́е Израел „од сада деловати против Хамаса појачаном војном силом&qуот;.
Хамас је оптужио Израел да је поништио споразум о прекиду ватре&qуот;, рекавши да су преостали таоци у Гази изложени „непознатој судбини&qуот;.

Розалија Болен, портпаролка УНИЦЕФ-а, јавила се ББЦ-ју из Ал-Мавасија, у јужној Гази, на дан великих израелских ваздушних напада .
„Била је тешка ноц́ за све&qуот;, каже она за ББЦ.
Пробудили су је звуци „веома јаких експлозија, куц́а се тресла&qуот;.
„У наредних 15 минута... чули смо експлозије скоро сваких пет, шест секунди.&qуот;
Рекла је да је док су им изнад глава тутњали авиони, чула вику и сирене са улица.
„Овим бомбашким нападима претходила је потпуна блокада снабдевања, хуманитарне робе, горива, гаса за кување и искључење струје постројењу за десалинизацију воде које подржава Уницеф&qуот;, каже она.
Деца са којима је разговарала су „дубоко погођена и трауматизована&qуот; ратом.
- Трамп: Америка спремна да окупира Газу и претвори је у „блискоисточну ривијеру&qуот;
- Трампов план за Газу се неће остварити, али ће изазвати последице: Анализа ББЦ уредника
- Појас Газе у мапама: Како је 15 месеци рата драстично променило живот на овој територији
Напад на УН

Уједињене нације су саопштиле да су двоје људи, међу којима је и један члан особља УН-а, убијени у експлозији у њиховом комплексу у Деир ал-Балаху.
Из Министарства спољних послова Израела је речено да ће покренути истрагу, али су и негирали кривицу.
Канцеларија УН за пројектне услуге (УНОПС) саопштила је да је на зграду која се налазила на изолованој локацији „бачена или испаљена експлозивна направа&qуот;.
Додаје се да нема потврде о природи инцидента или врсти коришћене артиљерије.
Шеф УНОПС-а Хорхе Мореира да Силва верује да „ово није случајно&qуот;.
Генерални секретар УН Антонио Гутереш позвао је на пуну истрагу.
- Како гласи споразум о примирју у Гази и може ли да потраје
- Примирје у Гази: Отворена питања о споразуму
- Примирје у Гази ће зауставити убијање, али неће окончати сукоб
Преговори запели, Израел одлучан да затре Хамас
Израел и Хамас нису успели да се договоре како да примирје одведу даље од прве фазе.
Хамас није пристао на поновне преговоре о прекиду ватре под израелским условима, иако је понудио ослобађање живог америчког таоца (и четири тела), како би се примирје продужило.
Израел је почетком марта, како би притиснуо Хамас, блокирао сву храну, гориво и медицинске залихе које улазе у Газу.
Високи званичник Хамаса рекао је Ројтерсу да је Израел једнострано прекинуо споразум о прекиду ватре који је ступио на снагу 19. јануара.
Портпарол групе је касније рекао да је Израел одлучио да наставком борби и прекидом периода релативног мира жртвује сопствене таоце.
Сада, Израел показује спремност да употреби војску и слом натера Хамас да потпише споразум о прекиду ватре који предлаже са Сједињеним Америчким Државама.
Израелски премијер Нетањаху и министар одбране Израел Кац наредили су војсци да „предузме одлучну акцију&qуот; против Хамаса, наводи се у саопштењу.
„Наређење је уследило после вишекратног одбијања Хамаса да ослободи наше таоце, као и после одбијања свих понуда специјалног изасланика САД Стива Виткофа и посредника&qуот;, саопштила је Нетанијахуова канцеларија.
„Израелска војска тренутно напада терористичке мете Хамаса широм Појаса Газе како би постигла ратне циљеве које је поставило политичко руководство, између осталог ослобађање свих наших талаца, живих и мртвих&qуот;, додаје се.
- Дневник из Газе: Многи више немају где да се врате
- Ко је власник Појаса Газе
- Трампов план за Газу се неће остварити, али ће изазвати последице: Анализа ББЦ уредника
Позадина сукоба
Палестинске екстремистичке групе предвођене Хамасом изненада су 7. окобра 2023. упале на југ Израела, убивши око 1.200 људи, углавном цивила, а 251 особа је отета и одведена у Газу.
Палестински екстремисти напали су најпре пољању тик уз Појас Газе где се одржавао музички фестивал Нова, убивши и ранивши многе посетиоце, а потом су кренули на оближње кибуце.
Израел је као одговор покренуо велику најпре ваздушну, а потом и копнену офанзиву, убивши близу 50.000 Палестинаца, углавном цивила, према Министарству здравља које води Хамас.
Крајем фебруара 2025. године, израелска војна команда објавила је извештај о нападу палестинских екстремистичких група, признавши низ сопствених грешака и пропуста.
- Дрога МДМА је можда заштитила преживеле напада на фестивал Нова од трауме, показује студија
- Биле су израелске „очи на граници&qуот;, али нико није желео да чује њихова упозорења да Хамас спрема напад
- Напад Хамаса на Израел: Које су све фракције учествовале и зашто су Израелци били затечени
После дугог рата, који се проширио и на друге делове Блиског истока, 19. јануара ове године ступио је на снагу прекид ватре.
Две стране су се усагласиле да у првих шест недеља примирја 33 израелских талаца размене за око 1.900 палестинских затвореника.
Разговори о преласку на следећу фазу споразума, према којој би преостали живи таоци били ослобођени, а рат трајно окончан, требало је да почну почетком фебруара, али до тога није дошло.
До сада је размењено 28 талаца и више од 1.000 затвореника.
У Гази је и даље око 60 талаца отетих 7. октобра, а у притвору је и троје људи отетих пре више од деценије.
Верује се да је око половине талаца, који су још у Гази, живо.
Погледајте шта је Трамп раније рекао: „Преузећемо Газу, то је место за рушење&qуот;
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 03.20.2025)
