BBC vesti na srpskom

Поплаве на Балкану: Сава прети Шапцу, критично на северозападу Босне и Херцеговине

У Шапцу је проглашена ванредна одбрана од поплава због раста Саве, а у Босни и Херцеговини је најкритичније на подручју Приједора, града 55 километара удаљеног од Бањалуке.

BBC News 31.03.2025
poplave u prijedoru
РЕУТЕРС/Антонио Брониц
Фотографија из Приједора, у Републици Српској, од 29. марта 2025.

Набујале реке, поплављене куће и поља, људи који праве насипе надајући се да ће заштитити домове.

Обилне падавине довеле су изливања река и изазвале поплаве у деловима Босне и Херцеговине (БиХ), Србије и Хрватске.

У Србији је тренутно критично у Шапцу, где је Сава пробила квоту од 500 центиметара и први пут је од 2014. године у том граду уведена ванредна одбрана од поплава.

„Ванредна одбрана од поплава (последња фаза одбране) се уводи када водостај достигне вишу коту и приближава се круни заштитног објекта. Спроводи се непрекидно дежурство, негде и радови (хитне интервенције).

„На бујичним токовима, због брзине појаве таласа, вандредна одбрана од поплава се уводи одмах&qуот;, рекли су раније из Србијавода за ББЦ на српском.

Више градова и општина у БиХ је прогласило ванредну одбрану од поплава због изливања река Босне, Врбаса, Сане, Саве и Фојнице.

У Бањалуци је у 16 насеља проглашена ванредна ситуација.

У Лакташима, Модричи и Приједору вода је продрла до десетина домаћинстава, док је у Дервенти обустављена школска настава због опасности од поплава.

Затворене су десетине локалних путева због плављења, одрона и клизишта.

Водостаји неколико река у Србији су у порасту услед обилних падавина, које су у неким крајевима земље непрекидно трајале три дана.

На западу Србије најпре су се излике реке Јадар и Дрина код Лознице, а потом и Сава код Шапца, због чега је у тим областима проглашена ванредна одбрана од поплава.

Тренутно је најкритичније код Шапца, где је први пут после великих мајских поплава 2014. године проглашена ванредна одбрана од поплава.

Сава је преко викенда пропбила квоту од 500 центиметара, али надлежни кажу да за сада не очекују веће проблеме.

Поплаве су погодиле и Хрватску, а најкритичније је било у Ораховици, граду у Вировитичко-подравској жупанији на североистоку земље, и општини Зденци, где се излила река Вучица и вода је дошла до домаћинстава у близини корита.

Погледајте видео: Река Јадар се излила у западној Србији, ванредна ситуација у бројним градовима у Босни

Босна и Херцеговина

poplave u prijedoru
РЕУТЕРС/Антонио Брониц
Поглед из ваздуха на поплављена места на подршју града Приједора, око 55 километара удаљеног од Бањалуке

У Републици Српској, једном од два ентитета Босне и Херцеговине, неколико градова и општина је било у приправности због изливања река.

Најтеже је било у Бањалуци, главном граду РС, и 55 километара удаљеном Приједору, у којем је проглашено стање ванредне одбране од поплава.

Спасиоци су евакуисали више од 12 људи.

Стотине објеката у поткозарским општинама и даље је под водом, а најтежа ситуација је у приједорским приградским насељима Гомјеница и Тукови.

Ипак, током протеклог викенда, подручју града Приједора укинуто је стање ванредне одбране од поплава, након што је вода почела да се повлачи, преноси портал мондо.ба.

Смањују се и водостаји река Уне и Сане.

Poplava u Prijedoru
Реутерс
Поплава у Приједору
Nabujala reka u stabenom naselju
6ика.цом
Река Врбас у Бањалуци је набујала због великих киша

'Ја сам се спаковала'

Жарка Радоја, ББЦ новинарка

У четвртак увече ми је зазвонио телефон. Звала ме мама из Бањалуке која, помислила сам, поново жели да препричава згоде унучица које живе у некој другој земљи.

„Пада киша, кажу на телевизији да неће престајати наредних дана, не знам шта да радим&qуот;, рекла ми је гласом у којем се осећао немир. Схватила сам да се уплашила.

Године 2014, када су велике поплаве погодиле БиХ и Србију, део у којем живи први пут се нашао под водом. Врбас је пробио насипе и излио се на предграђа Бањалуке.

Док сам ја у паници покушавала да је добијем на телефон и паралелно допуњавала вести на порталу, звала све службе задужене за ванредне ситуације и полицију за нестале, њој и брату је вода таквом брзином ударила на врата да нису успели ништа друго него да се попну на кров.

Неколико сати касније хеликоптер ће их покупити са крова куће која је била под водом и склонити на сигурно.

Од тада до данас било је много кишних дана у БиХ, али је само једном до тог 27. марта била забринута због могућих поплава.

„Спаковала сам основне ствари у торбу, па ћу да видим, гледам вести&qуот;, рекла ми је у четвртак увече.

Покушала сам да јој скренем мисли разговорима о деци и плановима за скорашња путовања, наговарала је да оде да спава код брата или пријатељице. Није хтела.

Назвала сам сестру и поновила мамине речи: „Не знам шта да радим&qуот;.

У петак ујутро ми је кратко јавила: „Померила сам најважније ствари на таван, закључала и отишла.&qуот;

„Врбас је сад на коти 3,81, а пре 11 година је био на осам метара&qуот;, рекла ми је кратко и схватила сам да панично прати вести.

Ноћ није провела у нашој кући.

Погледајте видео о ранијим поплавама у централној Босни и Херцеговини

ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.

Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 03.31.2025)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »