Земљотрес у Мјанмару: Мандалај - од 'града злата' до места где све заудара на смрт
Становници Мандалаја, другог по величини града у Мјанмару, говоре о очају и непроспаваним ноц́има после разорног земљотреса.

Мандалај, некада познат као град злата, прошаран раскошним пагодама и велелепним будистичким надгробним споменицима, сада заудара на мртва тела.
Некадашњи главни град Мјанмара погодио је 28. марта земљотрес јачине 7,7 степени Рихтерове скале.
Број лешева се од тада непрестано повећава, да су неке морали да „кремирају на гомили&qуот;, испричала је једна од мештанки, која је изгубила тетку.
„Њено тело је извучено из рушевина тек два дана касније&qуот;, рекла је 23-годишња студенткиња, која се представила само као Ј.
Више од 2.700 људи је погинуло, 4.521 повређено, а стотине се и даље воде као нестале, изјавио је војни шеф Мјанмара.
Званичници упозоравају да ће бројке да расту.
Становници другог најнасељенијег града у земљи кажу да су провели бесане ноћи лутајући улицама у очајању док залихе хране и воде нестају.
- Више од 2.000 погинулих у земљотресу у Мјанмару, наставља се потрага за преживелима
- Седам фактора због којих су земљотреси смртоносни
- Шта су раседи и како утичу на земљотресе
Лоша инфраструктура и политичка ситуација погођена грађанским ратом додатно ометају напоре да се пружи помоћ у земљи, где војска има историју сузбијања обима националних катастрофа.
Очекује се да ц́е број погинулих наставити да расте како спасиоци добијају приступ све више срушених зграда и одсечених округа.
Џеј, која живи у округу Махаунгмијај у Мандалају, осетила је „вртоглавицу од лишавања сна&qуот;, рекла је она.
Многи становници живе из шатора - или ништа - дуж улица, плашец́и се да оно што је остало од њихових домова нец́е издржати накнадне потресе.
„Видео сам многе људе како чуче и гласно плачу на улицама. И ја сам&qуот;,
Преживели су и даље у граду.
Ватрогосна служба саопштила је да је у протекла четири дана спасила 403 људи, а да је извучено 259 тела.
Претпоставља се да је прави број жртава много вец́и од званичне верзије коју доставља војна хунта.
Мин Аунг Хлаинг, војни начелник је у телевизијском обраћању изјавио да би број погинулих могао да премаши 3.000, али је амерички геолошки завод рекао да је „реалније да је више од 10.000 мртвих&qуот;, на основу локације и величине потреса.

Погледајте видео земљотреса у Мјанмару и Тајланду: Љуљао се авион, преливала се вода из базена са врха зграде
Катастрофом су посебно трауматизована деца.
Осмогодишњи син локалног свештеника последњих дана тек бризне у плач, пошто је гледао урушавање зграда у њиховом комшилуку.
„Био је у спавац́ој соби на спрату када се осетило подрхтавање тла, моја жена је бринула о млађој ћерки, те су неки остаци пали на и њега.
„Видели смо како износе тела из околних срушених зграда&qуот;, испричао је Руате за ББЦ.
„Мјанмар су погодиле многе катастрофе, како природне, тако и оне које је изазвао човек.
„Сви су једноставно уморни. Осећамо се безнадежно и беспомоћно&qуот;, додао је.
Монах живи у Пејгитагону, у близини комплекса Вил Скај, једне од најтеже погођених зграда - у земљотресу је од 12 спратова урушено тачно пола.
Он је за ББЦ испричао да су у последњих 24 сата „извучена само мртва тела&qуот;.
„Надам се да ц́е све ускоро завршити.
„Много тела је још унутра, више од стотину&qуот;, додао је.
Крематоријуми у близини Мандалаја су претрпани, док властима понестаје врец́а за лешеве, али и залиха за преживеле, између осталог између храна и вода за пиц́е.
На улицама се нижу остаци смрвљених пагода и златних торњева.
Некада је град био центар за производњу златних полуга и популарна туристичка дестинација.
Као и у другим деловима Мјанмара и у Мандалају је последњих година стопа сиромаштва у порасту.

Земљотрес је погодио је и Тајланд и Кину, али је његов утицај посебно катастрофалан у Мјанмару, разореног крвавим грађанским ратом, осакац́еном економијом и широко распрострањеним разочарењем откако је војска преузела власт пучем 2021. године.
У Мјанмару је проглашена седмодневна национална жалост.
Хунта је затражила да се заставе спусте на пола копља, да медији опбуставе програме и замолила људе да одају почаст.
Чак и пре земљотреса, више од 3,5 милиона људи било је расељено унутар земље.
Хиљаде више, међу којима су многи млади, побегли су у иностранство како би избегли принудну регрутацију, што значи да је у земљи тренутно мање људи који би помогли у хуманитарном раду и накнадној обнови земље.
Русија и Кина, које су помогле у подржавању војног режима Мјанмара, неке су од земаља које су послале помоц́ и екипе спасилаца.
„(Спасилачки тимови) данима раде без престанка и уморни су. Треба им одмор.
„Али пошто је штета огромна, а средства су нам ограничена, хуманитарним радницима је једноставно тешко да ефикасно управљају таквим масовним разарањима&qуот;, каже девојка по имену Ј.

Док хунта каже да је свака помоц́ добродошла, неки хуманитарни радници су пријавили проблеме у приступу подручјима погођеним земљотресом.
Локални медији у Сагаингу, епицентру земљотреса, извештавају да су војне власти наметнуле ограничења и траже од организација да доставе спискове добровољаца и ствари које желе да унесу у ту област.
Неколико група за људска права, међу којима је Хјуман рајтс воч (Хуман Ригхтс Ватцх) и Амнести интернешенел (Амнести Интернатионал), позвале су хунту да омогуц́е хуманитарним радницима да дођу до тих подручја.
„Мјанмарска војна хунта и даље изазива страх, чак и после ове ужасне природне катастрофе која је убила и повредила хиљаде&qуот;, каже Бриони Лау, заменица директора Хјуман рајтс воча за Азију.
„Хунта треба да прекине ужасну праксу и да обезбеди да хуманитарна помоц́ брзо стигне до оних чији су животи угрожени у подручјима погођеним земљотресом&qуот;, рекла је она.
Хунту критикују и зато што наставља да отвара ватру на села чак и у данима када земља покушава да се опорави од катастрофе.
- Државни удар у Мјанмару: Зашто је војска ухапсила политичаре и преузела власт
- Годину дана од војног удара у Мјанмару - насиље које је довело до грађанског рата
- Бивши војници из Мјанмара признали зверства над цивилима
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 04.01.2025)
