MFRR:EU da zamrzne pregovore o Poglavlju 23 sa Srbijom ako vlast ne prestane sa targetiranjem medija

Beta pre 4 dana

Predstavnik organizacije Article 19 David Diaz je zatražio danas od Evropske unije da jasno kaže vlastima u Srbiji da će se pregovori o Poglavlju 23, o vladavini prava i ljudskim pravima u Srbiji zamrznuti ukoliko vlast ne prekine sa praksom targetiranja, medija, novinara i nevladinih organizacija.

On je na okruglom stolu u Nezavisnom društvu novinara Vojvodine, na kojem su članice inicijative Misija za brzi odgovor u oblasti slobode medija (Media Freedom Rapid Response - MFRR) predstavili prve ocene sa misije u Srbiji, ocenio da ne postoji način da se pregovori sa Srbijom o Poglavlju 23 nastave "dok god je ovako loša situacija sa medijskim slobodama".

"Zahtevamo da EU javno i jasno osudi sve napade na novinare i na medije, da dosledno i stalno ispituje kakav je status sliučajeva napada na novinare, da delegacije EU i u Beogradu i u Briselu izraze svoju zabrinutost zbog aktivnosti vlasti u Srbiji protiv novinara i medija", rekao je Diaz.

Zatražio je od vlasti u Srbiji da prekinu sa javnim napadima na medije i novinare koji prate proteste, kao i prekid "svih nelegalnih policijskih aktivnosti poput upada u kancelarije medija i pretrese medija i nevladinih organizacija".

Diaz je zahtevao i prekid upotrebe špijunskog softvera protiv novinara i nevladinih organizacija.

"To nije normalno, svako pretvaranje da je Srbija normalno društvo dok se sve ovo dešava jednostavno nije prihvatljivo", istakao je on.

Dodao je da i nekažnjivost slučaja napada na novinare mora da se zaustavi, kao i da su vrlo razočarani kako EU postupa kada se radi o Srbiji.

Ocenio je da EU ne razume prirodu studentskih protesta u Srbiji i da poruke koje šalje, ne kritikujući vlast u Srbiji, "zapravo kompromituju ideju EU kod mladih ljudi u Srbiji".

Predsednica Evropske federacije novinara (EFJ) Maja Sever rekla je da je predstavnicima EU poručila da ne mogu okretati glavu od onoga što se u Srbiji dešava.

Ona je kazala da su kolege u Srbiji prinuđene da čak i štrajkom glađu pokušavaju prisiliti direktore javnih servisa da poštuju zakon.

Predstavnica EFJ Kamil Magnisalis rekla je da je u januaru zabeleženo dvostruko više napada na novinare u Srbiji u odnosu na januar prethodne godine i da ih je bilo ukupno 44.

Dodala je da pretnje "veoma često" dolaze sa najviših nivoa vlasti i da po pravilu ostaju neistražene i bez odgovora.

Koordinatorka MFRR Elena Rodina, je navela da je ta organizacija u Srbiju došla u misiju solidarnosti, te da su "došli u Srbiju jer je situacija vanredna i jer su mediji i novinari pod napadom".

Najavila je da će se sutra sastati sa predstavnicima ministarstva unutrašnjih poslova Srbije i tužilaštva.

Predstavnici ove međunarodne misije su podsetili da se danas komemorira 31. godišnjica ubistva novinarke Dade Vujasninović i da će uskoro biti komemoracija ubijenom Slavku Ćuruviji, kao i da su i jedna i druga smrt do danas ostale neistražene.

Poručili su da ta praksa nekažnjivosti mora da se okonča i rekli da su došli da iskažu solidarnost sa novinarima koji su na meti samo zato što rade svoj posao.

Kada su Novi Sad i Vojvodina u pitanju, posebno su istakli slučajeve Ane Lalić i Dinka Gruhonjića, koji su već duže od godinu dana na meti pretnji smrću i na meti kampanje koju predvode najviši državni zvaničnici, uključujući i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Media Freedom Rapid response platforma je evropski mehanizam koji prati i reaguje na kršenje slobode štampe i medija u državama članicama EU i zemljama kandidatima.

Misiju koja trenutno boravi u Srbiji predvodi Evropska federacija novinara (EFJ), a delegaciju čine predstavnici organizacija ARTICLE 19 Europe, Evropski centar za slobodu štampe i medija (ECPMF), Free Press Unlimited (FPU), Međunarodni institut za štampu (IPI) i OBC Transeuropa (OBCT).

Misija se sprovodi uz podršku Nezavisnog udruženja novinara Srbije.

(Beta, 08.04.2025)

Pročitajte još

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »