Si Đinping i njegovi „čelični“ prijatelji iz Kambodže

Beta pre 1 dan

U februaru 2023. kineski predsednik Si Đinping ugostio je tadašnjeg premijera Kambodže Samdeka Teča Huna Sena u rezidenciji Diaojutai u Pekingu, i to je bio susret dva stara prijatelja.

Početkom 2020. Hun Sen je posetio Peking dok se Kina borila sa epidemijom bolesti Kovid-19. Njegova poseta je za cilj imala iskazivanje čvrste podrške Kambodže kineskom narodu u jednom tako kritičnom trenutku. Tri godine kasnije, Hun Sen je ponovo posetio Kinu, kao što je i obećao.

Na sastanku 2023, Si se prisetio premijerovog putovanja u Kinu tokom obilnih snežnih padavina, rekavši da je srećan što se posle tri godine ponovo sastaje sa gostujućim liderom.

Toplo i čvrsto prijateljstvo između Sija i Huna Sena služi kao veran odraz bliske veze između Kine i Kambodže, koju su generacije lidera obe strane pažljivo negovale tokom decenija. I ovaj odnos, koji je Si opisao kao „čeličan“, sigurno će biti obnovljen dok se kineski lider sprema za svoju drugu državnu posetu ovoj zemlji jugoistočne Azije.

{Image2}

Stolica jedinstvenog prijateljstva

Istog dana kada je stigao u zvaničnu posetu kambodžanskoj prestonici Pnom Pen 2016, Si je otišao u kraljevsku palatu, u specijalnu posetu kraljici majci Norodom Monineat Sihanuk.

Kraljica majka je ponudila Siju da sedne na stolicu koju je često koristio njen pokojni suprug, kralj otac Norodom Sihanuk.

Tu stolicu je kambodžanska kraljevska porodica brižljivo čuvala otkad je kralj otac preminuo - pokrivenu i netaknutu sve do Sijeve posete.

„Ovo je privilegija rezervisana samo za najcenjenije i najdraže prijatelje“, objasnila je princeza Norodom Arunrasmi, koja je prisustvovala događaju.

Uz topao osmeh, Si se s radošću prisećao kralja oca Sihanuka, opisujući ga kao „poštovanog prijatelja kineskog naroda i simbol kinesko-kambodžanskog prijateljstva“. Duboke lične veze kralja oca sa kineskim liderima još od 1950-ih igrale su ključnu ulogu u negovanju sve većeg prijateljstva između dve zemlje.

Si je više puta citirao jednu staru kinesku izreku da bi istakao kako je kinesko-kambodžansko prijateljstvo prevazišlo izazove i globalne transformacije: „Dugo putovanje testira snagu konja, a dugo vreme otkriva kakvo je zaista nečije srce“.

U autorskom tekstu objavljenom u kambodžanskim medijima uoči njegove posete toj zemlji 2016, Si je ocenio da Kina nikada neće zaboraviti ulogu Kambodže kao jedne od prvih nacija koje su priznale Narodnu republiku Kinu i podršku te zemlje mestu u Ujedinjenim nacijama koje je s pravom pripalo Kini.

{Image3}

Prijateljstvo između dva bliska suseda oduvek je bilo uzajamno. Kina je bila postojan partner Kambodže, podržavajući njenu nacionalnu nezavisnost i ekonomski razvoj, uključujući izgradnju prve kambodžanske fabrike cementa i termoelektrane.

U čast tog prijateljstva, Si je kraljici majci dodelio Orden prijateljstva u Velikoj dvorani naroda u Pekingu, u novembru 2020. „Ovaj teški Orden prijateljstva predstavlja duboko poštovanje koje kineski narod gaji prema kraljici majci Monineat i duboko prijateljstvo između Kine i Kambodže“, rekao je tom prilikom.

Si je takođe pokazao naročitu brigu za kambodžansku kraljevsku porodicu. „Peking je vaš dom. Dobrodošli ste da ponovo dođete kad god poželite“, izjavio je tokom sastanka sa kraljem Sihamonijem i kraljicom majkom Monineat u pekinškoj rezidenciji Diaojutai 2014. godine.

Pored toga je i brižljivo organizovao njihove zdravstvene preglede u Kini. Tokom poslednjih deset i više godina, kralj Sihamoni i kraljica majka Monineat redovno dolaze u Kinu, skoro dvaput godišnje.

Tokom godina, Si je imao i česte razmene sa Hunom Senom. Dolaskom Huna Maneta na mesto premijera Kambodže, ovo prijateljstvo je predato sledećoj generaciji.

U septembru 2023. Hun Manet je odabrao Kinu za svoju prvu stranu destinaciju po dolasku na funkciju, što je gest koji odražava diplomatski prioritet Kambodže. Tokom sastanka sa Sijem, Hun Manet se obavezao da dalje razvija čelično prijateljstvo između Kambodže i Kine.

Ek Sam Ol, predsednik Udruženja kambodžansko-kineskog prijateljstva, izjavio je da ne samo da je prijateljstvo između Kine i Kambodže dalo primer velikim i malim zemljama kako da se slažu uz uzajamno poštovanje, jednakost i saradnju na obostranu korist, već je i doprinelo regionalnom miru i stabilnosti, što je donelo veliku korist narodima dve zemlje.

Put do nade

Stara kambodžanska poslovica glasi: „Gde ima puta, ima i nade“. U maju 2024, kraljevska vlada Kambodže nazvala je jednu ulicu u Pnom Penu Bulevar Sija Đinpinga, u čast istorijskog doprinosa kineskog lidera razvoju te zemlje. Godine 1965, pokojni kralj otac Sihanuk je jednu ulicu nazvao po kineskom vođi Mao Cedungu.

Na svečanosti dodele imena ulici, Hun Manet je istakao da su pod vođstvom i zahvaljujući zajedničkim naporima Sija i kambodžanskih lidera bilateralni odnosi ušli u svoje najbolje razdoblje u istoriji.

Od 2013. godine, sveobuhvatno strateško partnerstvo između Kine i Kambodže kontinuirano je jačalo zahvaljujući uspešnoj praktičnoj saradnji u različitim oblastima. Inicijativa „Pojas i put“, koju je predložio Si, odigrala je značajnu ulogu u podsticanju zajedničkog razvoja i koristi za obe strane.

Smeštena duž drevnog Pomorskog puta svile, Kambodža je bila među prvim zemljama koje su se pridružile saradnji „Pojas i put“. Njeni lideri su učestvovali u sva tri izdanja Foruma za međunarodnu saradnju „Pojas i put“ u Kini poslednjih godina.

Tokom godina, ključni projekti u okviru inicijative „Pojas i put“ bili su plodonosni: Specijalna privredna zona Sihanukvil privukla je preko 200 međunarodnih kompanija i institucija i otvorila 32.000 radnih mesta; prva brza saobraćajnica u Kambodži, brzi put Pnom Pen – Sihanukvil, skratio je vreme putovanja između dva grada sa preko pet sati na manje od dva sata; Međunarodni aerodrom Siem Rep Angkor pomogao je kambodžanskom turizmu da „uzleti“, sa letovima do 17 destinacija uspostavljenim do kraja prošle godine.

{Image5}

„Specijalna privredna zona Sihanukvil, uz druge velike projekte u okviru inicijative ’Pojas i put’, imala je presudnu ulogu u pomaganju Kambodži da ostvari svoj ambiciozni cilj da postane zemlja sa višim srednjim dohotkom do 2030. i nacija sa visokim dohotkom do 2050“, izjavio je Nek Čandarit, direktor Kambodžanskog centra za istraživanje Pomorskog puta svile za 21. vek.

Bilateralna trgovina i privreda su takođe napredovale. Kina je već nekoliko uzastopnih godina najveći strani investitor i trgovinski partner Kambodže. Zvanični podaci pokazuju da se u protekloj deceniji bilateralna trgovina gotovo učetvorostručila. Sporazum o slobodnoj trgovini između Kambodže i Kine i Regionalno sveobuhvatno ekonomsko partnerstvo olakšali su izvoz kambodžanskih proizvoda kao što su pirinač, banane, longani (voće, koje zovu i „zmajevo oko“) i ribe Basa pangasijus na kinesko tržište.

Si se zalaže za temeljan pristup kinesko-kambodžanskoj saradnji. Zato je više puta istakao značaj okvira za bilateralnu saradnju nazvan „Dijamantski heksagon“, koji pokriva šest najznačajnijih oblasti: politiku, proizvodne kapacitete, poljoprivredu, energetiku, bezbednost i međuljudsku razmenu.

Ti napori dali su novi podsticaj izgradnji kambodžansko-kineske zajednice visokog kvaliteta, nivoa i standarda sa zajedničkom budućnošću u novoj eri, što je vizija na koju su se obavezali lideri obe nacije, ocenio je Tong Mengdavid, predavač na Institutu za međunarodne studije i javnu politiku na Kraljevskom univerzitetu u Pnom Penu.

Knjiga koja pruža dragocene uvide

U aprilu 2017. u Kambodži je objavljeno izdanje na kmerskom jeziku prvog toma knjige „Si Đinping: Upravljanje Kinom“, a premijer Hun Sen prisustvovao je promociji knjige.

Prvi put izdata 2014. godine, ova knjiga od 18 poglavlja predstavlja zbirku 79 govora, razgovora, obraćanja, intervjua, uputstava i čestitki Sija u periodu od novembra 2012. do juna 2014. godine. Serija knjiga, koja se sada sastoji od četiri toma, služi kao ključno sredstvo za čitaoce širom sveta da razumeju Sijevu filozofiju upravljanja jednom velikom zemljom kao što je Kina.

Govoreći pred publikom od preko 700 ljudi, Hun Sen je izrazio nadu da će kambodžanski zvaničnici, naučnici i studenti moći da steknu dragocene uvide iz knjige i primene ih u jedinstvenim kambodžanskim uslovima, tako doprinoseći efikasnijem upravljanju.

Čia Munirit, predsednik Kambodžanskog udruženja istraživača kineske evolucije, predvodio je tim prevodilaca. Po njegovim rečima, razvoj Kambodže u prethodnom periodu blisko je povezan sa učenjem na primeru kineskih iskustava i ideja, od kojih se mnoge nalaze u Sijevoj knjizi.

Jedan članak u knjizi posvećen je ublažavanju siromaštva i stvaranju bogatstva u osiromašenim područjima. Pod Sijevim vođstvom, Kina je 2020. godine eliminisala apsolutno siromaštvo. To postignuće omogućilo je Kini da ispuni cilj iskorenjivanja siromaštva iz Agende održivog razvoja 2030 Ujedinjenih nacija deset godina pre roka.

„Kambodžanski zvaničnici posebnu pažnju posvećuju ublažavanju siromaštva i pažljivo prate iskustvo Kine u toj oblasti“, rekao je Munirit.

Prethodnih godina su načinjeni konkretni koraci u saradnji između dve zemlje na smanjenju siromaštva, pri čemu treba istaći stvaranje pokaznih sela za ublažavanje siromaštva. Kineska strana je sa svojim kambodžanskim kolegama podelila korisna iskustva u integraciji moderne poljoprivrede, stručnog usavršavanja i ruralnog razvoja.

{Image6}

Zahvaljujući tim naporima, u selima su izgrađeni betonski putevi, kanali, solarne lampe i postrojenja za čistu vodu. Prema Nacionalnom programskom dokumentu UNDP-a za 2024-2028. objavljenom prošle godine, Kambodža je izvukla 2,8 miliona ljudi – ili 50 odsto svih siromašnih stanovnika – iz siromaštva u poslednjih sedam i po godina.

Si je podržao Kambodžu u potrazi za razvojnim putem koji bi bio u skladu sa njenim jedinstvenim nacionalnim uslovima. Taj princip je bio u središtu dva kineska čuda: brzog ekonomskog rasta i trajne socijalne stabilnosti.

Njegovim ponovljenim predlogom Kina i Kambodža produbljuju saradnju u usklađivanju inicijative „Pojas i put“ sa kambodžanskom „Pentagonalnom strategijom“ nacionalnog razvoja.

Po mišljenju Huna Sena, Si je veliki lider i izuzetna ličnost sposobna da vodi razvoj Kine. „Svaka inicijativa koju je predložio, kao što je inicijativa ’Pojas i put’ koja spaja prošlost i sadašnjost, kao i Globalna razvojna inicijativa i Globalna bezbednosna inicijativa, odražava njegovu dalekosežnu viziju“, rekao je Hun Sen. „Kažite mi, koji još lider poseduje takvu moć predviđanja?“

Autori: novinari agencije Sinhua Čang Juan, Liu Čang (Reporteri agencije Sinhua Vu Čangvei, Sovan Nuon u Pnom Penu i Džang Juan u Pekingu takođe su dali doprinos ovoj priči.)

(Beta, 15.04.2025)

Pročitajte još

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »