Ко је бивши директор Електропривреде Србије Милорад Грчић и за шта се сумњичи
Грчић је приведен у фебруару 2025. због сумње да је у време док је био в. д. директора ЕПС са сарадницима оштетио то јавно предузеће за више од 100 милиона динара. Притвор му укинут 29. априла.
Милорад Грчић, бивши дугогодишњи вршилац дужности директора Електропривреде Србије (ЕПС) и председник београдске општине Обреновац, приведен је 12. фебруара због сумње да је оштетио ЕПС за више од милион евра, саопштило је Више јавно тужилаштво.
Грчић (55) је приведен два дана пошто је председник Александар Вучић најавио борбу против корупције и док се Србијом шире протести на којима се између осталог тражи и одговорност за корупцију у друштву.
Виши суд у Београду 29. априла је укинуо притвор Грчићу.
Из суда је образложено да су у истрази против њега испитани сведоци, што је био једини разлог да му се досад продужава притвор - да не би утицао на неиспитане сведоке, јавио је Тањуг, а пренела Радио-телевизија Србије (РТС).
Поред Грчића, који је функционер владајуће Српске напредне странке (СНС), рано ујутру 12. фебруара приведено је још 14 људи, потврдило је тужилаштво.
Тада је приведен и бизнисмен Александар Папић, наводно у вези са извлачењем новца из ЕПС-а.
Постоји основана сумња да су злоупотребили службени положај и овлашћења у вези са јавним набавкама за ЈП ЕПС и оштетили то предузеће за више од 100 милиона динара и у том износу су себи и другима прибавили противправну имовинску корист, саопштио је тужилац Ненад Стефановић.
Међу фирмама чији су директори и власници ухапшени је и Тим Системс д.о.о. из Београда, која је добијала милионске јавне набавке од ЕПС-а, показују подаци до којих је ББЦ на српском дошао користећи алате за претрагу јавних набавки.
Поједини осумњичени се терете и за давање и примање мита у виду новчаних поклона, које су даље прикривали извршењем кривичног дела прање новца, саопштио је Стефановић.
- Зашто је стала највећа термоелектрана у Србији
- Од првог киловат-сата до струје за пола Србије: Како ради највећа термоелектрана на Балкану
- Прича о угљу, лигниту и загађењу у Србији - све што треба да знате
Бивши директор ЕПС-а био је у средишту енергетске кризе која је погодила Србију у зиму 2021. године, када су на неколико дана престали да раде делови Термоелектране Никола Тесла А, због чега је хиљаде домова остало без струје.
Док су за проблем тада кривили лоше временске услове и квалитет угља, стручњаци за енергетику истицали су да је то само део проблема, и да је до квара дошло јер је поред угља у погоне убацивано и блато.
„Од када се десила хаварија ЕПС је направио губитке од милијарду евра, углавном за увоз скупе струје.
„Он ће наставити да прави губитке и ове зиме и наредне године, јер неће моћи добро да се санирају проблеми који су се акумулирали годинама&qуот;, рекао је Никола Алтипармаков, члан Фискалног савета, на скупу 2022. године.
Фискални савет годинама је у извештајима упозоравао на лоше пословање ЕПС-а.
У време док је била министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић је рекла да су против Грчића тужилаштвима биле поднете три пријаве.
Једна пријава била је поднета Вишем тужилаштву у Београду због тога што је на незаконит начин вршио функцију в. д. директора, а друга пријава је Тужилаштву за организовани криминал, зато што је неистинама и лажима правио панику и направио петочасовни застој у производњи који је коштао 60 милиона динара, рекла је Михајловић 2022. године.
Трећа пријава је била поднета Тужилаштву за организовани криминал за све што се десило у ЕПС-у децембру 2021, због чега је држава била на ивици колапса, рекла је она.
Међутим, пријаве су одбачене, а Михајловић је рекла да њено министарство није обавештено о разлозима.
Ко је Милорад Грчић
Убрзо после хаварије у блоковима Термоелектране Никола Тесла, Вучић је у присуству Грчића и пред камерама поручио: „Људи ће морати да сносе последице&qуот;.
„Не знам шта бих ти рекао, Мићо...
„Очекујем Грчићу и твоју реакцију у складу са тим. Кад год хоћеш - данас, сутра… Ми који обављамо јавни посао можемо да грешимо, али код тако крупних ствари наш степен одговорности мора да буде много виши&qуот;, рекао је тада Вучић.
„Верујем да смо се разумели око личне и сваке друге одговорности&qуот;, поручио је Вучић Грчићу, на шта је тадашњи директор ЕПС-а одговорио: „Јасно ми је и разумео сам&qуот;.
Месец дана после колапса система, поднео је оставку пошто је на челу ЕПС-а провео скоро шест година и то у статус вршиоца дужности.
Некадашњи власник печењаре Фантазија, запаженији политички пут почиње 2008. године као носилац листе Удружење грађана 'Милорад Грчић' на локалним изборима у Обреновцу у коалцији са Демократском странком
Две године касније придружује се Српској напредној странци (СНС) и као њен кадар октобра 2012. постављен је за вршиоца дужности Рударског басена Колубара.
На тој функцији био је до децембра 2015, када је постао директор канцеларије за друштвено одговорно пословање у Електропривреди Србије.
Влада Србије поставила га је 15. марта 2016. за вршиоца дужности директора ЕПС-а, до завршетка конкурса за избор директора тог предузећа.
Грчић је „незаконито&qуот; именован за вршиоца дужности 2016. године јер није испуњавао услов од пет година искуства на пословима за које се захтева високо образовање, будући да је дипломирао на факултету Едуцонс из Сремске Каменице у априлу 2012. године, рекао је Златко Минић из организације Транспарентности Србија за Истиномер 2021.
После неколико хаварија у ЕПС-у поднео је оставку на функцију 12. јануара 2022, а два дана касније Влада Србије га је и званично разрешила дужности в. д. директора Електропривреде Србије.
Крајем априла 2022. потврђено је да је Грчић споразумно прекинуо радни однос у ЕПС.
Док је био директор ЕПС-а, 2017. године, Српска православна црква доделила је Грчићу највише одликовање - орден Светог Саве, како је образложено, због заслуга у обнови храма Свете Петке код Лазаревца.
Раније је од епископа ваљевског Милутина добио орден Светог Николаја за „изузетан допринос у обнављању манастира Пустиња у Јабланичкој клисури&qуот;.
После одласка из ЕПС-а наставља се његова политичка каријера - крајем децембра 2022. изабран је за председника Општинског одбора СНС у Обреновцу, био је помоћник тадашњем председнику Општине Мирославу Чучковићу.
У јулу 2024. године, Грчић је изабран за председника Општине Обреновац.
За себе наводи да је по образовању економиста.
Приватни факултет у Сремској Каменици, на коме је, како је рекао, завршио основне студије није доставио порталу Истиномер примерак Грчићевог дипломског рада.
Члан је Управног одбора Привредне коморе Београда.
- Корупција у Србији: Најлошија позиција од 2012. године, извештај Транспарентности
- О надстрешници и каменолому: Може ли корупција да убија и како
- Досије „Пандора папири&qуот;: Испливали папири о 24 стана у Бугарској, Мали и даље негира да је власник
Ко је Александар Папић?
За Александра Папића медији наводе и да је кум бившег министра полиције Небојше Стефановића, али и некадашњи сувласник таблоида Објектив, чији је штампано издање угашено 2022. године.
О његовим пословима званичне институције нису се до сада оглашавале, али су истраживачки медији тврдили да је био у средишту више контроверзних куповина.
БИРН је писао да је Александар Папић у име министра полиције Небојше Стефановића био умешан у контроверзну куповину београдског хотела Шумадија.
Био је и власник фирме Алкантара која је 2015. године купила један од најпознатијих хотела у Врњачкој Бањи - Славију, на јавној лицитацији по наводно вишеструко умањеној цени, како је писао БИРН.
Иако медији наводе да су били пријатељи, Стефановић и Папић су се нашли у отвореном сукобу 2021. године, непосредно после хапшења криминалне групе Вељка Беливука, оптужене за низ сурових убистава, отмица, диловање дрогом.
Небојша Стефановић је тада рекао да га за везе са Беливуком оптужују људи који желе да прикрију сопствене везе са овом криминалном организацијом.
Извор тих оптужби били су београдски бизнисмен Александар Папиц́, Тони Апостоловиц́, власник и директор компаније Тим Системс, и бивши начелник Управе криминалистичке полиције Београд Илија Милачиц́, рекао је Стефановић октобра 2021.
Фирма Тим Системс, о којој је Стефановић говорио, поменута је у саопштењу Тужилаштва због сумњи за више кривичних дела повезаних са некадашњим врхом ЕПС-а.
Тим Системс је добио 32 тендера укупне вредности 816 милиона динара, од 2016. до 2021. године, показују подаци до којих је ББЦ на српском дошао користећи алате за претрагу јавних набавки.
Фирма је склапала уговоре са различитим државним установама за послове повезане са информационим технологијама.
Више од половине вредности јавних набавки ово предузеће, које је у стечају од 2023, добило је од Електропривреде Србије, а око петине од Про Тент д.о.о. Обреновац.
Највреднији уговор, од 120 милиона динара, Тим Системс је склопио са ЕПС-ом, за посао под називом „надоградња система за управљање перформансама дата центра&qуот;.
Више од 100 милиона добијено је од ЕПС-а и за набавку антивирусног софтвера.
Међу институцијама које су склапале уговоре са овом фирмом налазе се и београдска комунална предузећа, попут Водовода и Инфостана, Министарство трговине, Национална корпорација за осигурање стамбених кредита, болница Драгиша Мишовић.
Иако није у његовој надлежности, Александар Вучић, председник Србије, годинама најављује „жестоки обрачун са корупцијом&qуот;, што је поновио и у јануару.
Исто је поновио и у телевизијском интервјуу 10. фебруара, тврдећи да ће „хапшења почети већ од среде, 12. фебруара&qуот; и да ће „међу њима бити звучна имена из света политике и бизниса&qуот;.
Док надлежни говоре о плановима да се обрачунају са корупцијом и крађама, Србија је осму годину заредом наставила пад на листама међународних организација које бележе перцепцију корупције у јавном сектору.
У последњем извештају Транспаренси интернешнел, Србија је са индексом од 35 поена, заузела 105. место од 180 рангираних земаља за 2024. годину, што је најлошији пласман од 2012.
Србијом се шире протести на којима се тражи одговорност за пад надстрешнице на реконструисаној Железничкој станици у Новом Саду када је погинуло 15, а тешко повређено двоје људи.
Многи од оних који су на улицама сматрају да је управо корупција у реконструкцији железничке станице у Новом Саду довела до трагедије.
- Владајућа коалиција у Србији одбила предлог опозиције о забрани копања литијума
- Обновљива енергија у Србији: Много планирано, нешто започето, циљ далеко
- Реверзибилне хидроелектране на Балкану: Чувари енергије и кључ преласка на обновљиве изворе
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу.
Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 04.29.2025)
