ZLF pozvao na protest ispred Vlade: Solidarno do pravednog društva i dostojanstvenog života

"Srbija je danas zemlja sa najvećim ekonomskim i društvenim nejednakostima u Evropi. Zemlja u kojoj se sistemski krše standardi zaštite i bezbednosti na radu, dodatno pogoršavaju uslovi rada, a u kojoj plata ne osigurava pravo na dostojanstven život radnika i radnica", navela je ta stranka u saopštenju.
Ekonomska nejednakost, prema njihovim rečima, razara srpsko društvo, dodajući da polovina zaposlenih u Srbiji, oko 1,2 miliona ljudi, prima platu do 80.000 dinara, "koja je nedovoljna da obezbedi prosečnu potrošačku korpu od 106 hiljada dinara".
"Za sve druge potrepštine, kao što su kupovina ili popravka bele tehnike ili porodično putovanje, većina građana mora da se zadužuje kod banaka", piše u saopštenju.
Dodali su da je prošle godine 59 radnika i radnica poginulo na radu usled smrtonosnih povreda, dok se svakog dana na radnom mestu u Srbiji teže povredi najmanje troje radnika "jer su uslovi rada ispod standarda, a država sistemski zanemaruje poštovanje pravila zaštite i bezbednosti na radu, izlazeći u susret vlasnicima kapitala".
"Podsećamo da je prošle godine, u maju, na snagu stupio Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu koji bi trebalo da obezbedi bolje uslove rada i zaštitu za sve zaposlene u Srbiji. Međutim, brojke pokazuju da mere koje su do sada preduzete nisu dovoljne i da su potrebne hitne akcije kako bi se obezbedila adekvatna zaštita radnika. Ukoliko želimo da zaustavimo crnu statistiku radničkih prava, naša borba mora biti zajednička", dodao je ZLF.
Pravo na štrajk, kako su dodali, u punom obimu je nedostupno mnogim kategorijama radnika, a na primeru prosvetnih radnika moglo se videti da država "zloupotrebljava obavezu održavanja minimuma procesa rada kako bi ih zastrašila da obustave štrajk".
"Institucije će početi da rade svoj posao tek kada razvlastimo režim koji ih je sistemski obesmislio. Do tada, one pod pritiskom interesnih grupa, ostaju nemoćne da zaštite osnovna prava, pa čak i živote običnih ljudi, radnika i radnica. Još od samih početaka ZLF se na ulici i u Narodnoj skupštini bori za pravedno društvo u kojem možemo da priuštimo pristojno stanovanje, lečenje, školovanje i da živimo dostojanstveno od sopstvenog rada", dodaje se.
(Beta, 01.05.2025)