UN proglasile 2025. godinom očuvanja glečera: Evo kako da ih bezbedno posetite
Uz glečere koji nestaju alarmantnom brzinom, 2025. je proglašena Godinom međunarodnog očuvanja glečera. Evo kako i gde možete da vidite neki pre nego što bude kasno.

Jednog izuzetno toplog julskog dana 2022. godine, licencirani planinski vodič Andrea Milani napravio je pauzu za ručak tokom planinarenje blizu vrha Paso Fedaia u italijanskim Dolomitima.
Dok je jeo picu sa dvojicom prijatelja, iznad njih su počeli da kruže helikopteri, a sirene ambulantnih kola su zavijale u daljini.
Ogroman komad (80 metara širok i 25 metara visok) upravo se odlomio s obližnjeg glečera Marmolade, pokrenuvši lavinu leda, snega i krša.
Milanijeva dvojica prijatelja, koji su se spustili sa vrha nekoliko sati pre nego što su se sreli s njim, imala su sreće: 11 planinara tragično je poginulo toga dana.
„Danas više nego ikad pre, klimatske promene čine putovanje na glečere opasnim. Rast temperature znači da sneg koji prekriva pukotine i serake postaje manje pouzdan, povećavajući rizik od skrivenih opasnosti", kaže Milani, koji bezbedno predvodi planinare, skijaše, motocikliste i šetače preko Severne Italije u turama po Dolomitima.
- Izgubljeni svetovi koji niču iz glečera
- Najveći ledeni breg na svetu nasukao se na udaljeno britansko ostrvo
- Otopljeni glečeri mogli bi da oslobode tone bakterija
Realnost je da bi jedna trećina glečera mogla da nestane u klimatskim promenama do 2050. godine – a za Marmoladu je to čak do 2040. godine.
Zbog toga su Ujedinjene nacije 2025. proglasile Međunarodnom godinom očuvanja glečera.
Takođe su proglasile 21. mart 2025. godine prvim Svetskim danom glečera u partnerstvu sa Uneskom i Svetskom meteorološkom organizacijom.
Cilj ovih inicijativa je da mobilišu vlade i organizacije da smanje emisiju gasova efekta staklene bašte i primene strategije prilagođavanja klimatskim promenama kako bi zaštitili 200.000 glečera na planeti dok se Zemlja zagreva brže nego ikada pre.
„Širom sveta, klimatske promene, koje je izazvao čovek, otopile su toliko mnogo leda sa glečera da je otopljena voda povećala nivo mora za osam centimetara od 1900. godine", kaže Patrik Gonzales, bivši glavni naučnik za klimatske promene iz američke Službe za nacionalne parkove, i zamenik direktora za klimu i biodiverzitet Kancelarije za naučnu i tehnološku politiku Bele kuće.
Nažalost, scene kao što je ona na Marmoladi iznova se dešavaju širom planete.
U protekle dve decenije, bolivijski glečer Čakaltaja, star 18.000 godina, nekada najviše skijaško odmaralište na svetu, potpuno se otopio.
Italija i Švajcarska su bile prisiljene da prekroje zajedničke granice u jesen prošle godine zbog topljenja Materhorna u Zermatu.
A u slučaju glečera Mjuira, u Nacionalnom parku Zaliv glečera na Aljasci, klimatske promene su otopile sloj leda visok kao kula jedan njujorškog Svetskog trgovinskog centra.
Ove sporo krećuće, brzo povlačeće guste mase leda, snega i stena, koje su se nakupile u planinama tokom vekova na svakom kontinentu sem Australiji, očigledan su dokaz da klimatske promene koje je izazvao čovek postoje.
Kad bi se svi glečeri otopili danas, nivo mora bi porastao za pola metra, poplavivši čitave gradove, uništivši ekosisteme i lišivši dve milijarde ljudi pijaće vode.
Ali putnici i dalje mogu da posete glečere kao što su Marmolada bezbedno - moraju samo da znaju kako.
Štaviše, istraživanja pokazuju da kad vidimo glečer u prirodi, to može da nas navede da štitimo planetu.
Glečeri su sada simbol krhkosti, koji nas podsećaju kako, preko prostih isplativih rešenja kao što su pešačenje, vožnja bicikla i kupovina solarne i energije vetra, možemo da pomognemo u zauzdavanju globalnog zagrevanja.
Iako je 91 odsto glečera na Antarktiku, mnogi mogu da se pronađu i u dostupnijim delovima sveta, i zato posetite neki; lakše je nego ikada, samo se starajte da pristupate čitavom poduhvatu s oprezom.
Ledeno polje Vapta, Britanska Kolumbija, Kanada
Planinari, skijaši i ljubitelji prirode iz čitavog sveta okupljaju se na kanadskim Stenovitim planina zbog neodoljivo visokog alpskog terena, u koji spada i ledeno polje Kolumbija.
Obavijajući veličanstvene nacionalne parkove Banf i Džasper na Kontinentalnom razvođu, to je sve što je ostalo od ledena mase koja je nekada okruživala većinu zapadnih kanadskih planina.
Povezite se vozom Ajs eksplorer do glečera Atabaska da biste se prošetali po Nebeskom svodu ledenog polja Kolumbija sa staklenom podom i velelepnim pogledom na vodopade, koji dolaze od glečera iz doline Sanvapta, i na slavne divokoze sa Osmatračnica glečera duž litica.
Ako ste dovoljno hrabri da se popnete na glečer, pođite sa iskusnim vodičem Avantura na planini Jamnuska.
Saznaćete stvari o dinamici glečera, pronalaženju ruta i upravljanju rizicima na jednom od najvećih ledenih polja u Severnoj Americi.
To je avantura koja traži poštovanje i pripremu, kaže planinski vodič Jamnuske Džesi de Montinji.
„Primarna opasnost su pukotine - duboke, često skrivene u ledu i teško ih je pronaći, naročito kad su prekrivene snegom", kaže De Montinji.
„Vremenski uslovi mogu brzo da se promene, stvarajući belilo koje otežava navigaciju. Odgovarajući konopci, tehnike putovanja po glečeru i znanje o spasavanju iz pukotina ključni su za smanjivanje rizika u ovim okruženjima."
- Matematikom protiv klimatskih promena: Rešenje naroda na Himalajima
- Opasnost sa Himalaja koju niko ne prati
- Koliko se brzo tope glečeri na Himalajima
Mendenhol, Aljaska
Mendenhol je jedan od više od 100.000 glečera u, odgovarajuće nazvanoj, „Državi glečera".
U Nacionalnoj šumi Tongas, 19 kilometara od Džunoa duž granice sa Kanadom na jugoistoku Aljaske, nalazi se ledeno polje Džuno.
To je takođe jedan od retkih aljaskanskih glečera do kojih može da se stigne kolima ili autobusom.
Pošto se obilato topio poslednjih godina, umesto da se pridružite turi helikopterom (što je značajan izvor emisije ugljen dioksida), obiđite ga kajakom sa Kajakaškim avanturama Mendehol.
(Ledene pećine glečera nisu više bezbedne za ulazak.)
Zaključno sa 13. martom, većina šumara i pripadnika osoblja Šumarske službe su otpušteni zbog federalne štednje, uprkos tome što turistička sezona počinje već u aprilu.
U međuvremenu, ledeno polje Džuno se otapa pet puta brže nego osamdesetih godina prošlog veka.
Marmolada, italijanski Dolomiti
Vredi izboriti se sa strahom od visine radi „Kraljice Dolomita", locirane u okviru 12 međusobno povezanih Dolomitskih superskijaških odmarališta u Severnoj Italiji.
Popnite se žičarom i, bilo da se spustite nazad istim putem ili skijama niz glečer, napravite stanku u najvišem evropskom muzeju da biste čuli nešto o tunelima iz Prvog svetskog rata, koje su prokopali austrougarski vojnici, koji su živeli tamo mesecima u njihovom glečerskom Ledenom gradu.
Ako se odvažite na planinarenje ili alpinizam, vodite računa da unajmite vodiča.
Milani uvek govori turističkim grupama na Dolomitima da budu oprezni i da obraćaju pažnju na okruženje.
„Suština planinarenja po glečerima nije samo u veštini; važna je priprema, iskustvo i poštovanje okruženja", kaže on.
Njegov savet?
Udaljite se od sledećeg planinara (za osam do 12 metara), koji se penje uz konopac ujednačenim ritmom, i izbegavajte nagle pokrete koji bi mogli da vas izbace iz ravnoteže.
Proveravajte mapu i vremenske uslove (što hladnije, to bolje) i, najvažnije od svega, pratite prognoze lavina.
Nosite odgovarajuću opremu, spakujte pribor za samospasavanje, GPS, kompas, altimetar i radio ili satelitski telefon.
I ne izlazite iz kuće a da niste prošli kurs iz prve pomoći.
„Pukotine na glečeru umeju da budu nezgodne, skrivajući se ispod tankih slojeva snega, tako da je ključno znati kako da ih prepoznate i testirate", dodaje on.
„Ako prelazite snežni most [luk formiran od snega preko pukotine], prvo proverite da li je stabilan pre nego što koraknete na njega. I ne zaboravimo serake i zone lavine – ne zadržavajte se ispod njih duže nego što je neophodno."
Mer de Glas, Francuska
Postalo je lakše posetiti Šamonijev Mer de Glas (poznat i kao Montenvers), tek drugi po veličini na Alpima, posle švajcarskog glečera Aleč.
Postalo je teže posetiti ovaj svetlucavi glečer ledene vode, koji emituje plavu i apsorbuje sve druge boje, pošto je počeo da gubi šest metara debljine godišnje.
Od prošle godine, međutim, posetioci mogu da vide Mer de Glas i preko nove gondole sa panoramske platforme visoke 1.913 metara.
Na licu mesta postoji restoran, kafić, muzej i čak i ledena pećina kroz koju posetioci i dalje mogu da prođu – prvobitno izdubljena u glečeru 1992. godine od vodiča za visoke planine i sada ponovo prokopavana svakog leta zato što su, poput ledenih santi, glečeri u stalnom pokretu, sada više nego ikad.
Stignite do gondole vozom kroz planine iz gradskog centra Šamonija.
- Džinovi vredni više milijardi dolara koji se otapaju
- Glečeri u svetu se ubrzano tope
- Glečeri u Švajcarskoj izgubili desetinu zapremine za samo dve godine
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 05.02.2025)
