УН прогласиле 2025. годином очувања глечера: Ево како да их безбедно посетите
Уз глечере који нестају алармантном брзином, 2025. је проглашена Годином међународног очувања глечера. Ево како и где можете да видите неки пре него што буде касно.

Једног изузетно топлог јулског дана 2022. године, лиценцирани планински водич Андреа Милани направио је паузу за ручак током планинарење близу врха Пасо Федаиа у италијанским Доломитима.
Док је јео пицу са двојицом пријатеља, изнад њих су почели да круже хеликоптери, а сирене амбулантних кола су завијале у даљини.
Огроман комад (80 метара широк и 25 метара висок) управо се одломио с оближњег глечера Мармоладе, покренувши лавину леда, снега и крша.
Миланијева двојица пријатеља, који су се спустили са врха неколико сати пре него што су се срели с њим, имала су среће: 11 планинара трагично је погинуло тога дана.
„Данас више него икад пре, климатске промене чине путовање на глечере опасним. Раст температуре значи да снег који прекрива пукотине и сераке постаје мање поуздан, повећавајући ризик од скривених опасности&qуот;, каже Милани, који безбедно предводи планинаре, скијаше, мотоциклисте и шетаче преко Северне Италије у турама по Доломитима.
- Изгубљени светови који ничу из глечера
- Највец́и ледени брег на свету насукао се на удаљено британско острво
- Отопљени глечери могли би да ослободе тоне бактерија
Реалност је да би једна трећина глечера могла да нестане у климатским променама до 2050. године – а за Мармоладу је то чак до 2040. године.
Због тога су Уједињене нације 2025. прогласиле Међународном годином очувања глечера.
Такође су прогласиле 21. март 2025. године првим Светским даном глечера у партнерству са Унеском и Светском метеоролошком организацијом.
Циљ ових иницијатива је да мобилишу владе и организације да смање емисију гасова ефекта стаклене баште и примене стратегије прилагођавања климатским променама како би заштитили 200.000 глечера на планети док се Земља загрева брже него икада пре.
„Широм света, климатске промене, које је изазвао човек, отопиле су толико много леда са глечера да је отопљена вода повећала ниво мора за осам центиметара од 1900. године&qуот;, каже Патрик Гонзалес, бивши главни научник за климатске промене из америчке Службе за националне паркове, и заменик директора за климу и биодиверзитет Канцеларије за научну и технолошку политику Беле куће.
Нажалост, сцене као што је она на Мармолади изнова се дешавају широм планете.
У протекле две деценије, боливијски глечер Чакалтаја, стар 18.000 година, некада највише скијашко одмаралиште на свету, потпуно се отопио.
Италија и Швајцарска су биле присиљене да прекроје заједничке границе у јесен прошле године због топљења Матерхорна у Зермату.
А у случају глечера Мјуира, у Националном парку Залив глечера на Аљасци, климатске промене су отопиле слој леда висок као кула један њујоршког Светског трговинског центра.
Ове споро крећуће, брзо повлачеће густе масе леда, снега и стена, које су се накупиле у планинама током векова на сваком континенту сем Аустралији, очигледан су доказ да климатске промене које је изазвао човек постоје.
Кад би се сви глечери отопили данас, ниво мора би порастао за пола метра, поплавивши читаве градове, уништивши екосистеме и лишивши две милијарде људи пијаће воде.
Али путници и даље могу да посете глечере као што су Мармолада безбедно - морају само да знају како.
Штавише, истраживања показују да кад видимо глечер у природи, то може да нас наведе да штитимо планету.
Глечери су сада симбол крхкости, који нас подсећају како, преко простих исплативих решења као што су пешачење, вожња бицикла и куповина соларне и енергије ветра, можемо да помогнемо у зауздавању глобалног загревања.
Иако је 91 одсто глечера на Антарктику, многи могу да се пронађу и у доступнијим деловима света, и зато посетите неки; лакше је него икада, само се старајте да приступате читавом подухвату с опрезом.
Ледено поље Вапта, Британска Колумбија, Канада
Планинари, скијаши и љубитељи природе из читавог света окупљају се на канадским Стеновитим планина због неодољиво високог алпског терена, у који спада и ледено поље Колумбија.
Обавијајући величанствене националне паркове Банф и Џаспер на Континенталном развођу, то је све што је остало од ледена масе која је некада окруживала већину западних канадских планина.
Повезите се возом Ајс експлорер до глечера Атабаска да бисте се прошетали по Небеском своду леденог поља Колумбија са стакленом подом и велелепним погледом на водопаде, који долазе од глечера из долине Санвапта, и на славне дивокозе са Осматрачница глечера дуж литица.
Ако сте довољно храбри да се попнете на глечер, пођите са искусним водичем Авантура на планини Јамнуска.
Сазнаћете ствари о динамици глечера, проналажењу рута и управљању ризицима на једном од највећих ледених поља у Северној Америци.
То је авантура која тражи поштовање и припрему, каже планински водич Јамнуске Џеси де Монтињи.
„Примарна опасност су пукотине - дубоке, често скривене у леду и тешко их је пронаћи, нарочито кад су прекривене снегом&qуот;, каже Де Монтињи.
„Временски услови могу брзо да се промене, стварајући белило које отежава навигацију. Одговарајући конопци, технике путовања по глечеру и знање о спасавању из пукотина кључни су за смањивање ризика у овим окружењима.&qуот;
- Математиком против климатских промена: Решење народа на Хималајима
- Опасност са Хималаја коју нико не прати
- Колико се брзо топе глечери на Хималајима
Менденхол, Аљаска
Менденхол је један од више од 100.000 глечера у, одговарајуће названој, „Држави глечера&qуот;.
У Националној шуми Тонгас, 19 километара од Џуноа дуж границе са Канадом на југоистоку Аљаске, налази се ледено поље Џуно.
То је такође један од ретких аљасканских глечера до којих може да се стигне колима или аутобусом.
Пошто се обилато топио последњих година, уместо да се придружите тури хеликоптером (што је значајан извор емисије угљен диоксида), обиђите га кајаком са Кајакашким авантурама Мендехол.
(Ледене пећине глечера нису више безбедне за улазак.)
Закључно са 13. мартом, већина шумара и припадника особља Шумарске службе су отпуштени због федералне штедње, упркос томе што туристичка сезона почиње већ у априлу.
У међувремену, ледено поље Џуно се отапа пет пута брже него осамдесетих година прошлог века.
Мармолада, италијански Доломити
Вреди изборити се са страхом од висине ради „Краљице Доломита&qуот;, лоциране у оквиру 12 међусобно повезаних Доломитских суперскијашких одмаралишта у Северној Италији.
Попните се жичаром и, било да се спустите назад истим путем или скијама низ глечер, направите станку у највишем европском музеју да бисте чули нешто о тунелима из Првог светског рата, које су прокопали аустроугарски војници, који су живели тамо месецима у њиховом глечерском Леденом граду.
Ако се одважите на планинарење или алпинизам, водите рачуна да унајмите водича.
Милани увек говори туристичким групама на Доломитима да буду опрезни и да обраћају пажњу на окружење.
„Суштина планинарења по глечерима није само у вештини; важна је припрема, искуство и поштовање окружења&qуот;, каже он.
Његов савет?
Удаљите се од следећег планинара (за осам до 12 метара), који се пење уз конопац уједначеним ритмом, и избегавајте нагле покрете који би могли да вас избаце из равнотеже.
Проверавајте мапу и временске услове (што хладније, то боље) и, најважније од свега, пратите прогнозе лавина.
Носите одговарајућу опрему, спакујте прибор за самоспасавање, ГПС, компас, алтиметар и радио или сателитски телефон.
И не излазите из куће а да нисте прошли курс из прве помоћи.
„Пукотине на глечеру умеју да буду незгодне, скривајући се испод танких слојева снега, тако да је кључно знати како да их препознате и тестирате&qуот;, додаје он.
„Ако прелазите снежни мост [лук формиран од снега преко пукотине], прво проверите да ли је стабилан пре него што коракнете на њега. И не заборавимо сераке и зоне лавине – не задржавајте се испод њих дуже него што је неопходно.&qуот;
Мер де Глас, Француска
Постало је лакше посетити Шамонијев Мер де Глас (познат и као Монтенверс), тек други по величини на Алпима, после швајцарског глечера Алеч.
Постало је теже посетити овај светлуцави глечер ледене воде, који емитује плаву и апсорбује све друге боје, пошто је почео да губи шест метара дебљине годишње.
Од прошле године, међутим, посетиоци могу да виде Мер де Глас и преко нове гондоле са панорамске платформе високе 1.913 метара.
На лицу места постоји ресторан, кафић, музеј и чак и ледена пећина кроз коју посетиоци и даље могу да прођу – првобитно издубљена у глечеру 1992. године од водича за високе планине и сада поново прокопавана сваког лета зато што су, попут ледених санти, глечери у сталном покрету, сада више него икад.
Стигните до гондоле возом кроз планине из градског центра Шамонија.
- Џинови вредни више милијарди долара који се отапају
- Глечери у свету се убрзано топе
- Глечери у Швајцарској изгубили десетину запремине за само две године
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 05.02.2025)
