Stanković (Novi DSS) za Betu: Bez strogog kažnjavanja desiće nam se neki novi Vučić

Nova Demokratska stranka Srbije (Novi DSS), koja priprema zakon o lustraciji, smatra da su sadašnja događanja u Srbiji najozbiljnija opomena zbog propuštene prilike da se takav postupak sprovede posle promene vlasti pre četvrt veka, iako je to tada obećavano, pa ako se to ne uradi ni naredni put desiće se "neki novi Vučić".
"Ova država i narod ne bi mogli da ozdrave i za par godina, opet bismo imali, ohrabrenog odsustvom odgovornosti, nekog novog Vučića, koji bi nam ponovo oteo 10 ili 15 godina života", rekao je u razgovoru za Betu član Predsedništva Novog DSS, profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Miloš Stanković, koji radi na ovom zakonu.
Prema njegovim rečima, zakon, čija izrada je javnosti kratko pomenuta na jednom od ranijih sastanaka Glavnog odbora stranke, predviđa "veoma stroge sankcije", a ne piše se ni u kakvom "revolucionarom zanosu poput onog s kraja 1944. godine u Srbiji jer smo mi isključivo za vladavinu prava i pravnu državu".
"Građani su željni pravde i odgovornosti. Zakoni ne važe retroaktivno, ali neće biti zastarelosti niti oproštaja za teška krivična dela vršena u produženom trajanju - poput izdaje Kosova i Metohije, rasprodaje u bescenje prirodnih resursa ove države, korupcijom i nepotizmom stečenog bogatstva i nezasluženih društvenih privilegija, diskriminacije političkih neistomišljenika, masovnih kršenja ljudskih prava, krađe izbora", istakao je Stanković.
Na konstataciju da je sa vrha Novog DSS poručeno da predsednik države mora da odgovara krivično, rekao je da kao profesor Pravnog fakulteta "teško može da zamisli da bi Aleksandar Vučić, koji je lično u više navrata izjavio da sprovodi francusko-nemački sporazum i Ohridski aneks, mogao da izbegne odgovornost za krivična dela protiv ustavnog uređena i bezbednosti Srbije".
Stanković je rekao da su ovim zakonom o lustraciji predviđene veoma stroge kazne ali, kako je objasnio, srazmerne protivpravnosti i šteti nastaloj zloupotrebama javnih resursa i javnih funkcija, pa je neophodno da se deluje "ne samo reaktivno, već i preventivno, da nam se tako nešto više nikada ne bi ponovilo, ko god bio na vlasti".
Kako je naveo, zakon predviđa "oduzimanje nezakonito stečene imovine, zabranu rada političkog subjekta, zatvor, objavljivanje izrečene mere u 'Službenom glasniku Republike Srbije'", naglasivši da će one moći da se izreknu nezavisno ili kumulativno sa sankcijama na osnovu drugih sprovedenih postupaka.
Na pitanje da li to znači da bi postojala mogućnost da se sem kažnjavanja pojedinaca zabrane stranke, ukazao je da "tako nešto proističe već iz odredaba postojećeg zakonodavstva".
"Ali, razume se, moraju da budu sankcionisani svi nosioci političkih, stranačkih funkcija kojima su te funkcije poslužile kao sredstvo da nezakonito dođu do javnih funkcija ili da se na njima zadrže ili da pomoću njih sebi, sopstvenim interesima i interesima povezanih lica podrede ili zloupotrebe javne resurse", naveo je Stanković.
Kako je dodao, "isto važi i za medije koji su kao nosioci nacionalnih i gradskih frekvencija, koristili ove frekvencije, mada su opšte i javno dobro, suprotno elementarnim pravilima sopstvene profesije ne bi li kod građana stvarali pogrešnu sliku zarad favorizovanja političkih stranaka ili pojedinih nosilaca javnih funkcija".
Na pitanje da li bi se tako ulazilo u političku procenu medija sa mogućnošću da neki budu zabranjeni, a sem toga postoje novinarska udružena i tela koja reaguju na dešavanja u informativnoj oblasti, Stefanović naglašava da je "svaki kritički komentar, makar sa njim bili nesaglasni, dobro došao".
"Međutim, selektivno izveštavanje i prećutkivanje istine zarad ličnog bogaćenja i duhovnog trovanja nacije, širenja primitivizma, nasilja i prostakluka je nešto sasvim drugo. Ali, o svemu tome, a vodeći računa o složenosti svih pomenutih pitanja i dilema, odlučivao bi sud i to je garancija da se ovakvi postupci ne bi sveli na revanšizam i na politikanstvo, već na zadovoljenje zakonitosti i pravičnosti", naglasio je Stanković.
Na konstataciju da je neophodno da ode sadašnja vlast kako bi se primenio zakon na kojem radi Novi DSS, Stanković je ubeđen da "uopšte više nije pitanje da li će doći do njene promene".
"Srpska napredna stranka uveliko vlada nasiljem, pritiscima i ucenama, više se i ne trudi da to prikrije. Odgovor na takvo ponašanje, najslikovitije oličeno u prizorima Ćacilenda, iskazan je nepristajanjem naroda da živi u strahu, bezakonju, izložen poniženjima", rekao je Stanković.
Na pitanje o odnosu vlasti prema akademskoj zajednici, odgovorio je da su očigledni napadi na nju i Univerzitet, pri čemu sa njenog vrha "svakodnevno slušamo da su profesori neradnici, teroristi i izdajnici".
Kako objašnjava, vlast "pokušava da fakultete svede na organizacije udruženog rada, a nastavnike i saradnike na ponižene i zaplašene individue bez prava na slobodu mišljenja i stvaranja, želeći da spreči svaku kritiku", što bi, "dubinski uništilo naše društvo".
"Ne treba očekivati da poštovanje prema znanju, učenju i promišljanju iskaže ista ona vlast koja se ne libi da među svoje istaknute pojedince bira ljude ne samo sa spornim doktoratima i fakultetskim diplomama, već i sa upitnim diplomama o završenim srednjim školama", naglasio je Stanković, navodeći da je akademskoj zajednici potrebna pomoć celog društva u odupiranju pritiscima.
(Beta, 02.05.2025)