AFP: Studenti u Srbiji zatražili prevremene parlamentarne izbore

Studenti koji predvode šestomesečne proteste protiv korupcije u Srbiji posle nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu na severu zemlje, pozvali su u ponedeljak na prevremene parlamentarne izbore, javila je agencija Frans pres.
Prvog novembra, betonska nadstrešnica ove nedavno renovirane stanice se srušila. U toj nesreći je stradalo 16 ljudi, među kojima dvoje dece.
Demonstracije su brzo porasle i pretvorile su se u najveće proteste protiv sistema i korupcije od 1990-ih. Predvode ih studenti koji su mesecima blokirali univerzitete.
"Primećujemo da su koreni korupcije u vladi previše duboko prodrli u državne institucije, sprečavajući ih da samostalno obavljaju svoje dužnosti", naveli su studenti koji protestuju u saopštenju objavljenom na Instagramu.
Studenti govore o ključnom trenutku u modernoj istoriji zemlje.
"Kao društvena grupa koja uživa najveće javno poverenje, preduzimamo odlučan korak, zahtevajući neposredno raspuštanje Narodne skupštine i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora", navodi se u saopštenju.
"Demokratija je pravi način za rešavanje političke krize ovih razmera", rekli su studenti pozivajući građane da podrže izbornu listu koju su, kako kažu, sastavili, ne precizirajući njen sastav, iako su se kontinuirano distancirali od političkih stranaka.
Zatim je emitovan poziv sa haštagom #novafazaborbe (nova faza borbe).
Kako bi se obeležila šestomesečna godišnjica tragedije, koja se poklopila sa 1. majem u četvrtak, poziv studenata na okupljanje u Beogradu ponovili su glavni sindikati koji su se angažovali u retkoj zajedničkoj akciji.
Na poslednjim parlamentarnim izborima u decembru 2023. godine pobedila je vladajuća nacionalistička stranka, usred optužbi za prevaru koje je predsednik Aleksandar Vučić odbacio, prenela je agencija Frans pres.
Opozicija, ujedinjena pod zastavom "Srbija protiv nasilja", osvojila je 23,5 odsto glasova.
Zahtev studenata za izbore u ponedeljak dolazi pored postojećih zahteva - krivično gonjenje odgovornih za nesreću u Novom Sadu, odustajanje od optužbi protiv studenata uhapšenih tokom blokada i zahtevi za donošenje zakona o pravu na štrajk.
Pritisak koji su vršili gotovo svakodnevni protesti širom te balkanske zemlje doveo je do ostavke premijera Miloša Vučevića i pada njegove vlade.
Nova vlada je formirana sredinom aprila.
(Beta, 06.05.2025)