Pred izbore u Albaniji Trampov čarobnjak za komunikacije radi na svrgavanju premijera Rame

Beta pre 7 sati

Strateg koji je 2024. godine vodio predizbornu kampanju predsednika SAD Donalda Trampa, pomaže glavnoj opozicionoj stranci u Albaniji da na parlamentarnim izborima u nedelju postigne neočekivanu "renesansu" i svrgne vladajuće socijaliste premijera Edija Rame, piše danas briselski portal Politiko.

Kris LaČivita, strateg američkih republikanaca koji je doneo "političko vaskrsenje Donalda Trampa 2024. godine", piše portal, pomaže konzervativnoj Demokratskoj partiji Albanije, čiji se lider Sali Beriša "nada svom političkom oporavku od optužbi za korupciju".

Pobeda Beriše bi okončala 12 godina vladavine Raminih socijalista, tokom koje je "postao socijalistički teškaš i drži Albaniju u svom zatočeništvu više od dve decenije, prvo kao gradonačelnik Tirane, a zatim kao premijer, što su međunarodni posmatrači opisali kao period u kojem je jedna stranka zarobila državu", piše Politiko.

Berišina pobeda na izborima bi "na scenu regiona (Balkana) koji se dugo smatrao strateški ranjivim na ruski i kineski uticaj, dovela političku silu otvoreno usklađenu s Trampovom agendom u regionu", kaže se dalje.

Portparol Demokratske partije Albanije Alfred Lela je za Politiko rekao da "Tramp i Beriša imaju izuzetno slične profile" jer su ih "proganjali establišment - i domaći i međunarodni, kao i pravosuđe njihovih zemalja, i predstavljeni su kao opasni autsajderi koji moraju biti eliminisani iz politike po svaku cenu".

Na jednom skupu ove godine LaČivita je rekao da "uz prosperitetnu demokratiju i istinsko prijateljstvo sa Amerikom, možemo ponovo učiniti Albaniju velikom".

Beriša koji sada ima 80 godina, naširoko se smatra "ocem albanske demokratije" zbog svoje uloge u protestnom pokretu koji je svrgnuo poslednji tvrdokorni komunistički režim u Evropi 1992. godine i zbog toga što je postao prvi demokratski izabrani predsednik te zemlje.

Ali, bio je meta administracije Džoa Bajdena 2021. godine zbog navodne korupcije, što je pokrenulo trogodišnji haos u Demokratskoj partiji Albanije tokom kojeg je Beriša izbačen iz parlamentarne grupe i na kraju stavljen u kućni pritvor, ali mu je sud kontrolu nad strankom vratio 2024. godine.

Iako ankete sugerišu da bi vladajuća Socijalistička partija mogla da osvoji oko 48 odsto glasova, a demokrate zaostaju za najmanje 10 procentnih poena, uvođenje glasanja dijaspore prvi put i niska pouzdanost anketa ipak bi mogli dovesti do iznenađenja.

To bi bio zapanjujući izborni preporod za Berišu koji je bio predsednik, u dva mandata premijer i uglavnom se povukao da bi sledećoj generaciji dozvolio da vodi Demokratsku partiju.

Onda je usledio šok iz inostranstva: SAD su proglasile njega, njegovu ćerku i sina "personama non grata", a tadašnji državni sekretar Entoni Blinken je naveo "značajnu korupciju" kao razlog.

Bajdenova administracija je saopštila da je Beriša bio umešan u "zloupotrebu javnih sredstava i mešanje u javne procese... u svoju korist i za bogaćenje svojih političkih saveznika i članova porodice ugrožavajućo poverenje albanske javnosti u državne institucije i javne zvaničnike".

Beriša je zahtevao činjenice i dokaze, kao i nekoliko američkih kongresmena, ali Blinken nikada nije izneo nijedan dokaz, rekao je Lela.

Politiko piše da je Albanija "žestoko proamerička zemlja, a činjenica da je istorijski lider glavne opozicione grupe stavljen na crnu listu SAD u očima mnogih Albanaca slična je političkoj smrtnoj presudi za njegovu stranku".

Tu se pojavljuje "guru" LaČivita koji je pomogao Trampu i izjavio da ga Berišin status nije odvratio već ga je inspirisao da pomogne, rekao je Lela.

Beriša je rekao da je istraga o korupciji protiv njega, s optužnicom podignutom tek posle američke odluke i kućnog pritvora, bila politički motivisana.

On je pokrenuo protestni pokret u Tirani i govorio iz kućnog pritvora - iz svog stana na osmom spratu zgrade u kojoj stanuje, sve dok nije pušten na slobodu u novembru 2024. godine.

Rama koji je na vlasti od 2013. godine, vredno je radio na tome da pridobije Zapad: "od pojavljivanja na sastancima u Briselu u trenerkama i patikama, do tretiranja mrzovoljnih evro-birokrata kao kraljeva na blistavim konferencijama organizovanim u Tirani", piše Politiko.

"Harizmatičan i često namerno preterane retorike, vredno je radio na tome da postane omiljeni Albanac Zapada", piše portal.

I Rama je tražio pomoć istaknutih savetnika sa Zapada, angažujući stratega britanske Laburističke partije Alastera Kembela 2012. godine da mu pomogne da postigne ubedljivu pobedu na izborima 2013. godine. Bivši britanski premijer Toni Bler je kasnije takođe bio uključen u savetovanje Rame.

I socijalisti se udvaraju Trampovom užem krugu, te je u aprilu Rama rekao za Blumberg da smatra Trampa "dobrim za sve... ne samo da bi Ameriku ponovo učinio velikom... već i da bi naterao Evropu da se probudi i da se sabere".

Jedan od najunosnijih razvojnih projekata Rama je predao Trampovom zetu, Džaredu Kušneru: zakup na 99 godina ostrva Sazan - napuštene vojno-obaveštajne baze južne obale Albanije, i zemljište u delti reke Vjose.

Ali napeta politička razmena između Berišinih demokrata i Raminih socijalista preti da omete ambicije Albanije za pristupanje EU, što je najvažnije pitanje za birače, piše Politiko.

"Njihov sukob je sprečio zemlju da napreduje do svog punog potencijala i na putu integracije u EU", rekla je za Politiko Valbona Zeneli, saradnica Atlantskog saveta.

Uz "novi talas lidera i stranaka, potrebno je glasanje za političke platforme i politike, a ne za lidere stranaka", kazala je ona.

Politiko piše da se, "za razliku od većine svojih balkanskih suseda, i dalje zapetljanih u nerešive sporove koji proističu iz ratova tokom raspada Jugoslavije 1990-ih, Albanija suočava sa malo ili nimalo regionalnog ili međunarodnog protivljenja da postane članica EU i uglavnom je delovala kao stabilizujući faktor u regionu".

Portal podseća da Albanija važi za vodećeg kandidata za prijem u EU, zajedno sa Crnom Gorom, a Rama se u kampanji pred nedeljne izbore obavezao da će obezbediti pristupanje do 2030. godine.

(Beta, 09.05.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »