Примирје у рату Индије и Пакистана уз посредовање САД

Бета 10.05.2025

Председник САД Доналд Трамп објавио је данас  да је постигнуто "потпуно и моментано" примирје у рату између Индије и Пакистана који су од среде у интензвној војној конфронтацији, а те две нуклеарне силе су убрзо затим потврдиле да су примирје постигле преговорима уз посредовање САД.

"После дуге ноћи преговора уз америчко посредовање срећан сам да објавим да су Индија и Пакистан прихватили потпуно и моментано примирје", написао је Трамп на својој мрежи Трут Соушал (Трутх Социал) упућујући "честитке двема земљама" због "здравог разума и велике интелигенције".

Примирје следи после више недеља све јачих сукоба, прекограничних напада ракетама и дроновима подстакнутих убиством туриста прошлог месеца у индијском делу Кашмира за шта Индија оптужује Пакистан. То је била најозбиљиња конфронтација две земље за више деценија, а у сукобима су погинуле десетине цивила на обе стране.

Прва вест о примирју дошла је од Трампа који је то објавио преко своје друштвене мреже. 

Пакистански министар спољних послова Ишак Дар раније данас је изјавио да би његова земља размотрила деескалацију ако би Индија прекинула нападе. Ишак Дар је међутим упозорио да ће "уследити одговор" уколико Индија покрене неки напад.

Дар је рекао за пакистанске медије да је ту поруку пренео и државном секретару САД Марку Рубију који је ступио у контакт с њим после ранијег разговора са Њу Делхијем.

"Одговорили смо зато што је наше стрпљење стигло до границе. Ако они стану овде и ми ћемо, ми ћемо исто разматрати да станемо", додао је Дар. 

Индија је раније данас саопштила да је јутрос циљала пакистанске ваздухопловне базе пошто је Исламабад испалио ракете на војну и цивилну инфраструктуру у индијској држави Пенџаб. Пакистан је саопштио да је пресрео већину ракета и узвратио нападима на Индију.

Рубио је разговарао са министром спољних послова Индије Субрахамањамом Даишанкаром и нагласио да обе стране треба да идентификују методе за деескалацију и да поново успоставе директну комуникацију да би се избегла погрешна тумачења, рекла је данас портпаролка Стејт сепартмента Тами Брус и понудила америчку помоћ да се олакшају "продуктивни разговори".

Тензије су скочиле после напада 22. априла на популарну туристичку дестинацију у делу Кашмира под индијском контролом, где је погинуло 26 цивила, углавном индијских туриста Хиндуиста. Њу Делхи сматра да је Пакистан подржао тај напад, што Исламабад одбацује.

(Бета, 10.05.2025)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Свет, најновије вести »