Кина лансирала сателитску рачунарску констелацију у свемир

Кина је лансирала ракету-носач Дуги марш-2Д (Лонг Нарцх-2Д), којом је у орбиту постављена нова констелација рачунарских сателита. Ово лансирање представља значајан напредак у рачунарским способностима Кине у свемиру.
Ракета је полетела 14. маја у 12.12 по пекиншком времену из Сателитског центра за лансирање Ђиућуан, на северозападу Кине, пише Синхуа.
Према наводима истраживачког института Џеђијанг Лаб из Хангџоуа, у провинцији Џеђијанг на истоку Кине, новолансираних 12 сателита чине прву серију констелације Рачунарска констелација "Три тела" (Тхрее-Боди Цомпутинг Цонстеллатион).
Ванг Ђиан, члан Кинеске академије инжењеринга и директор Џеђијанг Лаба, изјавио је да је ова констелација - развијена у сарадњи са глобалним партнерима - велика инфраструктурна рачунарска мрежа у свемиру, која ће по завршетку имати хиљаде сателита и укупну рачунарску моћ од 1.000 петаоперација у секунди (ПОПС).
Омогућавањем обраде података у реалном времену директно у орбити, циљ констелације је да превазиђе ограничења традиционалне обраде сателитских података и унапреди примену и развој вештачке интелигенције у свемиру, рекао је Ванг.
Изградња ове констелације значајно ће проширити границе свемирских апликација и имаће далекосежан значај за ваздушно-свемирску индустрију, додао је он.
Почетних 12 сателита обезбеђују комбиновану рачунарску моћ од 5 ПОПС и капацитет складиштења од 30 терабајта. Опремљени су интелигентним системима за рачунање у орбити и међусателитском комуникацијом.
Лансиран је и детектор за поларизацију КС-зрака, који су развили Универзитет Гуангси и Национална астрономска опсерваторија Кинеске академије наука, а користиће се за проучавање гама-зрака из експлозија.
Џеђианг Лаб је најавио да планира, у сарадњи с партнерима, лансирање више од 50 рачунарских сателита до краја године.
(Бета, 16.05.2025)