Кинески релејни сателит спреман да подржи глобалне лунарне мисије

Бета 21.05.2025

Ћуећиао-2, кинески релејни сателит намењен мисијама слетања на Месец, спреман је да подржи будуће покушаје истраживања Месеца које спроводе и друге земље, саопштила је кинеска Лабораторија за истраживање дубоког свемира.

Сателит, који је омогућио комуникацију  Земље и Месеца за кинеску мисију Чанг'е-6, која је прикупила узорке са удаљене стране Месеца, обезбедиће релејне услуге за лунарне мисије Кине и других земаља, саопштила је лабораторија а преноси Синхуа.

Лансиран у марту прошле године, Ћуећиао-2, познат и као Мост сврака 2, опремљен је са три научна инструмента – екстремно-ултраљубичастом камером, дводимензионалним имиџером за енергетски неутралне атоме са кодирањем, и експерименталним системом за интерферометрију са веома дугом базом (ВЛБИ) у систему Земља-Месец.

Према наводима лабораторије, сателит се стабилно налази у орбити већ 14 месеци, током којих обавља научне задатке као што су снимање великих размера плазме и слојева магнетосфере Земље, као и ВЛБИ експерименти у систему Земља-Месец.

Екстремно-ултраљубичаста камера са сателита забележила је прву глобалну слику јоносфере на таласној дужини од 83,4 нанометра, пружајући кључне податке за проучавање утицаја Сунчеве активности на плазмасферу.

Систем за ВЛБИ експерименте са сателита, у координацији са шангајским радио-телескопом пречника 65 метара, проширио је опсервациону базу на 380.000 километара и успешно посматрао циљеве из дубоког свемира попут радио-извора А00235 и орбитера мисије Чанг'е-6.

Ћуећиао-2 је спреман да одигра кључну улогу у будућим кинеским мисијама Чанг'е-7 и Чанг'е-8.

Кина планира да лансира мисију Чанг'е-7 око 2026. године како би истражила животну средину и ресурсе јужног пола Месеца. Мисија Чанг'е-8, планирана око 2028, извешће експерименте за ин-ситу коришћење лунарних ресурса.

(Бета, 21.05.2025)

Повезане вести »

Кључне речи

Наука & Технологија, најновије вести »