Obračun Bele kuće i Harvarda oko međunarodnih studenata
'Neka ovo bude upozorenje i ostalim univerzitetima', poruka je iz Vašingtona najstarijem američkom univerzitetu.

Administracija Donalda Trampa oduzela je Univerzitetu Harvard pravo da obrazuje strane studente, saopštilo je Ministarstvo za unutrašnju bezbednost SAD.
Harvard je odgovorio tužbom protiv Trampove administracije, objavljeno je na zvaničnom nalogu na mreži Iks.
„Bez naših međunarodnih studenata, Harvard nije Harvard", naslovljena je objava na Iksu.
Američka sekretarka za unutrašnju bezbednost Kristi Noem naredila je Univerzitetu Harvard da obustavi „izdavanje sertifikata za studente i programe razmene zato što nije poštovao zakon".
Strani državljani koji planiraju da studiraju u SAD moraju da dobiju F ili M vizu.
Samo institucije koje su sertifikovane da prihvataju studente i posetioce na razmeni (SEVP) mogu da izdaju neophodna dokumenta za vize.
To znači da Harvard, ako se ne povinuje zahtevima u roku od 72 sata, neće više moći da upisuje studente iz inostranstva.
Međunarodni studenti koji već studiraju na Harvardu biće primorani da pređu na drugi univerzitet ili izgube pravo da ostanu u zemlji.
Prema podacima univerziteta, prošle akademske godine je na Harvardu studiralo više od 6.700 međunarodnih studenata, što je više od četvrtine - 27,2 odsto od ukupnog broja.
„Neka ovo bude upozorenje svim univerzitetima i akademskim institucijama širom zemlje", objavila je Kristi Noem 22. maja na mreži Iks.
Harvard je u saopštenju nazvao taj potez „nezakonitim".
„Potpuno smo posvećeni održavanju sposobnosti Harvarda da ugosti naše međunarodne studente i naučnike, koji potiču iz više od 140 zemalja i nemerljivo obogaćuju univerzitet - i ovu zemlju", odgovorili su sa univerziteta.
„Radimo brzo na pružanju smernica i podrške članovima naše zajednice.
„Ova odmazda preti da nanese ozbiljnu štetu univerzitetu i našoj zemlji i podriva akademsku i istraživačku misiju Harvarda", saopštili su.
Vest se brzo proširila međunarodnom zajednicom u kampusu, izazivajući strah i frustraciju među hiljadama studenata čija je budućnost neizvesna.
„Mnogi od nas su zbunjeni", rekla je Sara Dejvis, Australijanka koja studira na Harvardu, za BBC.
„Vest je stigla samo pet dana pre nego što mnogi od nas treba da diplomiraju, a to će očigledno imati mnogo drugih implikacija i neizvesno je da li ćemo posle moći da ostanemo u Sjedinjenim Državama i nastavimo da radimo ovde", rekla je Dejvis.
Leo Gerden, 22-godišnji student iz Švedske, seća se kada je primio pismo o prijemu na Harvard kao najboljeg dana u životu.
Ostalo mu je manje od nedelju dana do diplomiranja i kaže da nije mogao ni da pretpostavi da će mu se ovako završiti studije.
„Međunarodni studenti se koriste kao žetoni za poker u borbi Bele kuće i Harvarda", rekao je Gerden za BBC.
„Ovo je zaista neljudski", dodao je.

Najnoviji potez Bele kuće tumači se kao nastavak obračuna sa Harvardom i drugim „neposlušnim" univerzitetima.
Administracija Donalda Trampa ranije je zamrzla više od dve milijarde dolara namenjenih Harvardu pošto univerzitet nije pristao na ključne političke promene koje Bela kuća želi da nametne i drugim elitnim američkim univerzitetima.
Harvard je odbio da ukine programe za raznolikost, jednakost i uključivost, zabrani maske na protestima, promeni način zapošljavanja i upisa, i smanji moć profesora i uprave, koje republikanska administracija opisuje kao „više posvećene aktivizmu nego nauci".
Trampovi zvaničnici tvrde da su ove mere deo šire borbe protiv antisemitizma, posebno posle talasa protesta na univerzitetima zbog rata Izraela u Pojasu Gaze.
Administracija je takođe počela da ukida vize stotinama studenata, profesora i istraživača na desetinama američkih univerziteta.
Neki od slučajeva dospeli su u medije i dovode se u vezu s navodnom podrškom terorističkim organizacijama, dok su drugi povezani sa relativno manjim prekršajima starim nekoliko godina.
U pismu Kristi Noem se navodi da Harvard ima 72 sata da ispuni listu zahteva kako bi imao „priliku" da povrati mogućnost da upiše ove studente.
Harvard, prema toj naredbi, treba da preda kompletnu evidenciju o svim studentima koji nisu imigranti, a upisali su studije u proteklih pet godina.
Od Harvarda se traži da preda elektronske zapise, video zapise ili audio zapise o „ilegalnim" i „opasnim ili nasilnim" aktivnostima studenata koji nisu imigranti u kampusu.

Trampova administracija pokušava da ograniči pojedinačne vize za međunarodne studente, što je izazvalo zabunu u univerzitetskim kampusima širom SAD i dovelo do talasa tužbi.
U nekim slučajevima, čini se da su mere uticale na strane studente koji su učestvovali u političkim protestima ili su imali ranije krivične prijave, kao što su prekršaji u vožnji.
U odvojenom sudskom predmetu 22. maja, savezni sudija u Kaliforniji blokirao je Trampovu administraciju da ukine pravni status međunarodnih studenata širom SAD, dok se osporavanje politike odvija na sudu.
„Došli smo ovde zbog onoga za šta se Amerika zalaže: slobode govora, akademske slobode, 'žive' intelektualne zajednice", rekao je švedski student Gerden o međunarodnim kolegama.
„A sada Tramp ugrožava sve te vrednosti.
„Bez međunarodnih studenata, Harvard jednostavno više nije Harvard", kaže ovaj Šveđanin.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
- Zašto je Tramp uskratio finansijsku pomoć Harvardu i šta to znači za ostale američke univerzitete
- Harvard tužio Trampovu administraciju zbog zamrzavanja finansiranja
- 'Ne otvarajte ta vrata': 'Crveni karton' koji pomaže migrantima ugroženim od deportacije iz Amerike
- 'Imate li veze sa komunizmom?' - 36 pitanja Amerike agencijama UN
- Šta Trampove carine znače za Srbiju
- Srbija se nada dogovoru sa Trampom oko carina, a on kaže: 'Nekad morate da uzmete lek'
(BBC News, 05.23.2025)
