Обележавање годишњице Дејтонског споразума: НАТО помаже у одржавању мира у свету

На обележавању 30. годишњице закључења Дејтонског мировног споразума, представници балканских нација које су имале користи од тог споразума, подржали су америчке политичаре из обе странке у оцени значаја НАТО за одржавање мира широм света, јавили су извештачи са јавног форума одржаног синоћ на Универзитету у Дејтону.
Амерички град Дејтон, у савезној држави Охаја, у којем је пре три деценије постигнут споразум којим је окончан рат у Босни и Херцеговини, домаћин је заседања Парламентарне скупштине НАТО, током кога ће се разматрати поуке Дејтонског мировног споразума за решавање савремених глобалних сукоба.
Амерички амбасадор при НАТО Метју Витекер рекао је синоћ, на јавном форуму на Универзитету Дејтон, да нема сумње да ће САД као водећа светска супер сила, имати изазове у будућности и да ће им бити "потребни пријатељи".
"НАТО је благослов за мир и најбоље осигурање за мир", рекао је републикански посланик Нил Дан.
На панелу су јуче представници БиХ и Хрватске разговарали о трајном утицају Дејтонских мировних споразума из 1995. године договорених на бази Рајт-Патерсон недалеко од места где се одржавају састанци Парламентарне скупштине НАТО ове године.
Неколико говорника на панелу "Дејтон 30 година касније и циљеви за сутра" говорили су у прилог чланству БиХ у НАТО, док та земља покушава да реши питања која су остала нерешена Дејтонским споразумом из 1995, који је био привремено решење а чији оквир остаје углавном и данас, преноси агенција АП.
Панелу се обратио и министар спољних послова БиХ Елмедин Конаковић, који је био 17-годишњи војник у време рата у БиХ, који је рекао да је значај споразума склопљеног у Дејтону уз помоч војне и дипломатске интервенције САД и НАТО огроман.
"Могу вам рећи колико нам је блиска вредност мира за све нас", рекао је Конаковић
"Важно је, посебно данас, зато што можемо да видимо слике из Украјине, Газе, Судана, са других места, и мир је могућ. Данас седим и преговарам о будућности моје земље, са људима против којих сам се буквално борио пре 30 година. И то је много боље од рата, верујте ми. Комплексно је, компликовано је, није лако. Имамо много политичких проблема али је много боље од рата", рекао је Конаковић.
Неке личности које су имале улоге током рата у БиХ су присуствоале скупу, укључујући бившу америчку сенаторку Кеј Бејли Хачинсон. Она је била амбасадорка САД при НАТО, а на овом скупу је била модератор.
Хачинсон је подсетила на пут у Сарајево током кога су посланици који с њом били у посети видели да је разорен главни град претворио свој бивши олимпијски стадион у велико гробље.
Хачинсон је потом позвала бившег амерчког амбасадора у Хрватској Питера Галбрајта да говори и поздравила пензионисаног америчког генерала Веслија Кларка бившег командата савезничких НАТО снага за Европу.
Петодневно заседање кулминираће у понедељак пленарном сесијом. Скуп на коме је око 300 парламентараца и других гостију поздравио је републикански представник Мајк Тарнер који је био градоначелник Дејтона када су споразуми потписани, а сада води америчку НАТО парламентарну делегацију.
Говорило се у прилог америчке и НАТО подршке Украјини, уз оцену да би њена победа у трогодишњем рату против Русије била кључна за европску стабилност и за одвраћање будућих инвазија других земаља, посебно Кине.
Ђурић: Унитарна БиХ, катастрофа која чека да се догоди
Министар спољних послова Србије Марко Ђурић оценио је да је било какав покушај централизације Босне и Херцеговине, нарочито ако се он спроводи мимо воље ентитета, правно упитан и потенцијално дестабилизујућ, односно да би унитарна БиХ била "катастрофа која чека да се догоди".
Ђурић је, обраћајући се на церемонији отварања заседања Парламентарне скупштине НАТО које се одржава у Дејтону, додао да Србија верује у дијалог равноправних у Босни и Херцеговини, и да је уверена да одржив мир може да произиђе само из међусобног поштовања, "а не из покушаја централизације који занемарују унутрашњу структуру те државе", саопштило је његово министарство.
Србија, како је додао, у потпуности подржава територијални интегритет Босне и Херцеговине, али се исто тако залаже за очување уставних надлежности Републике Српске, онако како су гарантоване Дејтонским споразумом.
"Постоје они у Европи који се залажу за унитарну Босну, често под плаштом стварања 'функционалније државе'. Да будем искрен: То је катастрофа која чека да се догоди. Босна и Херцеговина није моноетничка држава. Једини одрживи пут напред јесте онај који поштује њену јединствену структуру и аутономију њених конститутивних народа. Све друго ризикује да поништи мир који је Дејтон донео", рекао је Ђурић.
Министар спољних послова је додао да ће Србија "увек бити поуздан и одан партнер у очувању мира, противећи се и сепаратизму и присилној централизацији".
"Ако смо заиста посвећени путу ка будућности, наша је одговорност да не продубљујемо поделе нити оживљавамо старе сукобе, већ да пронађемо пут напред – ка међусобном разумевању, трајном миру и заједничком економском развоју који ће користити свим заједницама", поручио је Ђурић.
(Бета, 24.05.2025)