Cvijanović i Bećirović u Dejtonu izneli različite stavove o stanju u BiH

Beta pre 2 sata

Srpska članica i predsedavajuća Predsedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Željka Cvijanović i bošnjački član Predsedništva Denis Bećirović održali su Dejtonu odvojene sastanke sa specijalnim izaslanikom Francuske za Zapadni Balkan Reneom Trokazom (Rene Troccaz), na kojima su izneli suprotne stavove o stanju u BiH.

Cvijanović je na sastanku sa Trokazom ocenila neprihvatljivim "non-pejper" o BiH, čiji je koautor Francuska, naglasivši da taj dokument "nije zasnovan na realnim osnovama i da doprinosi daljoj destabilizaciji prilika u BiH".

Ocenila je da budućnost BiH ne može biti zasnovana na dominaciji jednog naroda, već na ravnopravnosti svih konstitutivnih naroda, kako je predviđeno Ustavom i Dejtonskim sporazumom, saopšteno je danas iz Predsedništva BiH.

Cvijanović je ukazala i na, kako je navedeno, neustavne pokušaje privatizacije zajedničkih institucija od bošnjačkih predstavnika, posebno u domenu spoljne politike, kojima se "teško narušava poverenje između naroda".

U pogledu evropskih integracija BiH, istakla je da je taj proces moguć samo ako su svi nivoi vlasti uključeni i vidljivi, "bez uplitanja neizabranih stranaca", koji “svojim nelegalnim aktivnostima potkopavaju rad domaćih institucija i demokratski izabranih predstavnika”.

Cvijanović je dodala da je "neprihvatljivo da strani birokrata, mimo mandata koji mu je dao Dejtonski sporazum, nameće svoje unilateralne odluke u zemlji u kojoj ne predstavlja nijednog glasača".

Naglasila je da od EU očekuje da, "umesto tolerisanja ovakvih anomalija i uzurpacija koje čini neizabrani stranac, a čije delovanje je urušilo unutrašnji dijalog i pojačalo nepoverenje između konstitutivnih naroda, ohrabri sve u BiH da jačaju demokratske kapacitete svih nivoa vlasti".

Bošnjački član Predsedništva BiH Denis Bećirović naglasio je u razgovoru za Trokazom da je proaktivna uloga Francuske, kao jedne od vodećih članica EU i NATO, od ogromnog značaja za BiH, posebno u trenutku kada, kako je ocenio, traju brutalni napadi neodgovornog rukovodstva Republike Srpske (RS) na ustavni poredak BiH.

"U svetlu obeležavanja tri decenije Dejtonskog mirovnog sporazuma Bećirović je istakao da francusko angažovanje na Zapadnom Balkanu nije važno samo za očuvanje mira, već i za jačanje evroatlantske perspektive BiH", saopšteno je iz Predsedništva BiH.

On je naglasio da BiH vidi Francusku kao jednog od ključnih partnera u ostvarivanju strateških ciljeva - članstva u NATO i EU i snaženja regionalne saradnje.

Bošnjački član Predsedništva je, navodi se dalje, posebno ukazao da se moraju poštovati konačne i obavezujuće odluke Ustavnog suda BiH, ocenivši da je Narodna skupština RS bila dužna da imenuje dvoje srpskih sudija u Ustavni sud BiH.

"Nažalost, oni krše osnovne odredbe Ustava BiH i pokušavaju da opstruišu čak i rad ove institucije. To je potpuno pogrešan pristup, jer Ustavni sud BiH funkcioniše u skladu s Ustavom BiH i u interesu svih građana i naroda", konstatovao je Bećirović.

Na sastanku je obostrano potvrđena spremnost za nastavak otvorenog političkog dijaloga, kao i jačanje bilateralne saradnje i zajedničkog delovanja, što uključuje evropsku budućnost BiH, kao i stabilnost i sigurnost Zapadnog Balkana, navedeno je u saopštenju.

Cvijanović i Bećirović borave u Dejtonu na međunarodnoj konferenciji povodom 30. godišnjice potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Francuska i Nemačka su zemljama članicama EU uputile "non-pejper", u kojem se poziva se na izolaciju rukovodstva RS, kao i na uvođenje sankcija – finansijskih ovom bh. entitetu i političkih njegovim najvišim zvaničnicima.

(Beta, 25.05.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Balkan, najnovije vesti »