Тужилаштво: Предмет о 15. марту у Београду строго поверљив

Јавно тужилаштво за организовани криминал (ЈТОК) је данас саопштило да је предмет "у вези дешавања" 15. марта на протесту грађана у Београду заведене под ознаком "Строго поверљиво".
ТОК је то саопштило за телевизију Инсајдер који је подсетио да предмети о "звучном топу" у овом тренутку постоје у Првом основном јавном тужилаштву и ЈТОК.
Та телевизија је подсетила да је прошло два и по месеца од када је одавање поште на протесту "15. за 15" прекинуто продорним звуком који је, како се видело на видео-снимцима, изазвао до сада невиђену реакцију и панику окупљених на централним улицама Београда.
Многи грађани потражили су медицинску помоћ после овог догађаја, а до данас нема објашњења надлежних шта се догодило те суботе, око 19:11, нити ко је за то одговоран.
Инсајдер је пренео да најновији одговор из Првог основног тужилаштва гласи – да се "неће јавно оглашавати док се не узму изјаве од свих грађана"
ЈТОК је саопштило да му је, "поводом наведеног догађаја", поднето више кривичних пријава против више лица због "наводно извршеног кривичног дела тероризма".
"С обзиром да је претходно и Првом основном јавном тужилаштву у Београду такође поднето више кривичних пријава исте или сличне садржине, само са другом правном квалификацијом кривичног дела, по којима то тужилаштво поступа, ЈТОК је затражило достављање списа предмета наведеног тужилаштва на увид”, пише у одговору Инсајдеру.
Имајући у виду, како су навели, "да се у достављеном предмету налази и документација која је заштићена ознаком тајности 'Строго поверљиво', предмет је у ЈТОК у складу са Правилником... заведен у уписнику за предмете са ознаком 'Строго поверљиво' " те "из наведеног разлога, у овом тренутку, не могу дати више информација”.
Случајем "звучни топ" бавили су се и Европски суд за људска права и руска Федерална служба безбедности.
Веће од седам судија Европског суда за људска права издало је привремену меру којом је Влади Србије указало да би требало да спречи било какву употребу звучних уређаја за контролу скупова грађана.
Тај суд је истакао да та одлука не значи да је суд заузео било какав став о томе да ли је 15. марта било употребљено звучно оружје.
С друге стране, председник Србије Александар Вучић је саопштио да је руска Федерална служба безбедности донела категорички закључак да акустични уређај које поседују полицијски органи Србије није коришћен током тог протеста.
(Бета, 29.05.2025)