BBC vesti na srpskom

Може ли парк да буде адреса боравишта

Милош Павловић месецима са другима кампује у Пионирском парку у строгом центру Београда, а суд је у документима написао и да му је тамо боравиште. Ево шта он каже за ББЦ на српском.

BBC News пре 31 дана  |  Дејана Вукадиновић - ББЦ
Miloš Pavlović, studenti koji žele da uče, pionirski park, studenti 2.0
ББЦ
Милош Павловић се представља као вођа групе људи која кампује у центру Београда, тражећи да факултети почну да раде како би студенти могли да уче и полажу испите

Питање боравишта и пребивалишта углавном је актуелна тема у Србији уочи избора.

Годинама уназад доводи се у питање тачност бирачког списка и због случајева да се неко изненада пријави на новој адреси да би гласао тамо где је потребно некој политичкој странци.

Свако, према закону, има право да пријави боравак где жели, под условом да има доказ о власништву над имовином у коју се усељава или му станодавац као власник да сагласност и потврди да има новог станара.

Међутим, недавно се десило да је Милошу Павловићу као боравиште уписан Пионирски парк у центру Београда независно од гласања.

Одредбе закона указују да у Србији није могуће пријавити пребивалиште или боравиште на јавној површини, као што је, рецимо, парк, објашњава Марко Давинић, професор Управног права на Правном факултету у Београду, за ББЦ на српском.

Парк без улице и броја

Као лидер Студенти 2.0, групе људи која за себе каже да „желе да факултети почну да раде како би могли да уче&qуот;, Павловић на зеленој површини испред Председништва Србије са другима логорује већ три месеца.

Да му је ту и боравак, испоставило се из судске документације када је нападнут 4. јуна, што је правник Иван Нинић објавио на друштвеној мрежи Икс.

Трећи основни суд у Београду одредио је осумњиченом за напад Милоша Павловића меру забране приласка на удаљености 50 метара од Пионирског парка.

Зато што је то, како се у решењу суда наводи, тренутно Павловићево боравиште.

„Пионирски парк је јавна површина, нема уцртане објекте, стамбене објекте и није подобан за становање.

„Тужилаштво је прихватило да он тамо борави, што је правни апсурд и социолошки феномен&qуот;, каже адвокат Нинић за ББЦ на српском.

Павловић, студент медицине, који се појављује и на скуповима владајуће Српске напредне странке (СНС), рођен је у Добоју, у Републици Српској, једном од два ентитета Босне и Херцеговине.

За место пребивалишта је пријавио Нови Сад, други највећи гради у Србији, што је и Павловић потврдио за ББЦ на српском.

Боравиште ми је до скоро било у Студентском граду, али сам одатле „истеран после три године&qуот; због студентских блокада, тврди он.

„Дане и ноћи тренутно проводим у Пионирском парку.

„Нисам поднео никакав захтев да променим пребивалиште и боравиште, а како судија, полиција и тужилаштво то тумаче - то је на њима&qуот;, каже он за ББЦ на српском.

Трећи основни суд није одговорио на питање на основу чега се у њиховом решењу наводи да је парк у центру Београда боравиште Милоша Павловића.

Није одговорило ни Министарство унутрашњих послова (МУП) да ли је Павловићу издата дозвола да пријави боравиште на овој јавној површини нити да ли је до сада било сличних случајева.

Павловић је у овом случају оштећени и док се води поступак треба да прима одговарајућа судска документа.

Нинић се пита како било који суд може да адресира пошиљку на Пионирски парк који нема ни улицу ни број.

Ако надлежни органи ово прихвате и не санкционишу, Нинић верује да се овим примером шаље порука да свако може да злоупотребљава место боравка.

„Колико је ситуација апсурдна сведочи и чињеница да људи без дома који већи део времена проводе на јавним површинама, не могу да пријаве пребивалиште или боравиште на тим површинама, већ по правилу на адреси надлежног центра за социјални рад&qуот;, каже професор Давинић за ББЦ на српском.

Шта каже закон?

Закон о пребивалишту и боравишту грађана је јасан.

Пребивалиште је место где неко трајно живи, односно то је центар његових животних активности - професионалних, друштвених.

Боравиште је место где појединац привремено станује ван места адресе пребивалишта дуже од 90 дана.

Да бисте пријавили боравиште мора да постоји стамбени објекат - због адресе - и власник који потврђује да је то његова имовина.

Непријављивање боравишта подложно је казнама, попут преласка на црвено, невезивања појаса током вожње или уколико вас надлежни затекну без личних докумената, каже адвокат Нинић.

Оно је успостављено с разлогом - да би се знало где сте, где можете да примите пошту и не би смело да се злоупотребљава, додаје.

Зашто „Студенти 2.0” протестују испред Председништва Србије

Нинић тврди да је Павловић Министарству унутрашњих послова 6. марта пријавио скуп који ће да траје неограничено - док се њему и његовим колегама не омогући да се врате на наставу, али не да ће тамо и да живи.

Указује на још један проблем - забрана приласка од 50 метара одређена нападачу односи се на јавну површину.

„То је нонсенс, до сада незабележен&qуот;, сматра Нинић.

ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.

Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 06.12.2025)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Политика, најновије вести »