BBC vesti na srpskom

Видовдански протест: Хапшења и дан после немира, блокаде у Београду, Новом Саду, Нишу и другим градовима

Протест, немири, хапшења и блокаде - све ово стало је у 24 сата од студентског скупа 'Видимо се на Видовдан' у Београду на коме се тражило расписивање вандредних избора.

BBC News пре 2 дана
Demonstranti blokiraju autoput u Beogradu
Реутрс/Марко Дјурица
Демонстранти блокирају аутопут у Београду

Протест, немири, хапшења и блокаде - све ово стало је у 24 сата од студентског скупа 'Видимо се на Видовдан' у Београду на коме се тражило расписивање вандредних избора.

Десетине демонстрата и полицајаца повређено је у сукобима који су избили након протеста, а више десетина људи је и ухапшено.

Неколико сати пошто је председник Србије Александар Вучић у недељу ујутру најавио нова хапшења – то се и догодило.

Ухапшено је укупно осморо осумњчених, наводно студената, због „позивања на насилну промену уставног уређења&qуот;, саопштено је из београдског Вишег јавног тужилаштва.

Претходно је тужилаштво саопштило имена 29 људи којима је одређено задржавање „због насилничког понашања након протеста&qуот; у центру Београда и „напада на припаднике МУП-а&qуот;.

Председник Вучић је оштро говорио о студентским протестима и упозорио да неће „потписати помиловања, било какве аболиције од кривичног гоњења&qуот;.

„Нема преговора са терористима и онима који хоће да руше Србију&qуот;, рекао је Вучић.

Реакција је уследила на улицама Београда, Новог Сада, Ниша, Шапца и још неколико градова, где су студенти, уз подршку грађана организованих у зборове, блокирали путеве и раскрснице.

Само у главном граду постављено десетине блокада - контејнерима и оградама заустављен је саобраћај на улицама од Земуна и Панчевачког моста до Аутокоманде и аутопута на мосту Газела.

Аутопут у главном граду је блокиран после протеста испред Палате правде на који су позвали студенти у блокади.

„Ово није тренутак за повлачење. Ваше присуство значи сигурност, ослонац, некоме шансу за слободу, зато вас позивамо да останете уз нас&qуот;, пише позиву студената објављеном на друштвеним мрежама.

У Београду и градовима широм Србије већина блокада је уклоњена у понедељак ујутро.

Blokada Glavne ulice u Zemunu
Реутерс
Блокада Главне улице у Земуну

За шта се терете ухапшени?

„Постоје основи сумње&qуот; да су осумњичени 20. јуна на Електротехничком и 21. јуна на Грађевинском факултету „договарали и припремали напад на државне институције блокаду путева и круцијалну инфраструктуру, како би насилним путем променили државни поредак&qуот;, навели су из Вишег јавног тужилашва.

Њима је одређено задржавање до 48 сати, у ком року ће бити приведени на саслушање, додаје се.

Шесторо људи ухапшено је и уочи протеста у суботу, због сумње да су „припремали дела против уставног уређења и безбедности државе&qуот;.

После саслушања у тужилаштву, где су сви негирали кривицу, петорици је одређен једномесечни притвор, а једном је изречена мера кућног притвора уз електронски надзор.

Сумња се да су се 21. јуна састали у једном хотелу у Краљеву, где су „планирали насилну промену власти у Републици Србији&qуот;, саопштило је тада Више јавно тужилаштво.

Међу ухапшенима су бивши председник Војног синдиката Новица Антић и Иван Матовић, представник опозиционе групе Староседеоци у Краљеву.

Када су избили немири?

На крају мирног протеста 'Видимо се на Видовдан', студенти су скинули прслуке и прогласили да „протест више није студентски&qуот;, уз најаву да остају на улици као грађани.

Уследили су бројни инциденти и сукоби са полицијом широм центра Београда.

Пошто је истовремено трајао и скуп противника блокада у Пионирском парку и испред Скупштине, полиција је на више места формирала кордоне како се две групе не би међусобно сукобиле.

У напетој атмосфери, полиција је спорадично примењивала силу, потискујући демонстранте, уз коришћење сузавца и бибер спреја.

Поједини учесници протеста су реаговали гађајући полицајце бакљама и камењем, све док кордони жандармерије нису изгурали демонстранте из централних градских улица.

Protest
Реутерс/Зорана Јевтић

„Повређено је 48 полицијских службеника, између осталих, 38 припадника жандармерије&qуот;, рекао је министар унутрашњих послова Ивица Дачић.

Током ноћи између суботе и недеље приведено је 77 људи, од којих је 38 задржано, казао је Дачић.

„Двојица учесника имају тешке телесне повреде од којих је један задржан у болници, док 16 људи имају лаке повреде&qуот;, додао је.

Студенти су објавили да је више студената повређено, а да поједини нису могли да добију адектватну медицинску помоћ.

„Власт је имала све механизме и све време да испуни захтеве и спречи ескалацију.

„Уместо тога, одлучили су се за насиље и репресију над грађанима. Свака радикализација ситуације њихова је одговорност&qуот;, поручили су студенти на друштвеним мрежама.

Hapšenja
Реутерс/Марко Ђурица

Како је протекао скуп на Славији?

Студентски протест мирно је завршен, уз успостављање два захтева: распуштање кампа противника блокада испред Народне скупштине и расписивање ванредних парламентарних избора.

„Данас, 28. јуна 2025. проглашавамо актуелну власт нелегитимном&qуот;, поручила је окупљенима једна од студенткиња.

Присутнима се, између осталог, обратио и Владан Ђокић, ректор Универзитета у Београду поручивши да „смо се окупили овде вечерас да заједно потврдимо јединство у одбрани основних демократских и универзитетских вредности&qуот;.

На централни Трг Славија стигле су колоне људи из различитих делова Београда, као и бројних градова Србије, између осталог и Чачка, одакле је Мирослав Стишевић.

„Мој град је и пре више од 20 година долазио и није завршио посао.

„Нећемо га ни данас завршити, ово је маратон и ово ће дати велику ињекцију народу да наставимо се боримо и да заштитимо нашу децу, због које сам пре свега овде&qуот;, говори Стишевић, огрнут заставом његовог града, за ББЦ на српском.

Slavija
Реутерс/Ђорђе Којадиновић

Током тросатног протеста интонирана је химна, развијена народна застава и било је више говорника, попут професора филозофског факултета Мила Ломпара и некадашњег кошаркаша Дејана Бодироге.

Студенти су позвали људе да им се придруже и да на будућим изборима гласају за листу коју они подрже, а да ће они заузврат доћи у сваки град, свако село и сваку улицу.

Одржано је и 16 минута тишине у част страдалих при паду надстрешнице у Новом Саду, чија су имена поново прочитана, што је био и окидач за вишемесечну кризу у земљи.

Пошту су одали тачно у време и на месту где је тишина на претходном великом студентском протесту 15. марта била прекинута - у 19 сати и 11 минута.

Захтеви, као што је претходно председник Вучић и најавио, нису испуњени.

„То је требало да знају и они који су писали и последњи ултиматум. Где је писано и у којој земљи, не знам... Ултиматум није прихваћен. Не морате да чекате сутра до 21 сат&qуот;, рекао је Вучић дан пре протеста.

ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.

Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 06.30.2025)

BBC News

Повезане вести »

Повезане вести »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »