УН: Без новца из САД угрожено сузбијање сиде

Бета пре 1 дан

Званичници Уједињених нација су данас упозорили да је нагло ускраћивање америчког финансирања последњих шест месеци изазвало "системски шок" у борби против сиде.Четири милијарде долара које су САД обећале за борбу против ХИВ у свету ове године, нестале су такорећи преко ноћи у јануару када је председник Доналд Трамп наредио обустављхање све помоћи свету и касније затворио Агенцију САД за међународни развој (УСАИД).

Заједнички програм УН за ХИВ и сиду (УНАИДС) је саопштио да је посебно угрожено финансирање програма и лекова за сиду, те је неизвесно да ли ће и даље опадати број људи који умиру од ње, а досад је био најнижи за више од три деценије.

Уколико не буде надокнађено америчко финанирање, званичници УН упозоравају да би до 2029. године од сиде могло умрети четири милиона људи, а број инфицираних вирусом ХИВ би порастао на шест милиона, каже се у извештају објављеном данас.

У 2024. години било је 630.000 смрти повезаних са сидом широм света, по процени агенције УН, док је врхунац од два милиона умрлих био 2004. године.

УНАИДС је навео да је укидање финансирања већ дестабилизовало набавке и довело до затварња здравствених установа, оставио хиљаде клиника без особља и уназадило програме превенције, пореметио напоре тестирања на ХИВ и приморало многе организције да смање или обуставе рад.

Та агенција УН саопштила је да страхује да би други већи донатори такође могли да се повуку, чиме би се уназадиле деценије напретка у борби против сиде широм света. Агенција УН каже и да је мултилатерална сарадња већ угрожена због ратова, геоплотичких преметања и климатских промена.

Председник САД Џорџ Буш је 2003. године покренуо "Председнички план за хитну помоћ за сиду" (ПЕПФАР) као највећи било које земље за само једну болест. УНАИДС каже да је тај програм био спасоносан за земље с високим стопама заражених вирусом ХИВ. Тај је програм је помогао тестирање 84,1 милион људи и лечење 20,6 милиона.

Неизвесност опстанка програма борбе против сиде се појавила у време када и лек 100 одсто ефикасан у спречавању тог вируса: "Санлека" (Сунлеца) фармацеутске компаније Гилеад који се даје два пута годишње као ињекција.

Питер Мејбардук из групе Паблик ситизен (Публиц Цитизен) је рекао да је тај лек прескуп за многе земље којима је потребан иако је компанија Гилеад пристала да продаје и генеричку верзију тог лека земљама са високим стопама ХИВ-а.

Ако би САД то финансирале, "могли бисмо да окончамо сиду, али САД уместо тога одустају од борбе", рекао је Мејбардук.

(Бета, 10.07.2025)

Повезане вести »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »