Crna Gora slavi Dan državnosti protestima protiv pokušaja revizionizma

Crna Gora danas obeležava Dan državnosti, u znaku pokušaja istorijskog revizionizma čiji su nosioci delovi državne vlasti, ali i protestima dela društva koji ukazuje da je na delu ugrožavanje antifašističkih vrednosti.
Dan državnosti se obeležava u znak sećanja na dva ključna događaja u istoriji Crne Gore, 13. jul 1878, kada je na Berlinskom kongresu priznata kao nezavisna država i na isti taj dan 1941. kada je pokrenuta antifašistička borba protiv sila Osovine u Drugom Svetskom ratu.
U znak protesta protiv ''pokušaja prekrajanja antifašističkog nasleđa“, u Podgorici se jutros ispred park šume Gorica okupila grupa građana. Do park šume je spomenik Partizanu borcu, podignut u znak sećanja na 66 narodnih heroja poginulih tokom Narodno oslobodilačkog rata (NOR) 1941-1945. godine.
Organizatori su poručili da “ne pristaju na prekrajanje prošlosti i zaborav” i ocenjuju da je "borba protiv fašizma stalna dužnost slobodnog čoveka”.
“Ako bilo ko ima dilemu zašto smo danas ovde, odgovor je jasan - da odamo počast gorostasima koji su nam u amanet ostavili slobodu i nezavisnost - međunarodno priznatu nakon Veljeg rata i obnovljenu Trinaestojulskim ustankom - i da poručimo onima koji ponovo kidišu na te naše svete vrednosti - no pasaran”, poručio je dekan Fakulteta za crnogorski jezik i književnost Aleksandar Radoman.
On je ukazao da i ovog 13. jula Crnu Goru deli oštra linija razdvajanja “ne po etničkom nego po vrednosnom kriterijumu”.
“Na jednoj strani su oni koji baštine slobodarsku borbu crnogorskoga naroda, međunarodno potvrđenu 13. jula 1878. i opet obnovljenu 13. jula 1941. Na drugoj su duhovni potomci Joanikija Lipovca koji je dan uoči 13. jula 1941. držao zdravicu okupacionome guverneru Biroliju i poklonici četnika… Njihovi ideološki potomci danas blasfemično uručuju 13-julsku nagradu promoterima svega onoga što je antipod crnogorskome 13. julu", rekao je Radoman.
Deo protesta je bila izložba “Sunovrat Crne Gore”, sa uokvirenim medijskim izveštajima koji svedoče o liturgiji koju je četničkim vođama u Republici Srpskoj nedavno služio mitropolit SPC-a Joanikije, podsečaju na reči mitropolita Metodija da od kraja Drugog svetskog rata „caruje titoističko-ustaška koalicija koja pravi genocid nad srpskim narodom“, fotografiju predsednika Opštine Pljevlja Daria Vraneša sa porukom "sprem'te se, sprem' te, četnici“ i sl.
Protest je završen polaganjem venca na Spomenik partizanu borcu. Ranije jutros je počast narodnim herojima NOR-a na istom mestu odao predsednik države Jakov Milatović.
Uoči praznika, organizovane su dve odvojene državne proslave Dana državnosti, jedna od strane predsednika države Jakova Milatovića, a druga od strane predsednika Skupštine iz Nove srpske demokratije (NSD) Andrije Mandića.
Prijem kod predsednika države okupio je veliki broj zvanica iz javnog života Crne Gore i članove diplomatskog kora, dok je proslava u organizaciji predsednika Supštine imala znatno skromniji odziv i okupila je velikodostojnike Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori (SPC), ministre, poslanike i čelnike javnih preduzeća iz redova NSD-a, uz simboličnu zastupljenost funkcionera, koalicionih partnera Mandićeve partije, Pokreta Evropa sad (PES) i Demokrata.
Uoči Dana državnosti, uz kontroverze, protest i intervenciju policije, dodeljeno je najviše Državno priznanje-Trinaestojulska nagrada. Dodelu priznanja prate protesti i javno saopštene sumnje u zakonitost procesa predlaganja i odluke žirija. Dodatno deo javnosti je oštro problematizovao što je državno priznanje dobio književnik Bećir Vuković, koji osporava crnogorsku državnost i naciju i doživljava je kao "epilog ironije istorije", a vođu četničkog pokreta u Srbiji u Drugom svetskom ratu, Dragoljuba Dražu Mihailovića naziva "vođom trećeg srpskog ustanka".
Simbolika s porukama u kojima je teško naći vezu sa 13. julom, prisutna je na bilbordima pojedinih gradova kojima rukovode kadrovi Mandićeve NSD. Tako je u Nikšiću uoči Dana državnosti osvanuo bilbord, kojim se povezuje jubilej od 150 godina "Nevesinjske puške" (BiH), sa proslavom Dana državnosti.
Na to su ukazali iz Evropskog saveza koji navodi da "Nevesinjska puška, koliko god bila značajna unutar srpskog nacionalnog narativa, nema nikakve veze sa Danom državnosti Crne Gore".
"Namerno podmetanje istorijskih narativa koji nemaju nikakvo uporište u crnogorskoj državnosti i slobodarskoj tradiciji predstavlja pokušaj da se kroz ikonografiju prošlosti revidira sadašnjost", ukazuju u savezu.
(Beta, 13.07.2025)